A teljes hiteldíj mutató elvileg arra hivatott, hogy a nem szakértő nagyközönség számára is összehasonlíthatóvá tegye a hitelajánlatokat. A legtöbb ügyfélben, esetleg leendő hitelfelvevőben mostanra már megérett a gondolat, hogy egy-egy döntés esetén korántsem a kamat az egyetlen mérlegelendő tényező, azt azonban jóval kevesebben tudják, mit tartalmaz a THM ténylegesen és milyen apró trükkök teszik teljesen alkalmatlanná eredeti funkciójának betöltésére. De ne szaladjunk ennyire előre, alapozzuk meg kételyeinket mindenekelőtt!
Mi az a THM? Mi nincs benne?
A teljes hiteldíj mutató fő funkciója, hogy összehasonlíthatóvá tegye a különböző bankok hitelajánlatait. Erre a kamat nem alkalmas, ha ugyanis belegondolunk, milyen tételekkel szembesülünk például egy lakáshitel esetén (kezelési költség, folyósítási jutalék, értékbecslési díj...), könnyen beláthatjuk, hogy a hitel tényleges költségeiről a kamatláb önmagában nem sokat mond.
2005. január 1-jétől vált kötelezővé, hogy a hirdetésekben és a kondíciós listákon feltüntessék a bankok a THM-et is. A mutató tartalmát egy kormányrendelet (41/1997.) a következőképpen határozza meg:
Mindezeket látva a legtöbben - elvileg okkal - azt gondolnák, hogy nincs is más dolguk, mint összeszedni a banki THM-eket és kiválasztani a legalacsonyabb értéket mutató ajánlatot, a valóság azonban a későbbiekben vázolt trükkök és a mutató struktúrája miatt ennél jóval bonyolultabb.
Kezdjük a problémákat egyszerűen: a THM minden esetben egy egyéves időszakra vetített érték, mely százalékosan adja meg a hitel költségeit. (A gyakorlatban a hitel cash-flow belső megtérülési rátájáról van szó.) Magától értetődő, hogy a THM mindig a számítás pillanatában fennálló feltételek mellett annyi, amennyi, így például a devizahitelek esetében az árfolyamváltozás jelentősen módosíthatja ezt az értéket.
Problémát jelenthet még, hogy a jogszabály szerint a lakáshitelek esetében 5 millió forintos hitelösszegre és 20 éves futamidőre kell kiszámítani a THM-et, illetve ezt az értéket kell a hirdetésekben szerepeltetni. Gond csak azzal van, hogy egy rövidebb futamidejű hitelnél a rendelet szerint úgy kell számolni, mintha azt 20 évre vennék fel, ami már magában torz indikátorhoz vezet.
Ezen hibákon felül léteznek persze szándékos banki trükkök is, melyek megnehezítik a választást, lássunk ezek közül néhányat!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az igazi trükkök
A Pénzcentrum törzsolvasóinak minden bizonnyal nem újdonság, hogy bőségesen akadnak bankok, melyek egy lakáshitel felvételekor az első évre kamatkedvezményt adnak ügyfeleiknek. A helyes, korrekt THM számítási metódus az lenne, hogy az első évre az akciós kamattal kalkulálnak, ezt követően azonban a fennmaradó 19 évet a nem akciós rátával számolják. Néhány bank ezzel ellentétben végig az akciós kamattal számol, mely nyilvánvalóan teljesen torz és a valóságosnál alacsonyabb THM-et eredményez.
Ennek egyszerű oka van: meg lehet tenni, mivel a jogszabály nem tiltja, illetve nem szabályozza kellőképpen a THM számítását. Ennek újraszabályozására egyébként a közelmúltban született javaslat, kérdés hogy mikorra lesz belőle valami. Addig a bankok hivatalosan védekezhetnek azzal, hogy azért számolnak végig az akciós kamattal, mert nem tudják megjósolni, mi lesz egy év után.
További érdekesség emellett a kezelési költség kérdése, mely amellett, hogy a THM-ek összevetését megnehezíti, a törlesztő-részletek terén is okoz problémákat. Van olyan bank, melynél a kezelési költség a fennálló tőketartozás %-ában van megadva, ily módon a futamidő előrehaladtával csökken. Máshol a teljes futamidő alatt ugyanannyit fizetünk, így nem meglepő, hogy a két módszerrel különböző THM adódik.
A nagyobb probléma akkor van, ha valaki igyekszik a THM helyett a törlesztő-részletekből kiindulva döntést hozni. Akad ugyanis olyan bank, mely ráosztja az éves kezelési költséget a havi törlesztő-részletre, míg máshol ezt teljesen külön kezelik, így ezek a számok sem lesznek összevethetők. Mindent összevetve érdemes lehet rákérdezni a teljes futamidő alatt összesen visszafizetendő pénz mennyiségére, megvizsgálni a THM-et a fentiek ismeretében (a gyakorlottabbak Excelben könnyen kiszámolhatják maguknak a valódi, trükkök nélküli belső megtérülési rátát...) és mindenek előtt meghatározni, hogy mekkora havi törlesztést tudunk maximálisan vállalni! Utóbbi értéknél jóval alacsonyabbra lőjük be a végül vállalt részletet, különösen ha devizahitelről van szó, ekkor ugyanis a forint gyengülése drámai törlesztő-részlet emelkedést eredményezhet.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.