Egyre bővül az eseti személyi gyorskölcsönök piaca, amit az is jelez, hogy az év elején megkezdte működését a Providenthez hasonlóan kis összegű kölcsönöket nyújtó francia Cofidis. Ennek fiókja sincs Magyarországon, csak telefonon érhető el.
Egyre bővül az eseti személyi gyorskölcsönök piaca, amit az is jelez, hogy az év elején megkezdte működését a Providenthez hasonlóan kis összegű kölcsönöket nyújtó francia Cofidis. Ennek fiókja sincs Magyarországon, csak telefonon érhető el - írja a Magyar Hírlap.
A sokak által szidott gyorskölcsönnyújtó társaságok szerint a teljes hiteldíjmutató (THM) számítási módja számukra előnytelen irányba torzít, de a felügyeleti szóvivő szerint ennek mindössze az az oka, hogy a kalkulálásnál az időfaktort is figyelembe veszik, márpedig e kölcsönök esetében heti törlesztésről van szó. (A Provident THM-e a Magyar Hírlapban közölt táblázat szerint 227 százalék egy 1 évre nyújtott 200 ezres, havonta törlesztett hitelnél, de más számítások szerint a valós kamat- és díjteher csak 70 százalék.)
A lapnak nyilatkozó szakértők arra mutatnak rá, hogy a gyorskölcsönök térnyerésének mindenképp van pozitív hatása, ugyanis miattuk az egyéb lakossági hitelfelvételi konstrukciók is rugalmasabbá válnak.
Ötvenezer forint, 39 hétre, heti 2145 forintért. A Provident Pénzügyi Rt. által az anyagi gondokkal küzdőknek kínált kölcsön 33 ezer forintjába kerül a hitelfelvevőnek, azaz 66 százalékkal többet (83 ezer forintot) kell visszafizetnie, mint amennyit kézhez kapott. A társaság a magas hitelköltséget azzal magyarázza, hogy olyan ügyfeleket szolgál ki, akiket a legtöbb bank visszautasítana, vagy már rögzítették is őket a rossz adósokat nyilvántartó rendszerben (BAR). Ügynökeik ráadásul 48 órán belül házhoz mennek, mindent intéznek, és később is ők szedik be a törlesztőrészleteket, az ügyfélnek gyakorlatilag semmi dolga. Ennek a rendszernek a fenntartása pedig pénzbe kerül.
Nem segíti a gyorskölcsönt nyújtó társaságokat a teljeshiteldíj-mutató (THM) számítási módja – vélik a szakértők. A képlet ugyanis a hátrányukra torzít, a 227 százalékos THM-ű hitel valós kamat- és díjterhe például "mindössze" 145 ezer forint, azaz bő hetven százalék egy évre.
A THM az időfaktort is számításba veszi – magyarázza Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője, hangsúlyozva, hogy a sűrűbb (heti) törlesztési periódus miatt ugrik meg a mutató értéke. "Tavaly év eleje óta vizsgáljuk a teljeshiteldíj-mutatókat, nagyobb problémával eddig azonban nem találkoztunk" – teszi hozzá.
Bárhogy legyen is, tény, hogy az eseti személyi kölcsönök piaca egyre nő. Jelzi ezt, hogy az év elején új szereplő lépett színre, a Cofidis francia vállalkozás, amely a Providenthez hasonlóan kis összegű, akár már ötvenezer forintos hitelt is hajlandó nyújtani. A cég a költségek minimalizálása érdekében nem alapított hazánkban fiókot, csak telefonon érhető el. Az adatokat is így veszik fel, a hitelbírálatot pedig az anyacégnél végzik.
A gyorskölcsönök térnyerésének egyik pozitív hatása, hogy az egyéb lakossági hitelfelvételi konstrukciók gyorsabbá, rugalmasabbá váltak. Az OTP Bank például már százezer forinttól is nyújt személyi hitelt akár egy nap alatt is. A bankok ugyanakkor kukacoskodóbbak, a hiteligénylés mellé jövedelemigazolást és folyamatos munkaviszonyt is kérnek, sőt esetenként az egy helyen eltöltött munkaviszony elvárt hosszát is meghatározzák. Cserébe kölcsöneik olcsóbbak: a THM ma már jellemzően húsz százalék körüli. A személyi hitelek piaca egyébként nagy üzlet, ma már tizenkét bank és több pénzügyi vállalkozás nyújt ilyen jellegű szolgáltatást.
A gyorskölcsönnek teremt konkurenciát a betéti kártya mellé biztosított folyószámlahitel: ennek révén a bankkártyával rendelkező ügyfél – megfelelő hitelminősítés esetén – minden további nélkül mínuszba mehet át a számláján akár százezer forintig. Egyre kedveltebb a hitelkártya, amellyel az elszámolás időpontjáig (jellemzően harminc-hatvan napig) használható a bank pénze kamatmentesen. A tehetősebb, több bankkapcsolattal rendelkező magánszemély ügyfelek átmeneti likviditáshiányukat többnyire fedezett hitellel hidalják át. A fedezet itt hosszabb távra lekötött betét, esetleg értékpapír lehet. Mivel a bankok kockázata ennél a kölcsönformánál minimális, a hitelköltség is rendszerint a legalacsonyabb.