2 °C Budapest

Ez a 4 magyar megye fejlődött leginkább az elmúlt 10 évben: beérhetik az EU-t?!

2019. január 8. 07:00

Győr-Moson-Sopron, Vas, Fejér és Bács-Kiskun megye gazdasági fejlettsége lépett előre az elmúlt évtizedben a legnagyobbat az uniós átlag felé, miközben Budapest és Pest megye lényegében stagnált – derül ki rövid vizsgálatunkból. Mindez érdekes eredmény annak tükrében, hogy a 2004-es uniós csatlakozás óta már több tízezer milliárd forintnyi uniós támogatás áramlott a magyar megyékbe, de úgy tűnik, hogy ez a rengeteg pénz nem tudott érdemi felzárkózást kiváltani a legtöbb térségben.

Ha a fővárosba látogat egy vidéki kisebb településen élő ember, sok szempontból jólétet és gazdasági virágzást érzékelhet, de közülük alán kevesen gondolják azt, hogy valójában Budapest és Pest megye is egy-egy évtizede stagnál az uniós átlagos gazdasági fejlettséghez képest. Sőt, 2013 óta a közép-magyarországi régió fejlettsége az uniós átlag 108%-áról 102%-ára visszacsúszott, ami Budapest relatív lecsúszásával függ össze (144%-ról 136%-ra csökkent a fejlettségi mutatója, míg Pest megyéé 54%-on stagnált). Az alábbi ábrán a narancssárga vonal mutatja ezt és közben a bekarikázott rész arra is felhívja a figyelmet, hogy Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántúl is meglódult. A többi magyarországi régió viszont az elmúlt évtizedben csak alig tudott kicsit közeledni az uniós átlaghoz.

Amennyiben részletesebben megnézzük, hogy mely megyék álltak a meglóduló nyugat- és közép-dunántúli felzárkózás mögött, akkor azt látjuk, hogy Győr-Moson-Sopron, Fejér és Vas megye teljesítménye figyelemre méltó, míg Budapest relatív lecsúszása az alábbi ábrán is jól látszik. A számok nyelvén ez azt jelenti, hogy Győr-Moson-Sopron megye egy főre jutó gazdasági teljesítménye 2007-ben még 68%-on volt, de 2016-ban már 92%-on állt, azaz 24%-ponttal közeledett az uniós átlaghoz közel egy évtized alatt. Ez a legnagyobb felzárkózás az összes magyar megye közül, a második helyen 13-13%-pontos felzárkózással Vas és Fejér megyék állnak, míg a harmadikon Bács-Kiskun 12%-ponttal található.

Közben az ábrákon sajnos az is látszik, hogy a többi megye lényegében stagnált közel egy évtized alatt, vagy csak néhány százalékponttal tudott közeledni az EU-átlaghoz a felzárkóztatási pénzek sokasága mellett is.

Az alábbi ábrán vastagabb kék vonallal kiemeltük Bács-Kiskun megyét, amely a fent említettek szerint 12%-ponttal 39%-ról 51%-ra tudott előrelépni az uniós átlaghoz képest. Az ábra azt is mutatja, hogy a legtöbb déli és keleti megyénk alig-alig tudott felzárkózni az EU-átlaghoz, de azért Borsod-Abaúj-Zemplén megye fejlődése biztató.

JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ahhoz, hogy lássuk: a legfrissebb adatok alapján az egyes megyék hol is állnak az uniós átlaghoz képest a gazdasági fejlettségben, az alábbi ábrára rendeztük az összes megyét. Jól látszik, hogy Budapest az elmúlt évtizedbeli stagnálás mellett is messze a legfejlettebb régiónak számít és relatív lecsúszása is részben éppen ezzel függ össze: a 2014-2020-as uniós ciklusban csak kevés uniós támogatásra jogosult Pest megyével együtt, mert a két térséget együtt nézve az uniós átlagos fejlettségi szint felettinek számít (104%) a régió. Budapest relatív túlfejlettsége miatt tehát Pest megye is alig kap pénzt ebben a költségvetési ciklusban és éppen emiatt indult el Budapest és Pest megye közigazgatási szétválasztása, hogy 2021 után Pest megye minél több uniós pénzre legyen jogosult.

Az ábra azt is mutatja, hogy a fentebb már bemutatott, intenzív felzárkózáson átment megyék számítanak a leginkább fejletteknek az országban, és utánuk messze lemaradva következnek 40-50%-os fejlettségi szinttel a déli és keleti megyék. A legfejlettebb Budapest (136%) és Nógrád megye (29%) közel ötszörös a különbség, így tehát kissé leegyszerűsítve azt is mondhatjuk: ötször akkora a jólét Budapesten, mind Nógrádban.

NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 10. péntek
Melánia
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33