Már csütörtök este elér minket az a markáns hidegfront, ami zárja a mostani szokatlanul enyhe időt.
3+1 fontos kerti feladat januárra: íme, a pilisszentkereszti sztárkertész titka a tavaszi virágözönért
Szokatlanul meleg napokon vagyunk túl, mintha már tavaszodna, nem is csoda, hogy számos kertben már előbújt a hóvirág. Aki nem bír magával, annak irány a kert! Szomorú Miklós, pilisszentkereszti kertész videójában most elárulta, hogyan gondozzuk januárban a tavaszi hagymásokat, különösen, ha cserépben ültettük őket. Emellett tippet is ad arra, hogyan hasznosíthatjuk újra a karácsonyfát a kertünkben!
Bár hivatalosan még közel sincs vége a télnek, Szomorú Miklós kertész szerint a melegebb januári napok igazi ajándékot adnak a kertészeknek. (A pilisszentkereszti kertésszel egyébként a HelloVidék még tavaly nyáron ITT interjúzott.) A szokatlan időjárásnak köszönhetően mintha már most tavaszias hangulat uralkodna a kertben, és nemcsak az idő, hanem a természet is jelez: a hóvirágok a föld alól is előbújtak! Ne csodálkozzunk azon sem, hogy cserepes ültetésnél, szélvédett, melegebb helyen a nárciszok, a krókuszok és a fürtös gyöngyikék is éledeznek. A sztárkertész szerint nem kell megijedni, ha hétvégére visszatér a fagy (a meteorológusok -5, -6 fokot jósolnak), a hagymás növényeknek így sem lesz bajuk! Azonban azt tanácsolja, hogy ügyeljünk arra, hogy a talaj ne legyen száraz a hagymás növények környezetében, locsolgassuk őket szorgalmasan!
Ezeknek a kerti munkáknak már most nekiállhatsz!
A január azért, tudjuk jól, a kertészek uborkaszezonja, hiszen nem sok dolgot tudunk ilyenkor elvégezni, de az a kevés feladat annál fontosabb. Ugyan sokan úgy gondolják, ilyenkor még nem lehet munkálkodni a kertben, mégis számtalan feladat van, amit érdemes már most letudni, hogy mire beáll a jó idő, ennyivel kevesebb dolgunk legyen. Íme néhány fontos teendő, aminek, ha nem bírunk már magunkkal, neki lehet állni:
- Tavaszi hagymások ellenőrzése: Ha eddig nem tettük volna meg, ne hagyjuk ki a tavaszi hagymások ellenőrzését, különösen, ha cserépben tartjuk őket. Még időben, ha csontszáraz a talaja, öntözzük meg!
- Az évelőket is vissza lehet metszeni: Itt az idő az elszáradt évelők rendbetételének, érdemes az elhalt részeket metszéssel eltávolítani. Figyeljünk viszont arra, hogy a növényeknek már ne legyen a magtartalma! Ne hagyjuk ki ezt a fontos munkát, hiszen a megfelelő metszés segíti a növények egészségét és szebbnél szebb virágzást eredményezhet a tavaszi hónapokban. Szomorú Miklós azt is tanácsolja, hogy a rózsáknak, a hortenziának és örökzöldeknek még ne álljunk neki, ezek metszésével várjunk
- Ne feledkezzünk meg a madarak etetéséről: Érdemes ilyenkor gondolni az itthon telelő madarakra is, helyezzünk ki madáretetőket, és gondoskodjunk arról, hogy mindig fel legyenek töltve eleséggel, rakjunk ki mesterséges fészekodúkat. Tehetünk ki olajos magvakat (legjobb a napraforgó), szalonnabőrkét, faggyút, de ma már előre elkészített madáreleség is kapható, ez a legjobb, mert biztos, hogy olyasmit tartalmaz, amire a kismadárnak szüksége lesz télen. Ha nincs tó vagy valamilyen folyóvíz a közelben, valamint kerti tóval sem rendelkezünk, a madáritatót is mindig töltsük fel friss vízzel.
3+1. Mi legyen a karácsonyfával?
Elmúlt Vízkereszt napja, ideje megszabadulni a karácsonyfától is, de nem feltétlenül kell a kukába hajítani, pláne, ha van egy kis kertünk! Itt is van mindjárt néhány tipp arra is, mit lehet kezdeni a kiszolgált fával, miért is érdemes inkább újrahasznosítnani:
- Remek talajtakarónak: a fenyőfa felaprításával kiváló talajtakaró készíthető, ami azután a fák tövébe szórva kiváló tápanyagforrás és a talaj nedvességét is magában tartja. Emellett a kertben is jól hasznosítható, különösen a nem lekövezett kerti utakat érdemes leszórni ezzel, amely így eső idején sem lesz sáros.
- Szuper tápanyag: a tűlevelek savtartalma aránylag magas, így kiváló tápanyagot szolgáltatnak a növényeknek. Csak le kell rázni a megszáradt tűleveleket a fenyőről, majd összesöpörni őket, és már fel is lehet használni őket, akár a lakásban, akár a kertben található növények trágyázására.
- Jó talajvédelemhez: ha a kertben van olyan rész, ahonnan az eső (különösen a nagy nyári zivatarok idején) a víz elhordja a földet, oda érdemes lehet a fa néhány ágát letenni. Ez ugyanis a lezúduló vízből kiszűri a földet (és lassítja a víz folyását), és segít abban, hogy több talaj maradjon meg a kertünkben.
- Komposztnak sem utolsó: jó esetben az elhasznált fa komposztként végzi, de jóféle támkaró készíthető is belőle az oldalágak letakarítása után.
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?
-
Béren felüli juttatások 2025: így változhat a cafeteria
A Multi-Pay szakértői szerint a vállalatok jelentős része nem tudja hatékonyan működtetni a béren felüli juttatások rendszerét.