Stagnálás 20 helyszínen látható, míg emelkedés sehol sem tapasztalható.
Hatalmas a káosz a magyar egészségügyben: betegek százezreit sodorhatja veszélybe az átalakítás
Nem tartják jó ötletnek a járóbeteg-ellátás megyénként történő központosítását, mert ez forráshiánnyal járna, az önkormányzatok pedig eddig jó fenntartói voltak a szakrendelőknek - ez a véleménye azoknak az egészségügyi szakértőknek, akiket lapunk ma megkérdezett a kormány által benyújtott, az egészségügyi reformot tartalmazó törvényjavaslatról. Az az ötlet pedig, hogy az állami mentőszolgálat segítsen be az ügyeleti rendszerbe, egyikük szerint abszurd ötlet addig, amíg a mentők a saját feladatukat sem mindig tudják kifogástalanul ellátni.
Jelentősen átalakulna az egészségügyi rendszer, ha elfogadják a több módosító javaslatból álló csomagot, amelyet a kormány nyújtott be. Jó néhány olyan elem maradt ebben a javaslatcsomagban, melyről már korábban hintettek el információkat, és olyanok sem kerültek ki belőle, melyek a szakemberek szerint még alapos átgondolásra szorulnak, például a mentőknek az ügyeleti rendszerben nyújtott segítsége, vagy éppen a szakrendelőknek a tervezett megyei központosítása.
A javaslat szerint – többek között - a következő szegmensekben lenne változás:
- az egészségügyi alapellátás terén a praxiskörzetek meghatározása során állami szerepvállalás biztosítása,
- az ügyeleti rendszerben az állami mentőszolgálat szerepének bővítése,
- az alapellátásban jogszabályban előírt feltételeknek megfelelő szoftver használata,
- a járóbeteg-ellátásban az állami szerepvállalás növeléséhez szükséges intézkedések
biztosítása, - a fekvőbeteg-ellátásban a segítő személyre vonatkozó szabályok bevezetése,
- az egészségügyi dolgozók minősítésére vonatkozó szabályainak kibővítése,
- az egészségügyben történő közreműködési jogviszonyok felszámolása,
- a szakápolási rendszer átalakítása.
A Pénzcentrum három egészségügyi szakértőt kérdezett meg, hogy mit gondolnak a javaslatcsomagról – leginkább a centralizálást kellene szerintük elengedni, ugyanis a járóbeteg-szakrendelés, a szakrendelők államosítása komoly hátrányt okozna az egészségügyben.
Nincs elég forrás
Ha minden megyében a centrumkórház lesz az irányító szervezet, az jelentős forrásgondokat fog okozni – így reagált a Pénzcentrum kérdésére Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. A szakértő szerint így is előfordul, hogy nincs megfelelő mennyiségű eszköz vagy éppen munkaerő, de a magyar egészségügyi rendszer sajátosságai miatt a centralizálás még további problémákat vethet fel.
Ami leginkább kifogásolható, az az, hogy megyei centrumkórházak lesznek minden megyében, amik az ellátásban irányítják majd a szolgáltatásokat, csaknem teljes körűen. Mindenki alájuk fog tartozni, ők lesznek a legfőbb foglalkoztatók, vagyis ennek az egy kórháznak a szempontjai határozzák majd meg az ellátás irányát, hogy hol mi lesz elérhető. Miután minden megyei kórház is komoly forráshiánnyal küzd – akár eszközökben, akár HR-területen -, így a megyei kórházak igyekezni fognak az alsóbb szintekről (városi kórházak, járóbeteg szakrendelők) elvonni a számukra szükséges forrást. Nekik ugyanis elemi érdekük lesz, hogy a feladatukat jól el tudják látni. Persze abban az esetben, hogyha maradnak plusz források, azt ki lehet majd helyezni a városi kórházakba vagy a szakrendelőkbe, de forráshiány esetén nyilvánvalóan a megyei centrum fogja élvezni az elsőbbséget, ha mondjuk forrásokról kell dönteni. A magyar egészségügy egész rendszere kórházcentrikus, ezt pedig egyáltalán nem javítja a tervezett átalakítás
- nyilatkozta lapunknak Sinkó Eszter.
Nem jó ötlet államosítani
Szintén a centralizálás körüli kérdéseket vetette fel Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász. Úgy véli, hogy az önkormányzatoknak a szerepe jelenleg több mint elégséges a szakrendelők fenntartásában, és nem lenne jó ötlet egy megyei irányító szerv alá rendelni.
Az önkormányzatok a szakrendelőknek jó fenntartói és tulajdonosai, ez az, amin én nem változtatnék, vagyis szerintem okos gondolat lenne, ha ezt elengednék. Az önkormányzatoknak fontos a járóbeteg-szakellátás jó biztosítása, hiszen az emberek minden nap érzik, évente legalább egyszer ellátogatnak a szakrendelőkbe különböző okokból. Ha ezt államosítják, és a szakrendelők is a megyei centrumkórházak alá fognak tartozni, akkor egyáltalán nem biztos, hogy az intézménynek a szakrendelő gondjai, problémái prioritások lesznek – ezt pedig megérzi majd az ellátás színvonala is
- mondta a Pénzcentrumnak Rékassy Balázs.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mentők ügyeletben?
A javaslatcsomagból szintén nem került ki az az ötlet, hogy az állami mentőszolgálat segítene az ügyeleti rendszerben. Kunetz Zsombor szerint ahhoz, hogy az OMSZ el tudja látni ezt a feladatot, drasztikus és azonnali átalakításra lenne szükség, ez azonban a távolban sem látszik, hogy szerepelne az egészségügyi reform tervei között.
Ezt legfeljebb akkor lehet megcsinálni, ha a mentőszolgálat elvégzi először azt a feladatot, ami jelenleg van neki - márpedig tudjuk, hogy ebben is komoly elmaradások vannak. Ha ezt még kibővítik azzal, hogy a mentőszolgálat besegít az ügyeleti ellátásba, akkor ez a jelenlegi szintet sem fogja elérni, tehát még több ember kerül majd veszélybe, ha nem tud kimenni időre a mentő. Ha mentőszolgálat menedzsmentjét, munkaszervezését átalakítanák, szerintem akkor lehet szó az ügyeleti rendszerbe való betagozódásról, ám ennek én nem látom jelét
- mondta Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő. Hozzátette, hogy ahhoz, hogy az egészségügyben érdemi reformok történjenek, először is több pénzt kellene rá költeni: számításai szerint jelenleg éves szinten 3000 milliárd forint megy erre a szektorra, de ennek legalább a másfélszeresére, vagyis minimum 4500 milliárdra lenne szükség. Kunetz Zsomborral nemrég lapunk is készített interjút, ezt itt tudod újra elolvasni:
Ellentmondás a praxisszabályokban
Áttételesen ugyan, de a gyermekorvosi praxisokat is érintheti az új szabályozás, amennyiben elfogadják. Dr. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke lapunknak azt mondta: a praxisszabályok meghatározásában még van olyan ellentmondás, amelyet jó lenne, ha feloldanának.
Nem foglalkozik a kerettörvény a szakorvosjelöltek praxisokban való megjelenésével, ami számunkra kiemelkedően fontos kérdés, bár az is igaz, hogy ezt más jogszabály szabályozza. A gyermekellátás szempontjából azonban ellentmondásos, hogy amíg a háziorvos szakorvosjelölt néhány hónapos gyermekgyógyászati képzés után már helyettesíthet, és láthat el gyermeket praxisban, addig egy gyermekorvos szakorvosjelölt két vagy három éves gyermekgyógyászati képzés után sem teheti meg
- válaszolta a Pénzcentrum kérdésére Dr. Havasi Katalin.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.