3 °C Budapest
A female hand holds a package of yellow pills on the background of a heap of colored pills in packages

Ezért nem férnek hozzá a magyar betegek a korszerű gyógyszerekhez: egyre rosszabb a helyzet

2022. április 27. 19:01

Az elmúlt évtizedekben bár sokat javult a magyar betegek legkorszerűbb gyógyszerekhez való hozzáférése, az utóbbi időben mégis régiós szintű leszakadáshoz vezetett a lelassult befogadási-döntési folyamat. Mindemellett nem sikerült megerősíteni és krízisállóvá tenni a gyógyszerfinanszírozást, miközben a forint folyamatos árfolyamgyengülése, a pandémia, majd a háború okozta helyzet már rövidtávon is veszélyeztetheti a magyar betegek biztonságos hozzáférését – hívta fel a figyelmet az idén 30 éves Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.

A biztonságos hozzáférés aktuális gazdasági körülmények közötti maradéktalan fenntartása, valamint az új terápiák gyorsabb és kiszámíthatóbb befogadása érdekében azonnali érdemi intézkedésekre van szükség - közölte az egyesület. Az összetett gazdasági és szakpolitikai kihívások hatékony kezeléséhez pedig elengedhetetlen egy erős felhatalmazással rendelkező kormányzati felelős kinevezése - írták. Az innovatív gyógyszergyártók több területet érintő cselekvési tervet fogalmaztak meg és szakmai párbeszédet ajánlottak a hamarosan hivatalba lépő régi-új Kormánynak, teljeskörű szakmai támogatásáról biztosítva a szükséges lépéseket.

Az elmúlt két év járványügyi nehézségei, a kritikus nemzetközi események, valamint a forint folyamatos gyengülése és a magas infláció miatt Magyarország jelentős kihívásokkal néz szembe az egészségügy területén is. A korábban magától értetődőnek vélt stabil ellátás jelentős veszélyeknek van kitéve: a magyar betegek modern gyógyszerekhez való biztonságos hozzáférése, a magas színvonalú ellátás fenntarthatósága azonnali kormányzati beavatkozást igényel

– állapította meg az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). A kutatás -és fejlesztésorientált gyógyszergyártókat tömörítő Egyesület immár 30 éves fennállása alatt számos súlyos betegség vált gyógyíthatóvá vagy hatékonyan kezelhetővé, aminek előnyeit a magyar betegek is érezhették, miközben kiszámítható partnerként a legnehezebb időszakban is biztosították a magyar betegek ellátását.

A tudomány legfrissebb eredményeihez, az új reményt nyújtó gyógyszeres megoldásokhoz a magyar betegek azonban egyre lassabban férnek hozzá – leszakadva nem csak Európától, de a régiótól is.

Amíg egy-egy új terápia az Európai Gyógyszerügynökség döntését követően átlagosan 511 napon belül támogatotti formában elérhető az európai betegeknek, addig a legutolsó befogadási körben a magyar társaik már több mint 1400 napot, átlagban közel 4 évet vártak a reguláris befogadásra, ráadásul az új készítmények kétharmada soha el sem jut hazánkba. Hiába született például pozitív döntés 2021 végén 33 terápia befogadásáról, az valójában a 2020 elejéről elhalasztott döntések pótlása volt, így Magyarország tulajdonképpen két év csúszással érte utol a már 2020-ban is elmaradott szintet.

Miközben a korszerű és hatékony gyógyszerekhez való hozzáférés biztonsága ma már minden fejlett országban a stratégiai jelentőségű területek közé tartozik, nálunk az elmúlt években nem jutott kellő figyelem a régóta várt gyógyszer-szakpolitikai döntésekre. A Kormány újbóli egyértelmű választói felhatalmazása azonban arra is alkalmat nyújt, hogy a megváltozott környezet jelentette új kihívásokra azonnal és hathatós válaszokat fogalmazzon meg – ezzel is megerősítve a magyar betegek ellátásának biztonságát és színvonalát

– szögezte le Dr. Holchacker Péter, az AIPM igazgatója. „A magas gyógyszeripari különadók és az elmúlt évek jelentős árfolyamgyengülése végletesen kifeszítette a társadalombiztosítási támogatással rendelhető terápiákat forgalmazó gyógyszercégeket, akik nemhogy további terheket nem bírnak már el, hanem a jelenlegi hozzáférési színvonal megőrzése is érdemi támogató kormányzati beavatkozást igényel” – tette hozzá.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A világgazdasági és világpolitikai krízishelyzetben a rugalmas és gyors adaptálódás mára a legfontosabb elvárássá vált. A jelenlegi, merev finanszírozás és lassú döntéshozatal azonban egyre kevésbé képes lépést tartani a korszerű egészségügyi ellátás követelményeivel, a népegészségügyi kihívásokkal

– figyelmeztetett a szakember, aki szerint a nehézkes, lassan reagáló döntési folyamatnak egyenes következménye, hogy állandóan 100 feletti modern készítményre irányuló beadványt tol maga előtt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő. A már teljeskörűen előkészített szakmai javaslatok is szükségtelenül sokáig parkolnak a minisztériumi íróasztalokon: jelenleg több mint 70 új terápia – ami mintegy százezer magyar beteg terápiájára lehetne kedvező hatással – vár végső döntésre, holott tavaly október óta már minden szükséges szakmai előterjesztés rendelkezésre áll.

Az AIPM a 3 legsürgetőbb gyógyszerügyi kormányzati feladatnak tekinti a többi között 

  • az innovatív terápiák gyorsabb és kiszámíthatóbb befogadásának megteremtését, és a folyamatban lévő befogadási eljárások mihamarabbi lezárását,
  • az ellátás és a hozzáférés biztonságának feltétel nélküli érvényre juttatásának érdekében azonnali érdemi intézkedések megtételét a magas infláció, az alacsony forint-árfolyam negatív következményeinek kezelése érdekében, illetve
  • megfelelő felhatalmazással rendelkező kormányzati felelős kinevezését az összetett szakpolitikai kihívások hatékony kezelése és a több minisztériumot érintő intézkedések egységes szemléletű és gördülékeny végrehajtása érdekében.

Ezen sürgető intézkedések végrehajtását segítendő az AIPM több területet érintő cselekvési tervet fogalmazott meg és szakmai párbeszédet ajánlott.

„Meggyőződésünk, hogy az egészség nemzeti kincs, és Magyarország újraválasztott Kormánya is elkötelezett egy egészséges és erős magyar társadalom és nemzetgazdaság megteremtése mellett. Ehhez azonban nélkülözhetetlen a magyar betegek biztonságos hozzáférésének megalapozása, valamint a legkorszerűbb terápiák kiszámítható és gyors elérhetőségének biztosítása” – fogalmazott Oliver Rozboril, az AIPM elnöke. Hozzátette: „az AIPM mindenben támogatja az erre irányuló kormányzati erőfeszítéseket és konkrét javaslataival segíti a hazai egészségipar, az egészségügyi szolgálgatások valamennyi szereplője és a kormány közötti szakmai párbeszédet”.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?