Az egész napos ülőmunka súlyos egészségügyi kockázatokat rejthet magában, még akkor is, ha rendszeresen sportolunk.
A leggyakoribb, lábainkat érintő megbetegedések közé tartozik az esetek többségében ártalmatlan, azonban igen sok kellemetlenséggel és fájdalommal járó, tyúkszem nevű bőrelváltozás. Habár sok mindenkinél jelentkezik a tyúkszem talpon, lábujjakon, sokan nem tudják, valójában mi az a tyúkszem, mi a tyúkszem jelenése, és hogy a tyúkszem mitől alakul ki a lábainkon. Járjunk utána, mi a különbség a tyúkszem és a szemölcs között, hogyan történik a tyúkszem kezelése, avagy a tyúkszem eltávolítása!
Cikkünkben a tyúkszem nevű, jellegzetes megjelenésű és gyakori bőrelváltozás témakörét járjuk körül: eláruljuk olvasóinknak, mi az a tyúkszem, mi a tyúkszem lényege, és hogy mitől alakul ki a tyúkszem talpon, lábujjakon. Milyen anyagból van a tyúkszem, miért kemény a tyúkszem bőrbetegség? Mi a különbség a tyúkszem és a szemölcs között, melyik elváltozástól szabadulhatunk meg könnyebben? Tudd meg, a tyúkszem mitől alakul ki és miért fáj a tyúkszem, járjunk utána, hogyan zajlik a tyúkszem eltávolítása házilag vagy a kórházban. Mit tehetünk tyúkszem ellen, hatásosak lehetnek az olyan házi praktikák, mint a tyúkszem teafaolaj segítségével történő puhítása?
Mi az a tyúkszem?
A tyúkszem, másnéven clavus egy bőrelváltozás, ami leginkább a talpon, a lábujjakon és a lábujjak szélein jön létre. A tyúkszem gyakorlatilag úgy néz ki, mint egy hústüske, kifejezetten a csontos állomány, a nyomásnak kitett területek alatt jön létre. A tyúkszem a leggyakoribb bőrelváltozásaink közé tartozik, bárkivel előfordulhat, hogy megjelenik egy-egy tyúkszem a lábán.
Miből van a tyúkszem és miért fáj a tyúkszem?
A tyúkszem egy külső és egy belső részből áll: a látható része a tyúkszem külső felülete, ami kráterszerű, vagy enyhén kipúposodó képződmény, jellegzetes, kör alakú bőrkeményedés borítja. A tyúkszem belső része (a tyúkszem hegye vagy „magja”) egy befelé, a csont irányába nyúló, kemény, tüskeszerű szaruképződmény, gyakran okoz a tyúkszem elszenvedőjének fájdalmat, hiszen a tyúkszem tüskéje minden lépésnél a húsba fúródik és nyomja a csontot. A tyúkszem bőrkeményedését gyakran veszi körbe kipirosodott, gyulladt bőr.
Mi a különbség a tyúkszem és a szemölcs között?
Habár gyakran összekeverik, a tyúkszem és a szemölcs két teljesen külön rendellenesség. Míg a tyúkszem befelé növekszik, kívülről a talp bőre sima, addig a szemölcs kitüremkedik. A tyúkszem fájdalmas, gyulladás kísérheti, a szemölcsök nem okoznak fájdalmat – ha nem zavaró helyen helyezkedik el, a szemölcs szinte észrevehetetlen maradhat.
Mindemellett a szemölcsöt általában külső tényezők, vírusok okozzák, amelyek a bőr mikrosérülésein keresztül bejutva kiváltják a rendellenességet, és nem csak a lábakon, hanem bármely testtájunkon megjelenhet. A tyúkszem kialakulásának teljesen más okai vannak. Így, hogy tudjuk, a tyúkszem mi az, és hogy hogy néz ki a tyúkszem, járjunk utána annak is, hogy a tyúkszem mitől alakul ki, illetve, hogy mit tehetünk a tyúkszem ellen!
A tyúkszem okai: mitől alakul ki a tyúkszem?
A tyúkszem kialakulását általában valamilyen nagyobb nyomás, dörzsölődés okozza, például, ha olyan cipőt viselünk, amiben egymást nyomják a lábujjak, összedörzsölődnek a csontok. A magas sarkú cipők gyakori viselése is növelheti a tyúkszem kialakulásának veszélyét, ugyanis a lábujjak alatti talprészre – amelyen leginkább ki szokott a tyúkszem alakulni – különösen nagy nyomás nehezedik.
A tyúkszem gyakorisága az életkor előrehaladtával egyre nő: az idősek esetében gyakrabban vezethet egy-egy rosszul megválasztott lábbeli is a tyúkszem kialakulásához. Ha a láb statikáját megváltoztatta valamilyen ortopédiai betegség, szintén nagyobb esély van a tyúkszem kialakulására (pl. lábsérülések, lúdtalp). Mindemellett a tyúkszem kialakulása gyakoribb lehet olyan sportolók köreiben is, akik nagyobb nyomásnak, dörzsölődésnek teszik ki a talpukat nap mint nap.
A tyúkszem kialakulását mindemellett más, inkább egészségügyi tényezők is befolyásolják, mint például az életkor (idősebb embereknél arányában gyakoribb a tyúkszem) és a krónikus betegségek megléte. Növelheti a tyúkszem kialakulás esélyét az érelmeszesedés, a különféle keringési zavarok és a cukorbetegség, vagy a rheumatoid arthitis.
A tyúkszem eltávolítása: hogy lehet megszabadulni a tyúkszemtől?
A tyúkszem hosszú távú kellemetlenségeket tud okozni, hiszen amikor ránehezedünk, a tüskék fájdalmat okoznak a húsban, a környező bőrfelületeken. A legtöbb esetben a kisebb tyúkszem ellen házilag is felléphetünk, azonban azt minden betegnek tudnia kell, hogy a tyúkszem eltávolítása nem egyik napról a másikra történik, hosszasan kell foglalkozni vele!
A tyúkszem kezelése házilag
A következő házi praktikák sok mindenkinél hatásosak lehetnek tyúkszem ellen, azonban a tyúkszem elleni házi megoldások esetében jó, ha tudjuk, hogy a siker nem garantált. Minél nagyobb és agresszívebb egy tyúkszem, annál nehezebb feladat a tyúkszem eltávolítása házilag, így sokszor sajnos csak a szike marad a bőrgyógyásznál.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Tyúkszem tapasz, tyúkszem nyomásvédő tapasz
Ha észreveszünk egy tyúkszemet a talpunkon, a legjobb, ha elmegyünk a gyógyszertárba és vásárolunk néhány egyszerű, vény nélkül kapható anyagot. Az egyik leghasznosabb védelem a tyúkszem tünetei ellen a tyúkszem tapasz, vagy valamilyen nyomásvédő tapasz, ami megakadályozza a rendellenes felület további nyomódását, dörzsölődését és még a fájdalmat is csökkenti. Ha nem foglalkozunk a már kialakult tyúkszemünkkel és ugyanabban a kényelmetlen cipőben járunk, a tyúkszem nagyobb lesz, kellemetlenebb tünetekkel.
Sarokreszelés tyúkszem ellen
A tyúkszem külső felületét elhalt hámréteg borítja, amelyet érdemes fürdés után sarokreszelővel megreszelnünk. A fürdés felpuhítja a tyúkszem bőrkeményedését, így hatékonyan léphetünk fel a tyúkszem ellen.
Szalicilsavas tyúkszem ecsetelő, tyúkszem stift
A gyógyszertári tyúkszem ecsetelők legtöbb esetben szalicilsavat tartalmaznak, ami a tyúkszem bőrkeményedését felpuhítja, feloldja a tyúkszem elhalt hámrétegeit. A kezelés általában hosszabb ideig tart, érdemes rendszeresen foglalkozni a tyúkszemes felülettel. Vigyázzunk, a tyúkszem ecsetelő ne érintkezzen az egészséges bőrrel!
Tyúkszem teafaolaj ecsetelő
A tyúkszem talpon kellemetlen jelenség, ám sokan így is inkább a természetes megoldások felé fordulnak. A tyúkszem teafaolaj ecsetelő használata, vagy a problémás bőrfelület teafaolajjal történő masszírozása is nagy segítség lehet. A teafaolaj puhítja a bőrt, így később könnyebben eltávolítható a tyúkszem például sarokreszelővel.
Hogyan történik a tyúkszem sebészeti eltávolítása?
A tyúkszem kezelése házilag sajnos nem minden esetben célravezető, így elképzelhető, hogy egyik tyúkszem elleni megoldás sem szünteti meg a problémát. Ilyenkor érdemes elmenni egy pedikűröshöz, aki szakszerűen lereszeli azokat, vagy egyből kikérnünk egy bőrgyógyász szakorvos véleményét. Nem kell megijednünk, ha a tyúkszem eltávolítása orvosilag történik, ez egy rutin bőrgyógyászati eljárás.
A tyúkszem eltávolitása sebészeti úton zajlik, egy ún. kikanalazásos, kimetszéses technikával, természetesen helyi érzéstelenítést követőleg. A tyúkszem műtét egy gyors bőrgyógyászati beavatkozás, azonban aggodalomra semmi okunk: a tyúkszem kimetszése az érzéstelenítésnek köszönhetően nem fájdalmas – ellenben a tyúkszem műtét után a tyúkszem gyógyulása során sok kellemetlenség érhet, ha a kimetszett tyúkszem rossz helyen volt, és nem, vagy csak nehezen tudunk a sebre rálépni.
A tyúkszem megelőzése: mit tehetünk a tyúkszem kialakulása ellen?
Ha már volt korábban tyúkszemünk, tudjuk, milyen kellemetlen élmény – éppen ezért tegyünk érte, hogy máskor ne alakulhasson ki a tyúkszem talpon, lábujjakon. Mivel a tyúkszem kialakulásának oka tipikusan a nyomás és a súrlódás, érdemes egy kényelmesebb cipőt vásárolnunk, amelyben nem nyomódik a lábunk. Ajánljuk, hogy tegyünk bele ortopéd talpbetétet is, főleg, ha lúdtalpunk van.
Ha többször is kialakult már tyúkszem ugyanazon a helyen, használjunk napi rendszerességgel a nyomásvédő tapaszokat. Lehetőség szerint ne viseljük cipőnket zokni nélkül, mert úgy jobban dörzsölődik a talp, kerüljük a kisméretű, szűk cipőket és fordítsunk nagyobb figyelmet a lábápolásra is: vegyünk lábfürdőt, kenjük a talpunkat bőrpuhító készítményekkel, reszeljük a bőrkeményedéseket, hogy később biztosan ne alakulhasson ki sehol sem a tyúkszem!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.