Ide küldi tanulni gyermekeit a magyar elit: elképesztő tandíjakat is leszurkolnak
Magyarországon az állami oktatás helyzete miatt jelentősen megnövekedett a magánintézmények iránti kereslet.
Magyarországon az állami oktatás helyzete miatt jelentősen megnövekedett a magánintézmények iránti kereslet.
Az interjú során Jaksity Györggyel a magyar gazdaság és politika aktuális helyzetéről, valamint az Orbán-kormány eddigi gazdaságpolitikájának három korszakáról beszéltek.
Bár közel sem olyan rossz most a helyzet, mint a pénzügyminisztersége idején volt, azért bőven lenne min változtatni. Többek között erről beszélt lapunknak a volt pénzügyminiszer.
15-25 évig stabil, kiszámítható oktatáspolitikát a közép-kelet-európai államháztartások egyelőre nem tudnak produkálni.
"Panaszkodhatunk rá, de a magyar közoktatás még mindig a jobbak között van. Nem a legjobbak, de a jobbak között."
Tízből legalább egy diák idő előtt, szakma vagy érettségi nélkül távozik a középiskolából.
A változás számos nehézséggel szembesít minket, de érdemes lehet a technológiában rejlő lehetőségekre koncentrálni.
Ha nem sikerül nyélbe ütni az alkut, nem csak az alapítványi egyetemek, az egész felsőoktatás eleshet a fejlesztési forrásoktól Magyarországon.
Csak nyilvános kommunikációval lehetne megoldani az oktatás bajait, vélekedik Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora.
Nem csitul a helyzet a magyar oktatás körül: most éppen az őszi szünet elhalasztása ellen indított petíciót egy diákmozgalom.
Hol tart ma a magyar oktatás, és miért? Mire lenne a szükség a felzárkózáshoz? Hol tévesztettünk utat? A téma hazai vezető szakértője Radó Péter válaszolt a Pénzcentrum kérdéseire.
Befejeződtek az október-novemberi érettségi időszak írásbeli vizsgái - tájékoztatott az Oktatási Hivatal.
Hogyan épített Finnország alig három évtized alatt világszínvonalú oktatási rendszert? Valóban annyira sikeres, hatékony és méltányos a finn iskolarendszer? És mi a helyzet itthon?
"A digitális transzformáció fejben dől el. Van, akiknek egyszerűen túl kell lépniük azon, hogy ahogy 40 éve tanítottak az ma is jó lesz" - mondta el a Pénzcentrumnak adott interjújában Lázár Tibor, a budapesti Szent István Gimnázium igazgatója. Az iskolavezető pedagógussal többek között beszélgettünk a mai magyar oktatás pozitív, negatív oldalairól; a tanárok bérezéséről, és az ebből származó feszültségekről; a menedzserszemléletű intézményvezetésről; a digitalizáció oktatásra gyakorolt hatásairól; ahogy arról is, hogy a növendékek legnagyobb része a BME-n, valamilyen mérnökképzésben folytatja tanulmányait. Interjú
Pedig még a törvénnyel is ütközik.
Mi állhat a gyenge teljesítmény hátterében?
Átszervezik a Kliket: de mi változik?
Még az idén felülvizsgálná a kormány a pedagógus-életpályamodellt.
Soha nem látott túljelentkezés van az alternatív iskolákba, és nem csak az elitképzés iránt érdeklődnek egyre többen.
Vissza kellene fizettetni az iskoláztatási költségeket azokkal a diákokkal, akik évekig járnak egy felsőoktatási intézménybe, majd nem fejezik be azt - javasolja Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikusa. Ezekre az esetekre speciális diákhitel-konstrukció bevezetését szorgalmazza.