A mai napig vannak a világnak olyan részei, ahol az ősinek számító cserekereskedelem a mindennapok része.
Jaksity György a Dellában beszélt a magyar gazdaság és politika aktuális helyzetéről, valamint az Orbán-kormány eddigi gazdaságpolitikájának három korszakáról. Szóba került többek között még, hogy egy hatékony rendszer ösztönözheti az embereket az egészséges életmódra és a megelőző vizsgálatok rendszeres elvégzésére, de az elmúlt 14 évben érkező EU-s támogatások hibás felhasználására is kitértek. Jaksity hangsúlyozza a lassú, fokozatos változások fontosságát, valamint azt, hogy a politikai vezetésnek stabilnak és magabiztosnak kell látszania.
Az elmúlt években súlyos gazdasági és politikai kihívásokkal szembesült az ország, amelyeknek a kezelése nehezen ment, és ez további nyomást helyezett az Orbán-kormányra. Bár a gazdasági válság utóhatásai még mindig érezhetőek, és politikai botrányok is felbukkantak, mégsem történtek extrém változtatások. Jaksity hangsúlyozta, hogy a problémák mélyebb elemzése segíthet megérteni a helyzetet.
A beszélgetés során Jaksity György felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt években Magyarországnak lehetősége lett volna kihasználni az európai uniós pénzeket és értelmesebb beruházásokat végezni. Emellett olyan hosszú távú döntéseket is lehetett volna meghozni, mint az oktatás és az egészségügy infrastruktúrájának fejlesztése.
A pénz nagy része, amit mi valaha az Európai Unióból kaptunk, az a 2010-es években jött be. [...] tehát az európai uniós létünk szempontjából a 2010-es évek volt, ahol igazán ki élvezhettük ki használhattuk volna az ebből származó előnyöket, és építkezhetünk volna azokra az évtizedekre előre nézve, amikor már nem fogunk kapni ilyen forrásokat, és nem lesz egy ilyen nagy ugrás a gazdasági helyzetünkben az uniós tagság miatt
- magyarázta Jaksity. Majd kifejtette, hogy ezek a döntések hosszú távon hoznák meg a legnagyobb hasznot, ugyanakkor nem mindig nyújtanak rövid távú előnyöket. Az oktatás és az egészségügy területén történő változások lassúak és időigényesek, mivel egy generációnak fel kell nőnie az új rendszerben, mielőtt azokat a munkaerőpiacon tudnák hasznosítani. Az oktatás terén pozitív példákat említ, míg az egészségügy terén gyorsabb előrelépések is elérhetők rövid távon, ugyanakkor hosszú távon a rendszer átalakítása időigényes és sok morális kérdést vet fel. Jaksity arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a társadalmi egyenlőtlenségek természetes folyamatok lehetnek, a politikának és a társadalomnak ki kell lépnie annak érdekében, hogy ezek ne okozzanak súlyos feszültségeket és széthúzást.
Fontos, hogy a politika a szegénység elleni küzdelemre összpontosítson, mivel ez az egyik legnagyobb probléma, és a társadalmi egyenlőtlenségek elsősorban ennek a következményei.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az interjúban továbbá Jaksity György arra utal, hogy a felelősségteljesebb vezetés segíthetne az alacsonyabb egészségügyi költségek elérésében. Elgondolkoztatja, hogy egy rendszer lehetne-e hatékony az egészségügyi és társadalombiztosítás keretei között, amely ösztönözné az embereket az egészséges életmódra és a megelőző vizsgálatok rendszeres elvégzésére. Bár ez egy nehezen megoldható probléma, finom jelzéseket lehetne küldeni a lakosságnak arról, hogy az egészségesebb életmód milyen előnyöket hordozhat magában. Jaksity úgy véli, hogy a változások hosszú távon valósulnak meg, és csak lassú, fokozatos intézkedésekkel lehet eljutni a kívánt eredményekig.
Beszél arról is, hogy a politikai vezetésnek stabilnak és magabiztosnak kell látszania, hogy bizalmat és stabilitást közvetítsen az emberek felé. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a kommunikációnak és a valós tevékenységeknek összhangban kell lenniük, és nem szabad elfedniük a gazdasági és társadalmi kihívásokat. A gazdasági bizonytalanság és az infláció komoly hatással van az emberek mindennapi életére és megtakarításaira, ami további társadalmi feszültségeket generálhat. Jaksity véleménye szerint a politikai vezetésnek reagálnia kell ezekre a kihívásokra, és olyan intézkedéseket kell hoznia, amelyek segítik az embereket a nehézségek átvészelésében és a stabilitás visszaállításában.
Címlapkép forrása: MTI/Szigetváry Zsolt
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.