Durván rezeg a léc a magyar egészségügyben: sok dolgozó egy éve vár a pénzre, ami járna neki
A védőnői szolgálatokat lassan egy éve vették át a vármegyei kórházak az önkormányzatoktól, de még mindig vannak megoldatlan problémák.
A védőnői szolgálatokat lassan egy éve vették át a vármegyei kórházak az önkormányzatoktól, de még mindig vannak megoldatlan problémák.
A megkérdezett védőnők 20%-a helyettesít, a helyettesített körzetek így közel negyedét tehetik ki az összesnek.
Akár a kisgyermekes családok és várandósok, valamint gyermekeik negyedét érintheti hátrányosan a védőnők helyzete Magyarországon.
A betöltetlen körzetek száma lényegében nem változott egy év alatt, bár tény, hogy viszonylag sok körzetet szüntettek, amely az adatsor szerint idén üresedett csak meg.
A magyar háziorvosoknak több mint 30 százaléka már betöltötte a 60 éves kort, nincs elég fiatal szakember, aki pótolhatná őket.
Felmérések alapján a dolgozó védőnők ötöde, tehát nagyjából 1000 védőnő helyettesít, az újraszervezett rendszerben viszont ezért elég kevés pénz jár.
Látogatást tett a dél-oroszországi Rosztov-na-Donuban, a déli katonai körzet főhadiszállásán Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte a Kreml szóvivője.
Az egyébként is leterhelt, anyagi és társadalmi megbecsültség hiányát elszenvedő, jórészt hivatástudatból végzett szakmákban dolgozókat súlyosan érinti az elmaradt béremelés.
2021-ben még 482 tartósan betöltetlen körzetet tartottak számon, 2022-ben pedig már 559 ilyen praxis volt Magyarországon. 2023-ra kereken 600-ra emelkedett ez a szám.
Az irányelv értelmében a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy az emberi fogyasztásra szánt víz egészséges és tiszta legyen.
A tartósan betöltetlen körzetek esetében is folyamatos az ellátás, az más kérdés, hogy hetente milyen óraszámban.
Az egészségüggyel kapcsolatban sosem szabad elfelejteni, hogy az ellátórendszer működésképtelensége a lakosságot is közvetlenül sújtja, nem csak a dolgozókat érinti hátrányosan.
A tartósan betöltetlen praxisok száma is nagy ütemben nő, és az orvosok öregedése miatt várhatóan ez a trend sem fog megfordulni.
Vannak települések, ahol 15 éve nincs állandó háziorvos.
Ezeken a helyeken a legnagyobb a baj.
Nincs jelentkező a praxisokra.
Ma Magyarországon csaknem 2800 közfinanszírozott fogorvosi praxisból 248 tartósan betöltetlen. Az már csak hab a tortán, hogy van olyan körzet, ahol 2003 óta nincs fogorvos. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincs, aki ellátná a betegeket. Csakhogy sokaknak órákat kell utazniuk, ha fogorvoshoz szeretnének menni, mert a lakóhelyükön nincs szakember, és a helyettesítő orvos egy másik településen rendel. Ráadásul a várakozási idő is nagyon hosszú.
Ma Magyarországon 331 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van. Ez már önmagában megdöbbentő, az már csak hab a tortán, hogy 19 olyan település van, ahol 13 éve nincs háziorvos. Eközben rengeteg nyugdíjazás előtt álló házirvos is szabaulna a praxistól, de nincs jelentkező. Ha ez így megy tovább, nem lesz, aki ellássa a magyar betegeket.
A kormány vizsgálja a letelepedési támogatás lehetőségét is.
Van, ahol már tíz éve nincs háziorvosi ellátás.