Bár az euró megjelenésével valamelyest romlott az arány, többé-kevésbé még ma is igaz, hogy ahány ország, annyi különböző fajta pénznem van forgalomban a világon. Egyes bankók értékesek, mások szinte semmit sem érnek, bizonyos pénzeket szépnek látunk, másokat pedig észre sem veszünk. Az értéknek és szépségnek pedig nem feltétlenül van köze egymáshoz.
A pénzeket többféle szempont szerint vizsgálhatjuk. A legfontosabb talán az egymáshoz viszonyított értékük. Fizikai valójukban - mint azt látni fogjuk - azonban akár komoly esztétikai értékkel is bírhatnak.
Jelenleg nagyjából minden öt országra jut négy különböző pénznem a világon. Ez nem volt mindig így. Az ötvenes években és azt megelőzően egy-egy országon vagy birodalmon belül egyszerre akár több különböző pénz is forgalomban volt, míg a XX. század végére XXI. század elejére inkább az vált jellemzővé, hogy országok összeállnak, és közösen bocsátanak ki pénzt.
Kortól függetlenül mióta pénz létezik, mindig is voltak szépnek mondott pénzek, és voltak olyanok is amelyek kevésbé tűntek tetszetősnek. Különösen a bankjegyeken lehet művészi motívumokat vagy szemkápráztató színeket alkalmazni, azonban nem csak a nyomdákból, hanem a pénzverdékből is kerülnek ki igazán nívós pénzek. Példaként lásd: Ismét egy gyönyörű forint lehet az év érméje - Most nézd meg!
A bankjegyek közül most a világ minden tájáról hát gyönyörű darabot mutatunk be, melyek minden bizonnyal a legszebbek közé tartoznak.
A bahamaiegydolláros. A bahamákon 1966-ban vezették be a bahamai dollárt, melynek értéke közel azonos az amerikai dolláréval. A képen látható bankjegy átszámolva nagyjából 230 forintot ér.
Új-Zéland legkisebb papír címlete is kiemelkedő esztétikai értékkel bír. Az új-zélandi ötdolláros egy végveszélyben lévő állatot, a sárgaszemű pingvint ábrázolja. Értéke: kb. 770 forint.
A thai500bát, az ezres után Thaiföld második legnagyobb értékű forgalomban lévő címlete. Ez a pénz kb. 3500 forintot ér.
A dél-afrikai20 randos bankjegy. A 10 és 200 rand közötti névértékű dél-afrikai bankjegyek az öt afrikai nagyvadat ábrázolják. Így nem csak puskával, hanem hitelkártyánkkal is lehetőségünk van őket levadászni. Névérték szerint emelkedő sorrendben így követik egymást az állatok: orrszarvú (10 rand), elefánt (20 rand), oroszlán (50 rand), kafferbivaly (100 rand) és leopárd (200 rand). A képen látható ormányost bemutató bankjegy értéke kb. 600 forint.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Még mit lőhetsz külföldön hitelkártyáddal: Hitelkártyával olcsón külföldön: tippek és trükkök
Az egyiptomi papír egyfontos Kájitbáj egyiptomi szultán mecsetét ábrázolja. Sokak szerint ez a címlet a legszebb egyiptomi pénz. Hivatalosan ugyan forgalomban van, azonban még a helyi viszonyok között sem túl magas vásárlóereje miatt szinte telejsen kiszorította a gyakori cserék esetén praktikusabb egyfontos érme. Érdekesség, hogy váltópénzeit, a 25 illetve 50 piasztereseket még ma is gyakrabban látni papír formában, mint magát az egyfontost. Forintban számolt értéke nagyjából 36 forint, melyből négy vonaljegyet vásárolhatunk az alexandriai villamoson.
Ausztráliában 1966-ban cserélték le a brit mintára használt ausztrál fontot. Korábban - a britek akkori pénzéhez hasonlóan - a fontnak két váltópénze (a shilling és a penny) volt. 1 fontot 20 shillingre, 1 shillinget pedig 12 pennyre lehetett átváltani. A decimális pénzreformról a hatvanas évek közepén határoztak a kontinensnyi országban. Eredetileg a monarchista miniszterelnök, Robert Menzies nyomására a kormány a "royal" elnevezés mellett döntött. Az ausztrál jegybank el is készítette az ausztrál royal terveit, és készen is állt a nyomtatásra, azonban a közvéleménynek nem tetszett az új pénz elnevezése, így végül dollárra változtatták annak nevét. 1966. február 14-én le is cserélték vele a fontot. Az átváltási árfolyam szerint akkor 1 fontért két dollár járt.
Ausztrália államfőjének (II. Erzsébet angol királynő) képmásával díszített ausztrál ötfontos egy szintén királyi magyar címlettel veheti fel a versenyt, ugyanis közel 1000 forintot ér.
Kanada - Ausztráliához hasonlóan - szintén fontról váltott dollára csak éppen több mint 100 évvel korábban, 1858-ban. A kanadai ötdolláros jéghokizó gyermekeket ábrázol. Forintra átváltva jelenleg nagyjából 1070 forintot kaphatnánk érte.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.