Ki kap többet? A magyar nyugdíjrendszer története során számos változáson ment keresztül. A magánnyugdíjpénztárak, mint mindenkire kötelező érvényű második pillér megjelenésével az akkori nyugdíj előtt állók dönthettek, hogy maradnak a tisztán állami rendszerben vagy csatlakoznak a magánnyugdíjpénztári rendszerhez is. A csatlakozók között volt aki meg volt elégedve és volt aki nem. De van olyan, akiknek még most is lehetősége van a két rendszer közötti váltásra, aminek eredményeképpen változhat a nyugdíj összege. Lássuk, hogy ki, és hogyan juthat magasabb összeghez...
A rokkant, illetve a 2012. december 31.-ig öregségi nyugdíjra jogosulttá váló magánnyugdíjpénztári tagok mellett 2010. december 31.-ig a honvédségnél, rendőrségnél, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatnál szolgálati jogviszonyban állóknak is lehetősége van a régi rendszerbe való visszalépésre.
Változik a besorolás: Kevesebb lehet a rokkantnyugdíj jövőre?
Rokkantnyugdíjasok helyzete
Abban az esetben, ha valaki rokkant nyugdíjra válik jogosulttá magánnyugdíjpénztári tagként, több lehetősége is van.
Kérhet egyösszegű kifizetés, vagy járadékszolgáltatás formájában pénztári nyugdíjszolgáltatást a magánnyugdíjpénztárától. Az egyösszegű szolgáltatást kérő tag pénztártagsági jogviszonya a kifizetéssel megszűnik, a járadékszolgáltatásban részesülő tag tagsági jogviszonya továbbra is fennáll. Második lehetőség, hogy nem kér magánnyugdíjpénztári szolgáltatást és az egyéni számláján levő összeget a pénztárában hagyhatja. Ezzel a pénztártag ún. számlatulajdonos lesz.
A későbbiek során amennyiben a rokkantsági nyugellátásra való jogosultság feltételei továbbra is fennállnak, de az öregségi nyugdíjkorhatárt még nem töltötte be, bármikor kérhet nyugdíjszolgáltatást a pénztártól. Amint elérte a korhatárt, a rokkantnyugdíj feltételeitől függetlenül kérheti a pénztártól a szolgáltatást.
Harmadik lépésként kérheti a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépését, a 100 százalékos mértékű társadalombiztosítási rokkantsági nyugellátás igénybevétele céljából. A pénztártagság ez esetben a visszalépéssel a rokkantsági nyugdíj megállapításának napját megelőző nappal megszűnik.
A rokkantsági nyugellátásra jogosult tag kérésére, a visszalépési szándék írásbeli bejelentését, illetőleg a nyugdíjbiztosítási szerv erről szóló értesítését követően a magánnyugdíjpénztár haladéktalanul, írásban tájékoztatja a tagot arról, hogy az egyéni számláján meglévő követelése alapján milyen összegű várható életjáradékra számíthat.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az első két esetben a tag társadalombiztosítási rokkantsági nyugdíját 75 százalékos mértékben állapítják meg, ezt egészíti ki a magánnyugdíjpénztár nyugdíjszolgáltatása (egyösszegű kifizetés, vagy járadékszolgáltatás). A harmadik esetben, azaz a tag visszalépése esetén a társadalombiztosítási rokkantsági nyugdíj 100 százalékos mértékben kerül megállapításra és folyósításra.
Visszalépés
A rokkantság esetén azonban az is előfordulhat, hogy az illető egészségi állapota javul. Ha a javulás jelentős mértékű, akkor a rokkantsági nyugdíjellátásra jogosultság feltételei megszűnnek. Ilyen esetben attól függően, hogy a megrokkanásakor a tag melyik lehetőség mellett döntött, szintén választhat több lehetőség közül.
Ha az illető korábban járadékszolgáltatást választott a rokkantnyugdíj mellé, akkor ennek folyósítása - hasonlóan a 75 százalékos mértékű rokkantnyugdíjhoz - megszűnik és a pénztártag a jogosultsága megszűnését követő naptól, ismét átkerül a felhalmozási időszakba.
Egyösszegű nyugdíjszolgáltatás választása esetén a tag pénztártagsági jogviszonya megszűnt. Miután megszűnik a 75 százalékos mértékű rokkantnyugdíjra való jogosultság állapotjavulását miatt, önkéntes döntése alapján ismét pénztártaggá válhat az illető abban az esetben, ha még nem töltötte be a 30. életévét, Magyarországon nyugdíj-biztosítási jogviszonyban áll, és pénztári tagságát írásban tett belépési nyilatkozatával kezdeményezi. A 30 éves kor betöltése után erre már nincs lehetőség.
A korábbi harmadik lehetőség választása esetén, vagyis ha a volt pénztártag a rokkantnyugdíjra való jogosulttá válás után visszalépett a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe és rokkantsági nyugellátásra jogosultsága állapotjavulás miatt megszűnik, önkéntes döntése alapján ismét pénztártaggá válhat, a fent említett feltételekkel.
Egy új kezdet? Megéri...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.