A mobiltelefon ma már mindennapjaink részévé vált, olyannyira, hogy sokan már el sem tudják képzelni életüket a maroknyi készülék nélkül. Így aztán nagy csapásként éri őket, ha elveszítik, ellopják, netán elromlik a telefonjuk. Erre nyújthat fedezetet, ami nálunk ugyan még nem, azonban külföldön már létezik, ez pedig a mobilbiztosítás. Nézzük, mire is szól ez a termék!
Függőségben - ez már súlyos
Nemrég készítette el legújabb felmérését a YouGov, amelyből kiderül, egyre több embert ér stressz, vagy érez feszültséget, netán pánikot, ha valamiért nincs nála mobiltelefon. A megkérdezett több mint 2100 brit állampolgár negyede soha nem is kapcsolja ki a telefonját. Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy a munka miatt olyan fontos a mobiltelefon, ugyanis a válaszadók közül legtöbben a család és az ismerősök folyamatos elérése miatt igénylik a hordozható telefon meglétét.
Mire nyújt fedezetet?
Nekik tehát mindenképpen hasznos és szükséges lehet a mobilbiztosítás, amely nem más, mint egy speciális vagyonbiztosítási termék. Fedezetet többek között a telefon elveszítésére, ellopására, meghibásodására nyújt, de természetesen mindezektől el is lehet térni az egyes szerződésekben.
Több olyan mobilbiztosítás is akad, amely a telefon tartozékaira is kiterjed, sőt, akkor is teljesít kifizetést, ha valaki jogosulatlanul használja telefonunkat, s emiatt igencsak magas lesz a számlánk. Ez utóbbi főként az előfizetéses telefonok esetében fontos, hiszen prepaid kártyás telefonunkról csak azt lehet elbeszélni, elkölteni, amit már kifizettünk.
Mint azt már említettük, természetesen a mobilbiztosításnak is léteznek kiegészítő módozatai (habár több esetben ezeket az alaptermék is tartalmazza), így például a fedezet kiterjed nem csupán arra az országra, ahol megvásárolták a készüléket, hanem az egész világra, bizonyos ideig (például 90 napig), de kiterjeszthetjük a fedezetet mindazokra a felnőttekre is, akiknek engedélyt adunk, hogy használják a mi telefonunkat.
Nem fizet a biztosító
Persze ennél a biztosításnál is figyelni kell, mikor mentesül a biztosító a kifizetés teljesítése alól. Így például nem fog fizetni, ha mi magunk felelősek vagyunk azért, hogy ellopták a telefonunkat, tipikusan ilyen eset az, amikor lezáratlan autónkban felejtjük a mobilt, vagy látható helyen hagyjuk benne.
Mibe kerül mindez?
Az, hogy mennyibe kerül nekünk ez a biztosítás természetesen több tényező függvénye, az alapvető meghatározó azonban a vagyontárgy, vagyis a mobiltelefon értéke, illetve az, hogy mely káreseményekre, milyen fedezetet kérünk. Nagy-Britanniában a biztosítás havi díja 2-8 font közé tehető, ez 650 - 2700 forintot jelent, a biztosítási összeg pedig 150-1000 font (49 000 - 327 000 forint) körül mozog.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A különböző faktorok alapján meghatározott biztosítási díjat havi rendszerességgel kell megfizetni, általában a telefonszámlával egy ütemben (igaz, a telefonszámlát utólag egyenlítjük ki, míg a biztosítási díj a következő hónapra szól). A biztosítási időszak 1 hónap, s a biztosítási díj kifizetése jelenti azt, hogy meghosszabbítottuk a szerződést a következő hónapra.
Érdemes lehet végiggondolni, meddig fizessük a biztosítás díját, hiszen a havidíj fix, miközben a mi telefonunk értéke folyamatosan változik.
Hazai helyzet
A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) legfrissebb adatai szerint a hazai mobiltelefon-előfizetések száma már meghaladja a 11 milliót, vagyis 100 lakosra 111,1 előfizetés jut. Ennek ellenére egyelőre nem kapható hazánkban mobiliztosítási termék, amely a külföldihez hasonlóan elképzelhető volna folyamatos díjfizetésű biztosításként, de akár egyszeri díjas termékkként is, hiszen a védelemért cserébe bizonyosan sokan lennének hajlandóak magasabb összeget fizetni telefonukért.
Még nem a világ vége
A mobilbiztosításokkal még nem áll meg a biztosítás világának menete, hiszen nem ez az egyedüli elektronikai termék, melyre bebiztosíthatjuk magunkat, az egyre újabb "kütyük" megjelenésével a biztosító társaságok is lépést tartanak, így már köthetünk biztosítást laptopra, iPodra, de még iPhone-ra is.
Nehogy azt higgyük, hogy védtelenek vagyunk annak ellenére, hogy itthon nem lehet mobilbiztosítást kötni, vagy külföldön élőként nem tartottunk igényt ilyen termékre, ugyanis a készülék meghibásodása esetén élhetünk a garanciális javítás lehetőségével. És persze arról sem szabad elfeledkezni, hogy ezekre a vagyontárgyakra akár még a lakásbiztosítás is fedezetet nyújthat.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.