Új kockázatok a színtéren Nemrégiben látott napvilágot az Ernst & Young és az Oxford Analytica közös elemzése a vállalatok - köztük a biztosító társaságok - számára egyre inkább relevánssá váló kockázatokról, amelyeket érdemes számba venniük a vállalatoknak. Ennek kapcsán megkérdeztük a hazai társaságokat is, milyen változásokkal szembesülnek a biztosítási kockázatok területén.
Mitől kell félni? - A TOP10 kockázat
Az elemzés szerint a legnagyobb kockázat, mellyel a biztosítási szektornak szembe kell néznie a lehetséges klímaváltozás, melyet a demográfiai változások és a különböző katasztrófák bekövetkezése követ. A vizsgálat 70 iparági elemző megkérdezésével azonosította az egyes iparágakra jellemző kockázatfajtákat, melyekkel közvetlen vagy közvetett módon a biztosítók is szembe találkoznak.
Így a feltörekvő piacok előretörési lehetőséget is rejtenek magukban, ugyanakkor a piacra belépő új szereplők oldaláról már a verseny erősségét növelik. Egy másik problémát a szabályozói kockázat jelent, de figyelni kell a változó értékesítési csatornákra is. Stratégiai szinten problémát képez az új technológiák alkalmazásának alacsony foka. Továbbra is hatással bírnak a biztosítási piacra a pénzpiaci események, s a jogi környezet változása is potenciális kockázatot jelent.
Klímaváltozás - már itthon is?
Biztosítónként, illetve az ország különböző területein eltérő mértékben ugyan, de egyértelmű, hogy növekedtek a természeti károkra fordított kifizetések.
Az Aegon Biztosító adatai alátámasztják, hogy a megnövekedett természeti katasztrófák száma nagyobb kárkifizetésekhez vezetnek, emellett a felhőszakadás és villámcsapás kárkifizetések alakulása azt is felfedi, hogy a kárkifizetések egy-egy nagyobb természeti esemény hatására változtak az adott évek alatt.


Az Allianz Biztosító is úgy nyilatkozott, az elemi károk éves darabszáma az utóbbi években egyre jobban nő, tavaly már jelentős mértékben meghaladta a 30 ezret, a kifizetett károk összege pedig az 1 milliárd forintot. Az eddigi tendenciák alapján várhatóan évente legalább 100 milliós nagyságrendben fog növekedni a kárkifizetés. Az egyre intenzívebben előforduló esőzések következtében több mint három és félszeresére nőtt a felhőszakadáskárok darabszáma és 50%-nál nagyobb mértékben nőtt a beázások által okozott kár.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A felhőszakadás károk után a második leggyakoribb a viharkár, valamint emelkedő tendenciát mutatnak a villámkárok és a villám másodlagos hatása (indukció) miatt bekövetkező káresemények is. A biztosító hozzáfűzte, az elemi károk darabszámának emelkedése mellett a kárkifizetés is egyre inkább növekvő tendenciát mutat. A casco biztosítások területén az elmúlt három év során megduplázódtak a természeti károkból fakadó kárkifizetések.
Opelcz Péter, a Groupama Biztosító lakástermék-fejlesztési osztályvezetője a Pénzcentrumnak elmondta, az elmúlt 4 évben a klímaváltozásnak köszönhetően átlagosan 35 százalékkal emelkedett meg a kárkifizetések mértéke a vihar, felhőszakadás, jégverés, villámcsapás, földrengés és árvíz kockázatokra. Ezek közül is a két első esetében kell egyre többet fizetni, ráadásul ezek egyre gyakrabban is fordulnak elő. Az osztályvezető hozzáfűzte, elképzelhető, hogy a tornádók is meg fognak jelenni Magyarországon.
Az OTP Garanciától azt a választ kaptuk, hogy az utóbbi években előfordult szélsőséges időjárás következtében a természeti károkra fordított kifizetések éves szinten - különböző mértékben - folyamatosan emelkedtek, azonban egyelőre nem tapasztalható olyan "új" kockázat megjelenése, amelynek kezelése a vagyonbiztosítás körébe tartozik. A biztosító kiemelte, a klímaváltozás, globális felmelegedés elsősorban a mezőgazdasági ágazatra vonatkozó biztosításokat érinti, de a gyakoribb és erősebb szélviharok, felhőszakadások, áradások miatt természetesen hatással van a vagyonbiztosításokra is.
Ezzel kapcsolatban az Union Biztosító kiemelte, 2002-től évente gyakorlatilag 1 nappal nő a katasztrófa napok száma. Ezek azok a napok, amikor vihar, felhőszakadás, jégverés, árvíz, esetleg földrengés esemény történik.
Nem csak a tornádótól kell félni!
Van más kockázat is!Az Allianz Biztosító kiemelte, hazai szinten kockázatot jelent, hogy a társasházak felének műszaki állapota nem megfelelő, az egyik legnagyobb probléma a szigetelések hiányosságai, a nyílászárók, illetve a tetők rossz állapota. A társasházakon belül még rosszabb helyzetben vannak a panel épületek.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


