November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Az átlag magyar is mindössze napi 670 forintot költ élelmiszerekre és alkoholmentes italokra, de millióknak ennél jóval kevesebből kell megoldaniuk fizológiai szükségleteik kielégítését.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2016-ra vonatkozó adatai szerint az átlag magyar havi 77 100 forintot költ. Ennek legnagyobb része pedig - az összes fogyasztási kiadás 26,5 százaléka - élelmiszerekre és alkoholmentes italokra megy el. Ez azt jelenti, hogy átlagosan
Nincs mese, ez rendkívül kevés. Csak példaként, itt érdemes felidézni, micsoda botrány kíséri már évek óta a hazai közétkeztetés - köztük az iskolai menzák és kórházi ellátás - fejadagjait. De talán, ami ennél is súlyosabb, hogy ez a statisztikai átlag, azaz komolyabb szórást feltételezve tömegek lehetnek az országban, akik ennek töredékéből próbálnak meg nem éhen halni.
Hogy körülbelül hány embert érinthet a fent vázolt statisztikai szórás, ahhoz iránymutatóként szolgálhat a Policy Agenda napokban publikált felmérése, amely szerint a lakosság 36 százaléka él jelenleg a létminimum alatt, azaz havonta kevesebb, mint 88 619 forintból.
Hasonlóan a KSH által korábban publikált, aztán később megszüntetett irányszámokhoz, a Policy Agenda is a normatív élelmiszerfogyasztást vette alapul a létminimumértékek megállapításához. Azaz azt nézték, hogy az adott háztartásban élők mit esznek, és az mennyiben felel meg a hivatalosan meghatározott egészséges táplálkozásnak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A létminimum élelmiszerkosarának tartalma közepes fizikai igénybevétel esetén fedezi a vonatkozó egészségügyi és táplálkozástudományi követelményeknek megfelelő teljes tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-szükségletet. A KSH egyébként korábban egy felnőtt esetén napi 2400 kalóriával számolt. Egy felnőtt esetében többek között ennek kellene lennie a kosárban:
- napi 81 gramm fehérje (ezen belül 32 gramm állati fehérje)
- 83 gramm zsír
- 356 gramm szénhidrát
- 800 milligramm kalcium
- 3500 milligramm kálium
- 13 milligramm vas
- 60 milligramm C-vitamin
A háztartások különböző korú tagjainak tápanyagszükséglete természetesen nem azonos. A felnőttekéhez képest - az OÉTI számításai szerint - a 14 éven aluliak élelmiszer-normatívája 77,8 százalék, a 60 évnél idősebbeké pedig 88,2 százalék. Ily módon az aktív korú felnőttek 2016. évi 24 584 forintos havi élelmiszer-normatívája mellett ez az érték 14 éves korig 19 126 forint, az időskorúaké pedig 21 683 forint.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.