November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Már több mint egy hónapja, november 9. óta várja a látogatókat a 20 éves Budapesti Adventi és Karácsonyi Vásár a Vörösmarty téren. Az egészen január elsejéig nyitva tartó forgatag nem csak hagyományos gasztronómiai kínálattal és kézműves termékekkel, de ünnepi kulturális programokkal is várja az érdeklődőknek. Korábban írtunk már az árakról, most azonban a Pénzcentrum stábja is kilátogatott két budapesti vásárra, kíváncsiak voltunk ugyanis, kik és mit vásárolnak, valamint hogy a vásárlóknak mi a véleménye a felhozatalról.
"Csak megvesszük, ami tetszik!"
Sok magyar bár sokallja az árakat egy-egy budapesti karácsonyi vásáron, úgy látszik, a külföldi turistákat ez egy cseppet sem érdekli. A Pénzcentrum riportere által megszólaltatott külföldiek közül például volt olyan, aki tisztában sem volt a forint-euró árfolyammal, egyszerűen csak mindent megvesz, ami megtetszik neki. Sikerült beszélnünk olyan Egyesült Királyságból érkező turistákkal is, akik elmondták, a budapesti árak tapasztalataik szerint hol olcsóbbak, hol pedig ugyanolyanok, mint lakóhelyükön. Ezzel szemben viszont a nálunk található áruk minősége szerintük valamivel magasabb, mint a szigetországban.
Voltak olyan külföldiek is, akik arról számoltak be, hogy a budapesti vásárok mennyire szépek és tiszták, mások pedig annak örültek, hogy ellentétben a saját lakóhelyükön lévő vásárokkal, sok a tradicionális és hagyományos étel és ajándéktárgy. A külföldi turisták mellett természetesen beszéltünk magyarokkal is, egy anyuka például elmondta, bár az általa meglátogatott vásár szép és hangulatos, a magas árak miatt ő és a családja nem igen vásárol semmit a vásárban grasszálva.
És, hogy mire fel?
Az Vörösmarty téri ünnepi forgatagot évek óta Európa legjobb karácsonyi vásárai között tartják számon, köszönhető a különleges adottságú térnek, a sokszínű programokínálatnak, a portékáknak, valamint a gasztronómiai ínyencségeknek. Ez a vásár egyébként a magyarok körében is híres, méghozzá borsos árairól. Korábban már szétnéztünk, milyen árakkal dolgoznak a kereskedők, akiknek alig 2 hónapjuk van, hogy kitermeljék a helypénzt és az alkalmazottak fizetését.
Éppen ezért nem annyira meglepő, hogy 900 forint alatt nem kapunk forralt bort, a sima vörösbornak pedig 800 forint decije. Egy kávéért minimum 450 forintot kell fizetnünk, ám ha "ünnepi hangulattal" kérjük, azaz írkávét, az már 1600 forint. A tea 700 forint. Egy korsó sör 1000, de ha pálinkát kívánunk, akkor 1000 és 2000 forint között kell fizetnünk 4 cl-ért.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az ételeknek is megkérik az árát, egy sima lángos 1000 forintba kerül, a sajtos-tejfölös 1500, ha viszont húsos raguval fogyasztanánk, akkor 2500 forintot kérnek érte. A kolbászos lepény vagy tócsni mustárral és lila hagymával szintén 2500 forintba kerül. A kürtős kalács minden íze 1500 forint.
A szabályozás két kategóriát különböztet meg. Az egyik a hagyományos, a másik pedig a vásári változat. A hagyományos változat csak vaníliás, diós, mandulás vagy fahéjas bevonattal készíthető. Kakaós, csokis vagy például kókuszos bevonat csak a gyengébb minőségű, azaz a "vásári" megjelölésű verzión lehet. A két kategória között további különbség, hogy a vásári verzióban a vajat margarinnal vagy olajjal, a tejet tejporral, a tojást pedig tojásporral lehet helyettesíteni. Fontos eleme a szabályozásnak, hogy a vásári minőséget a csomagoláson fel kell tüntetni.
A karácsonyi vásárban 10 darab sült gesztenye 1000, 16 darab 1600 forintba kerül. Az árak itt euróban is fel vannak tüntetve, 4 illetve 5 eurót kérnek értük, ezek szerint durván lehúzzák a külföldieket. Mivel most épp 323 az euró árfolyama, így ez azt jelenti, hogy 1292 forintot kérnek a külföldiektől azért, ami forintban csak 1000 forintba kerül.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.