November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Egyelőre nem derültek ki részletek a kormányzat környezetvédelmi akciótervéről, Orbán Viktor csak annak pontjait ismertette évértékelőjében. Ám egy tavaly elfogadott EU-s szabályban megtalálhatjuk, hogy milyen termékeket tilthatnak be Magyarországon.
Vasárnapi évértékelőjén hirdette meg a környezetvédelmi programot Orbán Viktor. A miniszterelnök a többi mellett az egyszer használatos műanyagok kivezetését is célul tűzte ki. Határidőt ugyan nem mondott, de így is nagyjából ki lehet következtetni, hogy mikor lesz vége ezeknek a termékeknek Magyarországon. Ugyanis az EU már tavaly elfogadta azt az irányelvet, amely szerint 2021-től tilos lesz ilyeneket használni: az új szabályok konkrétan megtiltják az olyan eldobható műanyag termékek használatát, amelyek alternatív termékekkel helyettesíthetőek.
Arról sem tudni még, hogy pontosan miket tiltana be a magyar kormány, de ehhez is mankót adhat az uniós szabályozás, amely a következő termékeket vezeti ki 2021-től:
- egyszer használatos evőeszközök (villák, kések, kanalak és pálcikák),
- egyszer használatos tányérok, poharak,
- szívószálak,
- fülpiszkálók,
- léggömbök pálcikái, és
- oxidatív úton lebomló műanyagok, ételtartók és expandált polisztirolból készült poharak.
Vasárnap a miniszterelnök pontjai között az is szerepelt, hogy visszaválthatók lesznek az üveg- és műnyagpalackok, valamint a fémdobozok. Erre sem neveztek meg egyelőre konkrét határidőt, de a tavaly elfogadott EU-szabály is rendelkezik a hulladékok újrahasznosításáról. A tagállamoknak 2029-re a műanyag flakonok 90 százalékát össze kell gyűjteniük, a műanyag palackoknak 2025-re legalább 25 százalékukban, 2030-ra pedig már 30 százalékukban újrahasznosított anyagból kell állniuk.
Lápnek a cégek is
A kormányok és az EU mellett a nagyvállalatok is belátták, valamit tenni kell a szeméthegyek ellen. Nemrégiben a Coca-Cola jelentette be, hogy szemléletformáló kampányt indít a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás mellett. Ennek részeként valamennyi üdítőitaluk kupakját lecserélik: az adott márka logója helyett a palack újrahasznosítására buzdító grafikát helyezünk el a záróelemeken. A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség is emellett tett hitet: a magyarországi élelmiszergyártó ágazatok közül elsőként tettek fenntarthatósági vállalásokat. A szövetség indokoltnak tartja, hogy uniós és kormányzati segítséggel egy PET palack újrahasznosító üzem is létrejöjjön Magyarországon, amelynek termékeit ismét italpalackok gyártására lehetne felhasználni. 2030-ra már a műanyagok felét hasznosítanák újra.
Az IKEA január elseje óta kivonta a kínálatból az egyszer használatos műanyagokat, így vásárlók nem fognak már olyan termékekkel találkozni, mint az egyszer használatos műanyag szívószálak, tányérok, poharak, evőeszközök, italkeverők, fagyasztótasakok, szemeteszsákok, valamint a műanyaggal bevont papírtányérok és poharak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A nagy fesztiválok is elbúcsúztak az eldobható poharaktól, helyettük visszaváltós rendszert vezettek be. A rendszerrel egyre több futballmeccsen, stadionban is találkozhatunk.
A boltok sem tétlenek: egyre több helyen vezettek be környezetbarát szatyrokat például. A Tesco novemberben jelentette be, hogy a házhozszállításhoz csak a legszükségesebb termékeket csomagolja műanyag zacskóba, a megrendeléseket pedig alapesetben csomagolás nélkül teljesíti. A vásárlók ugyanakkor eldönthetik, hogy kérik-e a megrendelt árukat papírtáskába csomagolni. Az online vásárláshoz kapcsolódóan így közel 60 százalékkal kevesebb műanyaghulladék keletkezik.
Ugyanakkor, ahogy a Pénzcentrum korábban megtudta a boltoktól, az áruházláncok nyitottak lennének a környezetbarát megoldások felé, de amíg a jogalkotó álláspontja ismeretlen, addig tehetetlenek. Így a legtöbb üzletben egyelőre nincs lehetőség arra, hogy zacskók és fóliák nélkül vásárolhassunk például hús- és hentesárut. Talán a miniszterelnök vasárnapi bejelentése meggyorsíthatja a folyamatokat.
Címlapkép - MTI/Szigetváry Zsolt
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.