November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Élesedik a nagy változás a boltokban: sok pénzt kaphatnak vissza a vásárlók a DRS-rendszerben
Januártól a hazai üvegvisszaváltási rendszer teljesen átalakul a DRS (Deposit Return System) bevezetésével: az egyutas italos termékcsomagolások túlnyomó többsége mostantól betétdíjas lesz. A fogyasztók visszakaphatják a betétdíjat, ha azokat visszajuttatják az üzletbe. Az RSM Hungary legutóbbi webináriumán Réthelyi Ádám Gergő, a MOHU Üzletfejlesztési szenior szakértője részletezte, hogy mind a fogyasztóknak, mind a kereskedőknek és a gyártóknak számos dologra kell odafigyelniük annak érdekében, hogy a rendszer hatékonyan működhessen.
Az RSM Hungary webináriumának házigazdája dr. Falcsik István, az RSM Hungary Vám-, jövedéki és hulladékgazdálkodási tanácsadás, üzletágvezetője gyakorlati tapasztalatokat osztott meg az idén indult EPR (Extended Producer Responsibility) rendszerről. Szerinte az EPR soha nem látott kihívást jelent a gazdálkodók széles körének, a multiktól a kistermelőkig bezárólag.
Bár az első EPR-adatszolgáltatások benyújtása október 20-án kezdődött, sok érintett – közel 60 százalék – nem tudta teljes mértékben teljesíteni a feladatot. Ők valószínűleg az utolsó negyedévben és 2024 első hónapjaiban fogják elvégezni az EPR-kötelezettségeket. Jelenleg nincs szankció a hatóság részéről, de előbb vagy utóbb várhatóan bevezetik, ezért kiemelten fontos, hogy minden gazdálkodó eleget tegyen a kötelezettségeinek.
Az RSM szakértője elmondta a DRS (Deposit Return System) rendszerről, hogy hasonló méretű kihívás a gazdálkodók számára, mint az EPR, és a rendelkezésre álló fél év nem biztos, hogy elegendő idő lesz a felkészülésre. Tapasztalatok szerint az EPR-kötelezettségek értelmezésében és teljesítésében a gazdálkodók nagy része igénybe vette tanácsadói segítséget, és ez várható a DRS-rendszer elsajátításában is.
Réthelyi Ádám Gergő, a MOHU Üzletfejlesztési szenior szakértője részletesen ismertette a DRS (Deposit Return System) rendszerét a webináriumon.
A DRS rendszerének érdeklődése folyamatosan nő, és a kereskedők és gyártók nagy erőfeszítéseket tesznek a rendszerre való felkészülés érdekében.
Az előadó hangsúlyozta, hogy a DRS nem kísérleti rendszer, hanem az EPR (Extended Producer Responsibility, vagyis kiterjesztett gyártói felelősség) rendszerre épül, amely európai uniós szabályozásokon alapul. A DRS Magyarországon 2024 januárjában indul, és már több mint 15 országban sikeresen működik. Az EU tervezet szerint azokban az országokban, ahol nem érik el a megfelelő visszagyűjtési arányokat, kötelezővé válik a DRS bevezetése.
Magyarországon főként az indokolja a visszaváltási rendszer élesítését, hogy a szelektív hulladékgyűjtéssel nem érhető el a meghatározott 90 százalékos visszagyűjtési arány, jelenleg nagyjából 40 százalék látszik a csúcsnak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Réthelyi rámutatott, hogy a változások minden érintett szereplő működését és mindennapjait megváltoztatják majd, beleértve a kereskedőket, gyártókat és a DRS-operátorokat is. A szabályozás kihat azokra a kereskedőkre, akiknek
- 400 négyzetméternél nagyobb üzlethelyiségük van,
- valamint 1000 fő feletti településen kötelező visszaváltási pontot kell biztosítaniuk.
A gyártóknak figyelniük kell arra, hogy az italos műanyag és üveg palackoknál, dobozoknál 0,1-3 liter közötti visszaváltható termékek űrtartalma 0,1-3 liter között legyen a jogszabályok szerint. Csekély forgalmú termékcsomagolásoknál nem élesedik a rendszer, például a szőlőfürt alakú boros üvegeknél.
Az italos dobozoknál, különösen a tej és tejalapú italoknál, higiéniai okokból nem alkalmazzák a DRS-t. A DRS bevezetésekor szükség van szemléletváltásra mind a vásárlók, mind a kereskedők és gyártók részéről. A remény az, hogy ezek a változások hozzájárulnak egy hatékony és fenntartható rendszer kialakításához, ahol nagyarányú visszaváltás valósul meg, és a környezet tisztább lesz. A termékregisztráció kiemelten fontos, hogy az automaták felismerjék és visszaváltsák a megfelelő termékeket. A regisztráció során a termékeknek specifikus GTIN-kódokkal és logóval kell rendelkezniük. A részletes áttekintés során kifejtették a visszaváltási folyamatot, a különféle palacktípusokat és az automaták működését. A kézi visszaváltás és a jótékonysági felajánlás is szerepel a visszatérítési módok között, a betétdíj egységesen 50 forint. A kézi visszaváltás költségét 5 forintban, a gépi visszaváltásét pedig 7,5 forintban határozták meg a partnerek számára.
Réthelyi Ádám Gergő részletezte a DRS-rendszer bevezetésével kapcsolatos kihívásokat, beleértve a termékregisztráció és az audit folyamatok lassú felfutását. A gyártóknak és az első belföldi forgalmazóknak még június 30-ig lehetőségük van a régi csomagolásokkal értékesíteni termékeiket. Hangsúlyozta, hogy bár Magyarországon már volt visszaváltási rendszer, a DRS kiterjed az egyutas csomagolásokra is, és pénzügyi ösztönzőt nyújt a visszaváltóknak. A visszaváltáshoz az üvegeknek épnek, tisztának, záróelemekkel ellátottnak kell lenniük, valamint a csomagoláson látható kell legyen a DSR logója. A kereskedőknek a Re-Pont hálózathoz való csatlakozáshoz regisztrációra és szerződéskötésre van szükség, amit a MOHU Partnerportálján lehet elindítani. A visszaváltó RVM-gépek üzemeltetése a MOHU feladata, de a kereskedőknek kell az üzlethelyiségüket ezek elhelyezésére kialakítani.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.