November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
A kötelező akciózás már smafu? Ez rúgja most igazán gyomorszájon az inflációt Magyarországon
Hiába hangzott el a kormányinfón, az idényáras zöldségek és gyümölcsök ára sokkal inkább az idényhatástól esik, semmint az árfigyelő rendszertől vagy a kötelező akcióktól. Utóbbiaknak is lehet persze jótékony hatása nem csak ezekre, de még inkább más termékekre. Ettől függetlenül viszont több évre visszamenő tény, hogy például a paprikának és paradicsomnak március-áprilisban tetőzik az ára, nyár végére, augusztusra, szeptemberre viszont általában akár a felére is csökkenhet a tavaszi csúcshoz képest. És ez gyakorlatilag minden évben így történik.
Az augusztus 24-i kormányinfón Szentkirályi Alexandra arról számolt be, jól működik a kormány által bevezetett árfigyelő rendszer, illetve a kötelező akciók. Ezek ugyanis a szóvivő szerint egyértelműen hatékony intézkedések, láthatóan lefelé törik az árakat. A szóvivő úgy fogalmazott, a kötelező akciók miatt, az elmúlt 1,5 hónapban a 64 érintett termékkategóriában átlagosan 6,7 százalékkal csökkentek az árak.
Kiemelte viszont azt is, voltak olyan termékek amiknek az ára ennél jóval nagyobb mértékben is csökkent az által említett időszakban. A bökkenő itt csak az volt, hogy a felsorolt, legnagyobb árcsökkenésen átmenő termékek között bőven akadtak olyanok, amiknek az ára nem feltétlenül az intézkedések hatása miatt esett nagyot. De akkor mi áll a háttérben? Egész egyszerűen az, hogy a felsorolásban résztvevő élelmiszerek idényárasak, ami azt jelenti, hogy amikor sok terem belőlük, szemmel láthatóan zuhan az áruk.
Szentkirályi felsorolásában olyan termékek szerepelnek, mint a paradicsom, a zöldpaprika, az újburgonya és a körte. Ezek mind olyan zöldségek és gyümölcsök, amiknek bizony megvan a saját idényük Magyarországon is, és amikor sok terem belőlük, akkor értelemszerűen a boltokban is olcsóbban kerülnek ki a polcokra. Éppen ezért a bejelentés okán megnéztük, hogy jó pár évre visszamenőleg, a KSH hivatalos adati milyen árutat mutatnak a szóban forgó termékek kapcsán.
Mindig olcsóbbak lesznek a termékek nyár végére
Ahogy azt a bevezetőben írtuk, összesen négy termékek éves árváltozását vizsgáltuk meg egészen 2019-ig visszamenően. A hivatalos adatok alapján tehát megnéztük miként változik átlagosan év közben az ára a korai burgonyának, a paradicsomnak, a zöldpaprikának és a körtének. Fontos persze hangsúlyoznunk, hogy 2023-ban mi még csak a júliusi árakkal sáfárkodhatunk, az augusztusiak csak szeptemberben lesznek elérhetőek, így az elmúlt 1,5-2 hét árváltozásairól nem tudunk érdemben nyilatkozni.
Látva viszont az elmúlt évek tapasztalatait, nem meglepő, hogy milyen irányba haladnak ilyenkor az idényáras termékek árcédulái. Ahogy a lenti grafikonon látni lehet, voltaképpen minden évben nagyon brutális az, ahogy a zöldpaprika és paradicsom ára beesik. Miközben az évek elején ezekből jóval kevesebb termés, addig nyárra ez teljesen megváltozik, beérik a nagymértékű szabadföldi termesztés, ezt a változás pedig az árak is szépen lekövetik minden egyes évben.
De beszéljenek az adatok: 2019-ben áprilisban került legtöbbe a zöldpaprika, akkor 1290 forint volt belőle átlagosan egy kiló, augusztusra viszont már csak 614 forintba került, de szeptember-októberben 538 forintért adták. Az esés meghökkentően nagy, 140 százalékos, 5-6 hónapos időtávon. Ugyanezen az időtávon a paradicsom is 853 forintról 499 forintra esett az év nyarának közepén.
2020-ban ugyanez történt, a paprika kilója márciusban 1360 forint volt, augusztusban már csak 607, szeptemberben 581. A paradicsom szintén hasonló változáson ment át, áprilisban egy kiló 978 forintba került, augusztusban viszont már csak 479, szeptemberben 467 forintba. 2021-ben is nagyon hasonló pályát írta le a két zöldség. A paprika 1250 forintos áprilisi árról bukott le augusztusban 565 forintig, de a paradicsom is 959 forintról esett 523-ra augusztusra.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
2022-ben, amikor már javában megszaladt az infláció, az árpályák ugyanezek voltak. A paprika 1580 forintos árról szaltózott a mélybe, augusztusban 789 forintba került már csak, míg a paradicsom 1390 forintról bukott 686 forintra. Idén a tendenciák ugyanazok, látszik hogy márciusban és áprilisban tetőzik mind a két termék ára, az év eleji meredek felívelés zárásaként. Idén a paprika 2160 forintba került márciusban, de júliusban már csak 1040 forintba, a paradicsom szintén, márciusban 1870 forint volt, júliusban már csak 798 forint. A tendencia tehát idén is ugyanaz, az év eleji csúcshoz képest, mint minden évben, a felére csökken az érintett termékek ára.
A grafikánkon hasonló esés figyelhető meg a korai burgonya esetében is, a májusi bevezetés után, júliusra mindig nagyon komoly mértékű az árzuhanás. Mustránk egyetlen kakukktojásának a körte mondható, a gyümölcs életpályán nincsenek akkor hegyek és völgyek, mint a paradicsom és a paprika esetében. Az viszont megfigyelhető, hogy ez a termék is augusztus, szeptemberben a legolcsóbb általában év közben.
Az adatok évekre visszamenő elemzéséből tehát látszik, az idényáras termékek árát elsődlegesen a piacon azért még mindig a kereslet és kínálat szabálya befolyásolja. Így amikor kevés terem a paradicsomból vagy a paprikából, akkor azt drágán adják, amikor viszont sok, akkor olcsón. A számokból mégis van egy szomorúságra okot adó olvasat, mégpedig az, hogy míg
2019 áprilisában, amikor a legdrágább volt a paprika 1290 forintba került, 2023-ban viszont már 2030-ba. És amikor anno a legolcsóbb volt, akkor 538 forintot kértek érte, most pedig inkább ezret. De ugyanígy, 2019-ben 499 forintért lehet az évben legolcsóbban paradicsomot venni, manapság viszont inkább a 800 forintos magasság jelenti már az alacsony árcédulát.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.