Októberben az egyik fő piacnak számító Kínában a svájci óraeladások 39 százalékkal, Hongkongban pedig 15 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbinál.
Magyország két rivális élelmiszerlánca két évtized alatt sok vásárlót meghódított, viszont a versengés továbbra is zajlik közöttük. Népszerűségben olvasóink körében a Lidl vezet, de vajon bérezésben, bevételekben is le tudja-e győzni az Aldit? A Pénzcentrum most annak járt utána, ki az abszolút győztese a magyar vásárlókért vívott küzdelemnek: a Lidl vagy az Aldi.
A Lidl 2004-ben kezdett Magyarországon terjeszkedni, jelenleg 183 boltja van az országban, ebből 36 Budapesten található. Az Aldi 2008-ban tört be a magyar élelmiszerkereskedelmi piacra, jelenleg 146 működő üzlete van, ebből 35 található a főváros területén. A Lidl és az Aldi jellemzően nem csak az áraival, sajátmárkás termékeivel, hanem akcióival is verseng egymással.
Az olvasóink körében végzett szavazás alapján a Lidl nagyobb népszerűségnek örvend, a válaszadók 37 százaléka itt szeret a leginkább vásárolni, mag az Aldiban 15,7 százalék vásárol a legszívesebben. Olvasóink által felállított népszerűségi listán a Lidl az arany, és az Aldi a bronzérmes (a Spar és Interspar üzletek vannak a képzeletbeli dobogó második fokán). A Pénzcentrum most azt vizsgálta, bevételeik szempontjából melyik üzletlánc hogyan áll a versenyben.
A Lidl jár az élen
A Lidl Magyarország 2019. március 1-jétől 2020. február 29-ig tartó időszakában 551 milliárd 197 millió forint nettó árbevételt könyvelhetett el, míg az Aldi Magyarország Élelmiszer 2019-ben 246 milliárd 29 millió 756 ezer forintot. A vizsgált időszak nem teljesen azonos, azonban ebből is látható, hogy az Aldi bevételek tekintetében nagyjából a felét hozza a Lidl boltjainak Az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálatának információi alapján.
A Lidl adózott eredményben is jobban teljesít, mint az Aldi: a fent nevezett időszakban 28,6 milliárd forintot tüntettek éves beszámolójukban, míg az Aldi 2019-ben 7,37 milliárdot könyvelt el. Növekedést tekintve a megelőző év azonos időszakához képest viszont a Lidl 7,9 százalékos növekedést ért el adózott eredményben, míg az Aldi 42,6 százalékot.
Foglalkoztatottak számában is a Lidl jár az élen, a vizsgált időszakban átlagosan 5603 dolgozót foglalkoztatott, míg az Aldinál 2019-ben 3306-an dolgoztak átlagosan. Mindkét élelmiszerláncnál erőteljes volt a növekedés a dolgozók számát tekintve az elmúlt 3 évben: 2017-ről 2018-ra 13,9 százalékkal, 2018-ról 2019-re 13,4 százalékkal nőtt a dolgozók száma. Míg a Lidl 13,4 és 17,2 százalékos növekedést tud maga mögött az elmúlt években.
A bérek tekintetében a Lidl 29,37 milliárd forintot könyvelt el költségként, az Aldi pedig 15,96 milliárdot. Amit hogyha leosztunk a dolgozók számával, látható, hogy átlagosan mennyi bért kaptak az adott időszakban.
Természetesen ebbe az átlagbérbe beletartoznak a bolti eladók ugyanúgy, ahogy a közép és felsővezetés tagjai. Mivel az általános üzleti évet záró beszámoló nem tartalmaz részletesebb adatokat ennél, nem tudjuk megállapítani, mennyit keresett múlt évben a boltos szamárlétra legalsó fokain álló dolgozó átlagosan.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mennyit fizetnek valójában?
Az Aldi bolti eladóinak heti 40 óra vállalása esetén a kezdő bére bruttó 322 800 forint, a kiemelt üzletek kezdő bére pedig heti 40 órában 355 100 forint bruttó. Az üzletvezetők esetében az elérhető lemagasabb bér a kiemelt áruházaknál 940 200 forint bruttó.
A raktári dolgozók éjszakai 8 órás műszakban havi bruttó 322 800 forintot keresnek, ehhez jön még a 30% éjszakai pótlék és a 100% ünnepnapi pótlék. A nappali műszakban dolgozók bruttó kezdő bére is 322 800 forint.
Az utolsó információink szerint a Lidlnél bolti eladóként, napi 8 órás munkavégzés a fizetés bruttó 263 000 forint, ehhez jön még 30% műszakpótlék, a vasárnapi pótlék pedig 50. Azok a bolti dolgozók, akiket nem határozott idejű szerződéssel vesznek fel, elvileg három év után bruttó 334 000 forintot kereshetnek, de az összes bruttó járandóságból 25 174 forint nettó rész Lidl kártya formájában kerül elszámolásra. Zöldség-gyümölcs áruösszekészítőként a munkakörben három év után elérhető bruttó járandóság 395 000 forint.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.