2 °C Budapest

Műanyagmentes július egész évben: 6+1 tipp, hogy sikerüljön

2020. augusztus 2. 15:01

A Műanyagmentes Július (Plastic Free July) egy olyan nemzetközi kihívás, amely az egyszerhasználatos műanyagok csökkentését tűzte ki célul, hogy felhívja az emberek figyelmét a műanyagszennyezéssel kapcsolatos globális problémára. Azonban nem csak júliusban érdemes figyelni a műanyag hulladékokra: egy kevés odafigyeléssel egész évben sokkal csökkenthetjük a környezetet terhelő anyagok használatát. Ráadásul sokkal kevesebb szemetünk, szelektív hulladékunk keletkezik majd így. Mutatjuk a szakértő tippjeit.

A SodaStream felkérte a Dobd ki a szemetest című könyv és a Háztartásom Hulladék Nélkül blog szerzőjét, Tóth Andit, hogy árulja el, hogyan csökkenthető az otthoni műanyag hulladék mennyisége.

A műanyaghulladék veszélyeiről a legtöbbször az óceánok és tengerek kapcsán esik szó, azonban elég szétnézni a közvetlen környezetünkben ahhoz, hogy felismerjük, a műanyagokból, például PET-palackokból álló hulladék utcáinkon, parkjainkban, erdeinkben és természetes vizeinkben is ott van

- hívta fel a figyelmet Tóth Andi. Hozzátette: szintén problémát jelent, hogy a szelektíven gyűjtött műanyag hulladék alig 10%-át hasznosítják itthon újra. A többit nem tudják feldolgozni, ezért végül az a hulladéklerakóban, vagy az égetőben végzi.

Minden ember részt vesz valamilyen formában a hulladéktermelésben, ami így vagy úgy, de mindenképpen hozzájárul a műanyaghulladék kezelésével kapcsolatos problémákhoz. A megoldás azonban igazán egyszerű, csak egy kis tudatosság kell hozzá. Apró lépésekkel, egyszerű tettekkel, magunk is tehetünk az ellen, hogy a megtermelt hulladék mennyisége csökkenjen

- hangsúlyozta Tóth Andi, aki már több mint 25 ezer fős közösségi csoportot vezet, ahol a tagok megoszthatják egymással hulladékcsökkentési tippjeiket.

A legnagyobb problémát elsősorban az olyan egyszer használatos eszközök okozzák, mint például a műanyag evőeszközök, poharak, PET-palackok, keverőpálcikák, szatyrok, vagy éppen a csomagolásra használt műanyag zacskók és dobozok. Ezeket a gyorsan és olcsón legyártható eszközöket csupán pár percig használjuk, mielőtt kidobnánk. A jelenleg is zajló kihívás éppen ezek elhagyására hívja fel a figyelmet.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A hétköznapok során apró, de tudatos lépésekkel kézzelfoghatóan csökkenthetjük az egyszerhasználatos műanyagok miatt keletkező hulladékmennyiséget

- hangsúlyozta a Háztartásom Hulladék Nélkül című blog szerzője.

6+1 tipp a műanyag hulladék csökkentésre

  • Bevásárláshoz mindig vigyünk magunkkal textil bevásárlótáskát, vagy kosarat a műanyag bevásárló szatyrok helyett.
  • A boltban használjunk textil bevásárlózsákokat a műanyag zacskók kiváltására, amikor például pékárut, zöldséget, vagy gyümölcsöt vásárolunk.
  • A PET-palackos üdítők helyett használjunk saját, újratölthető kulacsot! Készítsünk frissítőket otthon! Ez lehet akár csapvízből készült szörp, vagy akár szódavíz és gyümölcsök felhasználásával készített szénsavas üdítő.
  • A műanyag szívószálak fémből készült változatokkal könnyedén kiválthatóak! Ezek ugyanolyan higiénikusak, ráadásul mosogatógépben, vagy akár kézzel is elmoshatók.
  • Műanyag fólia helyett otthon használjunk tányért, vagy fedőt az ételek lefedésére! Az ételek hűtőben történő tárolására érdemes inkább kisebb méretű, jól záródó üvegtálakat, vagy befőttes üvegeket használni, ezekben is sokáig friss marad az elkészült étel.
  • A gyári csomagolások tipikusan az egyszer használatos eszközök kategóriájába tartoznak. Lehetőség szerint kerüljük a műanyag csomagolásokat. Ennek érdekében érdemes tájékozódni azokról a vásárlási lehetőségekről, ahol megoldható, hogy saját csomagolásban vihessük el a kiadott ételt, italt, élelmiszereket.

+1. A mikroműanyagok és mikroszálak legalább olyan fontos elemei a műanyagszennyezésnek, mint bármilyen más kidobott műanyag eszköz, még akkor is, ha szabad szemmel többnyire nem láthatóak. Éppen ezért javasolt kerülni azon eszközök használatát, amelyekről mikroműanyagok válhatnak le. Ezek közé tartozik a műanyag szivacs, a csillámpor, a műszálas textilek, valamint egyes műanyagból készült takarító eszközök.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?