Az ALDI jelentős árcsökkentést hajt végre húsvét előtt. A vállalat az üzletek középső sorában található nem-élelmiszer jellegű termékek között.
2012 óta van hatályban Magyarországon a "plázastop" néven elhíresült törvény, ami mai formájában tiltja Magyarországon a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi létesítmények építését, illetve ennél nagyobb területűre való bővítését. A törvény ellenére azonban van mozgás a piacon boltnyitások szempontjából: rengeteg bolt zár be, és sok új üzlet is nyílik, de mindez idő alatt arról kevesebb szó esett, hogy a legnagyobb hazai kiskereskedelmi áruházláncok boltszáma miként változott. A Pénzcentrum arra volt kíváncsi, hogyan alakult a boltok száma olyan fajsúlyos hazai szereplőknél, mint a Spar, az Aldi, az Auchan vagy éppen a Lidl. A felsoroltak közül volt, aki franchise rendszerrel terjeszkedett nagyot, mások kisebb bolttípusok meghonosításával próbálkoztak. Mutatjuk a hivatalos számokat.
2018-ban a magyar vásárlók 21 ezerrel kevesebb üzletben vásárolhattak, mint nyolc évvel korábban 2010-ben - derült ki a KSH legfrissebb jelentéséből. Drasztikusan csökkent például a ruha- vagy könyvesboltok mennyisége, ezzel egy időben azonban több lett a kenyeret-pékárut, édességet, valamint zöldséget-gyümölcsöt áruló boltok száma.
A boltcsökkenésben és/vagy a boltszám növekedés lassulásában természetesen a "plázastop" néven elhíresült 2012-ben bevezetett - és azóta többször módosított - törvénynek is nagy szerepe van. A jelenleg hatályos szabályozás ugyanis tiltja Magyarországon a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi létesítmények építését, illetve ennél nagyobb területűre való bővítését. Sőt, 2018 óta a 400 négyzetméternél nagyobb bruttó alapterületű kereskedelmi ingatlanoknál már nem csupán az építés vagy az átalakítás, hanem minden nem építésiengedély-köteles változtatás, így például a felújítás is szakhatósági jóváhagyáshoz kötött.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) elnökekorábban például azt nyilatkozta a Pénzcentrumnak, hogy a törvény ellenére azért van mozgás a piacon boltnyitások szempontjából: rengeteg bolt zár be, és sok új üzlet is nyílik, de azért a mérleg mégis az, hogy több a zárás, mint a nyitás. Ez a tendencia összességében egyébként ma is így van.
- mondta el korábban a Pénzcentrumnak az OKSZ elnöke. De hogy ez pontoson mit jelentett a gyakorlatban, az elmúlt 5 évben a legnagyobb magyarországi kiskereskedelmi láncok esetében arról már kevesebb szó esett. Éppen ezért a Pénzcentrumnál arra voltunk kíváncsiak, hogy az elmúlt 5 évben hogyan alakult a boltszám olyan fajsúlyos hazai szereplőknél, mint a Spar, az Aldi, az Auchan vagy éppen más láncoknál.
Spar
A Spar abból a szempontból érdekes szereplő a listánkon szereplő bolthálózatok közül, hogy nekik saját üzemeltetésű és franchise üzleteik is vannak. Ezt a két kategóriát pedig az üzletlánc szerint külön kell kezelni. Először lássuk tehát a sajátüzemeltetésű boltok számának az alakulását:
A statisztikákból látszik, hogy 2015-höz képest 2019-re 7-el kevesebb saját üzemeltetésű Spar üzlet lett, ellenben City Sparból 6-al több lett, míg a saját üzemeltetésű Intersparok száma 2-vel emelkedett. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a Sparok esetében a csökkenések 2015-2017 között zajlottak le, az utóbbi években viszont stagnált a szupermarketek száma.
2019-ben, ahogy az az adatokból is kiolvasható egyetlen új, saját fenntartású Interspar nyílt az országban, mégpedig Tatán. Ezen felül volt még egy boltnyitás, ez egy Spar üzlet volt Budapesten, a Duna Plázában. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az elmúlt években mely olyan településeken terjeszkedett a vállalat, ahol eddig nem voltak elérhető üzleteik. Az elmúlt években három ilyen is volt, sorrendben 2016, 2017 és 2018-ban, mégpedig Tökölön, Kistarcsán és Erdőkertesen.
Ahogy az tehát az eddigiekből is látszik a Spar sajátfenntartású üzleteinek a száma jobbára stagnált (nagyon kevéssel csökkent/nőtt) az elmúlt 5 évben. Ezzel szemben a franchise üzletek száma valóssággal kilőtt az országban:
Míg például 2012-ben csupán kettő Spar üzlet működött franchise üzletként, addig 2019 novemberére ez a szám elérte a 190-et. Az így üzemeltetett üzletek száma tehát 80-szorosára nőtt. A legdinamikusabb emelkedést az OMV-Spar Expressek érték el, ebből jelenleg 85 üzemel az országban, de Spar Marketből is van 52 darab jelenleg az országban, míg Spar Partnerből 25.
Az OMV kutaknál üzemelő üzletek száma egyébként 4 év alatt a 17-szeresére nőtt, míg 2014-ben csupán 5 volt belőle az országban addigra 2016-ra már 67, 2018-ra pedig már 85. Szintén stabilan nőtt a Spar Marketek száma is. Évről-vére kb. 10-8-6 üzlettel több és több lett belőlük. Csökkenés ellenben csupán egyetlen esetben volt megfigyelhető 2018-ról 2019-re ugyanis egyel kevesebb Spar Partner bolt üzemetl.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Auchan
A hipermarkert válaszaiban arról tájékoztatta a Pénzcentrum szerkesztőségét, hogy 2017-ben az akkor meglévő 19. hipermarketük megnyitották az első szupermarketüket Szekszárdon. Ezt követően 2018-ban további szupermarketeket nyitottak Zalaegerszegen és Győrben, illetve super store formátumú üzleteket Újhegyen (Bp.) és Sopronban.
Ezek a hiper hivatalos válaszai szerint mind más-más településen találhatók, egyedül Miskolcon rendelkeznek két hipermarkettel. Lapunkat arról is informálta a cég, hogy 2019-ben nem nyitottak új egységet, illetve, hogy a 2020-as terveikről jelenleg még nem beszélnek. A boltszám tehát jelenleg a következőképp alakul Magyarországon:
Az Auchan 3 év alatt (2017-2019) öt bolttal növelte számát Magyarországon, ezek közül azonban egy sem volt hipermarket, a terjeszkedést azoktól jóval kisebb alapterületű - formátumú - boltokkal vitték véghez.
Aldi
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az Aldi. Ezen felül 2019-ben is tovább bővült a diszkontok száma hazánkban. Kettő Budapesten nyílt meg, egy Veszprémben és egy Táton. A diszkontlánc arról is tájékoztatta lapunkat, hogy 2014 óta 15 olyan településen nyílt üzletük, ahol azelőtt nem volt jelen az Aldi (ebben volt két, korábban bezárt, majd újranyitott bolt is). Mindezek mellett pedig 13 olyan településen is nyílt az elmúlt 5 évben bolt, ahol korábban már legalább egy üzlettel jelent volt az Aldi.
A statisztikákból látszik, hogy terjeszkedés szempontjából az Aldinál a 2016-os, 2017-es év volt a legerősebb, ebben a két évben ugyanis 22 bolttal tudták növelni hazai boltjaik számát, míg például 2018-ban már csak 9-el, 2019-ben pedig csupán 4-el.
A többiek
A boltszámokra vonatkozó részletes kérdéssorunkkal megkerestünk más piaci szereplőket is, ám ők cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak kérdéseinkre. Időközben azonban a Lidl például hivatalos közleményéből kiderült, hogy míg 2004-ben 12 üzlettel és egy logisztikai központtal indultak, addig mára 3 logisztikai központtal és 182 darab bolttal rendelkeznek országraszerte.
A Trade Magazin korábbi adatait alapul véve mindez azt is jelenti, hogy ha 2014-ben például 163 Lidl áruház működött Magyarországon, akkor 5 év leforgása alatt boltjaik száma összesen 19 darabbal bővült.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


