0 °C Budapest

Azért ez nem semmi: Európában csak 3 gyengébb valuta van a forintnál

2019. január 22. 14:30

A magyar fizető eszköz 46 százalékkal alulértékelt az USA dollárhoz és 35 százalékkal az euróhoz képest - derült ki a legfrisebb, 2019 januári Big Mac Indexből. A legújabb statisztika arra is rámutatott, hogy Európában csupán 3 valuta van (azok közül, amelyek szerepelnek a Big Mac Index skáláján), amelyik gyengébb a forintál.

A The Economist 1986 óta teszi közzé az úgynevezett Big Mac Indexét, amit bár sosem szántak pontos gazdasági mutatónak, mára mégis globális szabvánnyá nőtte ki magát. A mutató abból indul ki, hogy előbb-utóbb egy adott szolgáltatásért a világon mindenhol ugyanannyit kell majd fizetni, és az alapján határozza meg egy-egy valuta értékét, hogy ezzel szemben mennyit kell fizetni az ismert McDonald’s-os szendvicsért.

A magyar forint például a legfrissebb, 2019 januári Big Mac Index szerint 46 százalékkal alulértékelt az amerikai dollárhoz képest.

Hiszen még idehaza 850 forintba (kb. 3 dollár) kerül egy Big Mac, addig az USA-ban 5,58 dollárt kérnek el érte. A hazai valutánkat a dollár mellett az euróval is össze tudjuk hasonlítani (idehaza egy Big Mac kb. 2,7 euró, míg az EU övezetben 4,05). A januári adatok szerint itt valamivel kisebb az eltérés,

a magyar forint a Big Mac Index alapján 35 százalékkal alulértékelt az eurohóz képest.

Mindez pedig azt jelenti, hogy egy forintért kevesebb terméket vagy szolgáltatást lehet megvenni idehaza, mint az a Big Mac ára alapján indokolt lenne. Tehát mind az USA-hoz, mind pedig az Euro övezethez képest is Magyarország az olcsó országok közé sorolható. Olyannyira így van ez, hogy Európában csupán a lengyel zlotyi, a román lej és az ukrán hrivnya számít gyengébb fizetőeszköznek a forintnál.

Mindig van lejjebb 

Az Economist jelentéséből a januári adatok alapján az is kiderült, hogy a dollárhoz képest: 

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

  • az orosz rubel a legalulértékeltebb, amit az ukrán hrivnya és a török líra követ, 
  • míg a svéd és a norvég korona, illetve a svájci frank erősebbnek számít.

Az euróhoz képest egyébként a legalulértékeltebb valuták rangsora azonos, mint az USA dollár esetében, azonban Európa legelterjedtebb fizetőeszköze gyengébbnek számít a svéd, norvég korona, illetve a svájci frank mellett a kanadai és az USA dollárnál is.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?