November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Magyarországon évről évre nő a sorfogyasztás mértéke, amely így már éves szinten eléri a 6 millió hektolitert. Nem csak egyre többet sörözünk, de az ízlésünk is változik - egyre inkább nyitottabbak vagyunk a kézműves sörökre. Amennyiben viszont minőségi sörre vágyunk, mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, egy-egy hely ugyanis akár több ezer forintot is elkérhet egy korsó sörért. Mi most megtaláltuk az egyik frissen nyílt kocsma kínálatát, és a széles választék mellett azt tapasztaltuk, hogy már egy deci sör ára is meghaladja az 1000 forintot.
A szeszes italoknak nagy hagyománya van Magyarországon: méltán híresek borvidékeink, pálinkakultúránk pedig világszinten is egyedi. A sörfogyasztásban sem maradunk el ugyanakkor a világ többi országától, sőt, az európai átlag felett fogyasztjuk a folyékony kenyeret. A fogyasztás mértéke dinamikusan nő - főleg a nyári hónapokban -, e növekedést pedig a minőségi, kézműves sörök egyre nagyobb népszerűsége is táplálja. A minőségnek azonban ára van - egy kézműves sör üvegje akár több ezer forintba is kerülhet.
Lökd ide a sört!
A számok is alátámasztják, hogy a magyarok sok sört fogyasztanak: az Egészségügyi Világszervezet 2016-os kutatása szerint egy magyar átlagosan 71 liter sört fogyaszt el évente, ezzel pedig az európai átlag fölött vagyunk (a csehek 149 literes fogyasztását persze meg sem közelítjük). A sörfogyasztás ráadásul azóta csak nőtt, a Nielsen kutatása szerint 2016-ról 2017-re 4 százalékkal bővült ez a mennyiség, amelynek hazai kiskereskedelmi forgalma akkor 140 milliárd forint volt. A magyarok ezzel több mint 6 millió hektoliternyi sört fogyasztanak el évente.
A prémium márkás termékek népszerűsége ezen belül is egyre nő, vagyis egyre fogékonyabbak vagyunk az új ízek iránt, még magasabb árak ellenére is. Noha ismerjük, vagy akár kóstoltuk is már a különböző sorfajtákat, az már nem biztos, hogy tisztában vagyunk vele, melyik mit is jelent.
Mitől kézműves a kézműves?
Ha visszamelékszünk pár évvel ezelőtti kocsmázásainkra, felidézhetjük, hogy a pult mellett állva majdnem minden kocsmában ugyanazokkal a sörökkel találkozhattunk, nagyjából hasonló áron. Ugyanez volt a helyzet a boltok polcai előtt a választékon őrlődve. Az utóbbi időben azonban a legtöbb kocsma pultjának elengedhetetlen elemei a különféle ízesítésű, eltérő eljárással készülő sörök. Ma már szinte minden márka kínál a hagyományos világos sörök mellett úgynevezett IPA-t (indian pale ale) is. De mi is ez a termék?
A különbség a hagyományos világos sörökhöz képest egyszerű. A lager alsó erjesztéssel, az ale felső erjesztéssel készül - azaz az adja a különbséget, hogy a főzet erjesztése során az élesztő a leendő sör alján csücsül, vagy a színén úszik. Az élesztő adja az egyedi ízt a felső erjesztésű söröknek.
A hagyományos szó kicsit átverő, a XIX. századig ugyanis nem ismerték az alsó erjesztésű söröket, ez egy viszonylag új termék a sörfogyasztás többezer éves történetében. Természetesen az ale-nek nagyon széles variációjával találkozhatunk: IPA, APA, Red Ale, ezen kívül van még Porter, Stout, illetve különféle búzasörök is.
A kézműves sörök rendszerint a felső erjesztésű kategóriába tartoznak. Sikerüket minden bizonnyal sűrűbb állaguknak, markánsabb ízüknek köszönhetik - esetükben nem érheti őket kritika, hogy a sör "vizes". Természetesen a kézműves jelző csak azt jelenti, hogy a sör nem iparilag, nagyüzemben készül, hanem kis főzdék üstjeiben. Így aztán a világos sör is lehet kézműves. Sikerüknek legszemléletesebb jele, hogy a kis sörfőzdék mellett a piacot leuraló nagyvállalatok is megjelentek a hagyományostól eltérő termékeikkel, ilyen például a Soproni óvatos duhaj IPA, valamint a Dreher hidegkomlós terméke, de az Arany Ászok is megjelent saját, frissenszűrt termékével. Ez csupán nekünk, magyaroknak új dolog, az Egyesült Államokban, Belgiumban és Svédországban például már régóta hódítanak a különféle erjesztésű sörök.
A kézműves sörözők is gombamód szaporodnak, nyáron például KEG sörművház kápráztatta el a nagyérdeműt a maga 32 csapjával, de a kézműves sörök már a különféle sörfesztiváloknak is egyre gyakoribb szereplői mostanság. A Guardian 2015-ben összegyűjtötte a legjobb magyar sörözőket, ezek mindegyike a kézműves sörökkel tűnt ki. A minőségi sörök iránti igény növekedésének a következménye, hogy egyre több kézműves söröző nyílik meg, amelyek széles sörkínálatában csak egy dolog közös: a magas ár.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Nem a lehúzás miatt drága
A minőségért általában fizetni kell. Nem meglepő, hogy a megszokottól eltérő ízű söröket magasabb áron kínálják a kocsmák, ennek okai azonban nem a "név árában" keresendők. A sörkészítők rámutatnak, hogy a jobb minőségű termékek elkészítése rendkívül költségigényes. Minél jobb alapanyagokat akarunk használni, a hozzávalók ára annál nagyobb mértékben nő. A legdrágább összetevőből, a komlóból például a lagerhez nagyjából két kiló kell, míg egy minőségi kézműves sörhöz akár ennek a tízszerese is. A jobb minőségű összetevők felhasználásával akár tízszeresére is nőhet a sör előállítási költsége, így aztán nem meglepő, hogy egy -egy üvegért akár több ezer forintot is elkérhet a gyártó. Az Ogre Bácsi Söregyetem nevű kocsma közlése szerint így egy jobb minőségű kézműves sör készítési költsége akár 1000 forint is lehet literenként. Mindemellett a forgalmazási, szállítási költségek és a profitráta miatt már érthető, miért kerül ennyibe egy jó minőségű kézműves sör.
1000 forint egy deci sörért?
A népszerűségre a kínálati oldal is reagál: egyre nyílnak az új kocsmák a városban. A piac egyik legújabb szerelpője a csütörtökön nyílt BrewDog, amely szintén kézműves söröket kínál. Mi az egyik közösségi oldalon futottunk bele a kocsma kínálatába:
A fotó tanúsága szeint a sörök közül szinte egyik sem érhető el 1000 forintos ár alatt, a hagyományos pohár és korsó méret helyett itt a kézműves söröknél megszokott 2, 3 és 4 deciliteres változatokkal találkozhatunk. A 3 és 4 deciliteres sörök ára 1500-1700 forint körül mozog,
A szintén 17 százalékos "Dog G" ára is borsos, 1080 forintért kaphatunk egy decit. A 3 deciliteres, 0,5 százalékos alkoholtartalmú" R Edcurrant Popsicle Parade" 1420 forintért elérhető.
A kínálat legalább 20 sört tartalmaz, az elnevések között pedig vannak egészen fantáziadúsak is, mint például a 7 százalékos alkoholtartalmú "Balkezes LD50 Centennial", amelynek ára 1680 forint/3 deciliter, de beszédes nevűek a "Dogtobersfest" és "Brutalist" nevű sörök is.
Ha kézműves sörökre vágyunk, nem érdemes apróval a zsebünkben beesni az első sarki kocsmába. Egyrészt az árak miatt, másrészt a kínálat bősége miatt is érdemes előre informálódnunk, hiszen a különféle sörök ízvilága rendkívül eltérő.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.