November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Tavaly átlagosan 77 ezer forintot költöttünk egy hónapban. De vajon mire megy el ez a pénz? Az emberek életszínvonala jól leszűrhető a költési szokásaikból. Mutatjuk is a legújabb számokat, amiből kiderül, hogyan élt az átlag magyar 2016-ban.
2016-ban a magyar lakosság egy főre jutó átlagos havi kiadása 77 100 forint volt - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrisebb adatiból. Ez a szám némileg magasabbnak mondható a 2015-ös összegnél, amit feltehetően a keresetek növekedése is elősegített.
A kiadásaink legnagyobb részét, átlagosan 20 412 forintot élelmiszerekre és alkoholmentes italokra költöttük, de sok pénzünk megy el lakásfenntartásra és háztartási energiára is: átlagosan 17 ezer forint.
Az életszínvonalunk minőségét jól mutatja az, hogy a kiadásainknak mekkora szeletét harapják ki az alapvető szükségleteinket kielégítő termékcsoportok. A tavalyi évben pedig a lakosság a fogyasztási kiadásainak 59,2 százalékát fordította alapvető termékekre, ezeknek az összfogyasztása az előző évhez képest 0,6 százalékkal csökkent. Hiszen minél nagyobb a szabadon elkölthető jövedelmünk, annál nagyobb eséllyel kezdünk el költeni extra dolgokra, például szórakozásra.
Mi kerül a bevásárlókosárba?
A kiadásaink legnagyobb részét az élelmiszerek teszik ki, ezek közül pedig a legtöbbet húsokra (fejenként átlagosan havi 5 605 forintot), tojásra és tejtermékekre költjük (3 179 forint). A húsokra fordított összeg közel azonos az előző évivel, ellenben a húsfélék ára átlagosan 4,9 százalékkal csökkent, vagyis valamivel növekedett az elfogyasztott hús mennyiség.
A KSH adatiból jól látszik, hogy sokat költünk még kenyérfélékre (3 031 forintot), zöldségekre, burgonyára (2 179 forintot). Ezzel szemben kevéset szánunk olajokra, zsiradékokra, de a legkevesebbet a halakra költjük, erre havonta átlagosan 215 forintot szántunk a tavalyi évben.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mennyi az annyi?
Ha a fenti adatokat mennyiségekben nézzük, akkor elmondható, hogy 2016-ban a háztartásokban fejenként:
- 5,2 kg húst, szalámit, felvágottat,
- 4,4 liter tejet,
- 4,4 kg friss és fagyasztott zöldséget,
- 3,8 kg gyümölcsöt,
- 3,1 kg kenyeret,
- és 12 darab tojást vásároltak havonta.
A kiadások második legnagyobb szelete a lakásfenntartás. Ezt közelebbről megvizsgálva kiderül, hogy a havi 17 ezer forintos átlagos kiadás 64,1 százaléka a háztartási energiára megy el, a másik nagy hányada pedig a vízellátásra, szennyvízelvezetésre, a szemétszállításra és a házak közös költségére. Ezek mellett említést érdemelnek még a közlekedési kiadásaink, amelynek legnagyobb hányadát tavaly az üzemanyag-vásárlás tette ki, havonta 5 834 forinttal.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.