Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Adventi cikksorozatunk tizedik részében mutatunk egy-két trükköt, hogyan úszhatjuk meg azt, hogy a felhalmozott ünnepi ételkészlet nagy része a kukában végezze.
December 10. - ki ne dobd!
Sok háziasszony karácsonykor több emberre süt és főz, mint általában. Mivel nem mindegy, hogy valaki 3, 4, vagy 8 emberrel számol, érthető, hogy nehezebben kalkulálják ki az egy főre jutó mennyiséget. Így a maradék hamarabb romolhat meg, mielőtt a család elfogyaszthatná.
A kidobott, romlott vagy kiszáradt ételnél nagyobb (pénz)pazarlás nincs, pedig felmérések szerint évente minden magyar család körülbelül 50 ezer forintot dob a kukába. Ha a globális adatokat nézzük: nagyjából négymilliárd tonna élelmiszert termelünk évente, és ennek körülbelül 30-50 százaléka, azaz akár 2 milliárd tonna nem jut el a fogyasztókhoz a becslések szerint. Legnagyobb mennyiségben a friss zöldségek és gyümölcsök, a hús és haltermékek, a kenyérfélék és a tojások végzik a szemetesben.
Nézzünk egy - két trükköt!
Emiatt még azelőtt fagyasszunk, hogy ránk romlana az étel. Ugyan legtöbb esetben minőségromlással jár a házi fagyasztás, annál sokkal jobban járunk, minthogy kidobjuk az ízletes fogásokat. Lehetőség szerint minél kisebb adagokban fagyasszunk, az újrafagyasztás ugyanis még tovább roncsolhatja az ételek szerkezetét.
Apró turpisságokkal megóvhatjuk a kiszáradástól a süteményeket, megmenthetjük a kukától a haláltusáját vívó sajtot, illetve meghosszabbíthatjuk a tojás élettartamát is. Az aprósütemény fémdobozban sokáig eláll, ha már megszáradt, megkeményedett, egy cikk almát, vagy narancshéjat is tehetünk a szemek közé, így a süti újra puha lesz.
A tojást sem kell kidobni, ha túl sokat vásároltunk, mielőtt megromlana, inkább fagyasszuk le. Ne egészben, törjük fel, és válasszuk szét a sárgáját és a fehérjét, úgy tegyük el. Így nem lesz gond, ha olyan sütit sütnénk, amihez csak fehérje kell.
A kiszáradt sajtot néhány percre aludttejbe kell áztatni, ettől felfrissül. Az is jó trükk, ha sós vizes konyharuhába csomagolod. Leveheted a kendőt, ha eltűntek a száradás nyomai.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Pénzcentrum adventi naptára spórolóknak
A Pénzcentrum idén adventi naptárral kedveskedik spórolós olvasóinak. Naponta újabb és újabb tippeket, trükköket adunk, hogy az idei karácsony vége ne egy újabb pénzügyi krach legyen. Összegyűjtött "jókívánságainkat" bármikor megtalálod címlapunkon, az adventi naptár címkére kattintva (lásd az alábbi képen).
Legutóbbi tippünket ITT találod.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.