2 °C Budapest
A digitalizáció és az együttműködés lehet a KKV-k túlélésének egyik kulcsa 2025-ben

A digitalizáció és az együttműködés lehet a KKV-k túlélésének egyik kulcsa 2025-ben

2024. december 13. 11:30

A 2024-es év számos kihívást hozott a magyar kis- és középvállalkozások (KKV-k) számára. Az elhúzódó recessziós környezet, a gazdasági helyzet alakulása, az infláció és az euró-forint árfolyam ingadozása tovább nehezítette a szektor helyzetét, ami már eddig is küzdött a versenyképesség megőrzéséért. „Kevesebb forrás került a piacra, és több nehezítő tényezővel kellett megküzdeni. Ez egy sanyarúbb év volt a magyar KKV-k számára” – mondta Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója a Pénzcentrumnak. A cégvezető arra is mutatott példát, milyen eszközökkel lehet a gyakorlatban segíteni a vállalkozókat.

A romló üzleti hangulat hatással van a legkisebb cégekre is

Az elmúlt évben a bizonytalan gazdasági környezet, az infláció és az ingadozó forintárfolyam számtalan kihívás elé állították a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásokat, ami mind szerepet játszik abban, hogy 2024 harmadik negyedévére indikátor terén az eddigi legalacsonyabb értékre estek a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által készített Barométer Index mutatói.

A kutatás során megkérdezték a vállalkozásokat arról, miként vélekednek az üzleti kilátásokról: a gazdasági helyzet negatív megítélése és az idei évre tervezett árbevételek várható elmaradása jelentősen rontotta az üzleti hangulatot, ami 57%-ra esett vissza a második negyedévben mért 59%-ról.

Az általános gazdasági helyzetet a válaszadók 60%-a inkább vagy sokkal kockázatosabbnak ítélte a korábbi évhez képest, míg biztonságosabbnak csak minden 25. vállalkozás érzékelte. A cégvezetők 45%-a jelezte emellett, hogy az idei árbevételeik elmaradnak a tervezett szinttől, ami az eddig mért legmagasabb arány.

Sárospataki Albert Fotó: Stiller ÁkosSárospataki Albert Fotó: Stiller Ákos

A beruházási hajlandóságot mérő alindex értéke visszaesett mind a megelőző negyedévhez, mind az előző év azonos időszakához képest. Jelentős csökkenés mutatkozik azoknak a cégeknek az arányában, amelyek a tervezett beruházásaikat megvalósították, valamint azok között is, amelyek új üzleti lehetőségekkel találkoztak.

A nehézségek, mint gazdasági bizonytalanság, az infláció és az árfolyamingadozás között kiemelkedett a nemzetközi szereplők jelentősebb térnyerése - ilyen például a kínai Temu kiskereskedelmi platform, amely további jelentős forgalomcsökkenést okozott számos hazai e-kereskedő számára. A vállalkozói kedv is csökkenő tendenciát mutat: hónapok óta több cég szűnik meg, mint amennyi alakul, amire hosszú idők óta nem láttunk példát. 

A kisvállalkozók kedve egyelőre nehezen javul, és ez az ország gazdasági működésére is jelentős kihatással van

– hangsúlyozta Sárospataki Albert, a Billingo online számlázó alapító-vezérigazgatója a Pénzcentrumnak.

„A fentiekben leírtak alapján tehát kiemelten fontos, hogy az egyéni vállalkozók és KKV-k figyelme ne a problémákra, hanem az inspirációra és a lehetőségekre irányuljon. Ha a vállalkozók látnak maguk előtt perspektívákat és egy pozitívabb jövőképet, talán kevésbé fogják feladni a tevékenységüket és az általános hangulat is képes lesz javulni” – tette hozzá.

Az ügyvezető kiemelte, a gazdaságot nagyobb erővel kell segíteni a jelenlegi ördögi körből való kilépésben, ezért mind a kormány, mind a vállalkozók részéről is szükség van olyan beavatkozásokra, támogatásokra és innovatív megoldásokra, amelyek képesek valódi segítséget nyújtani és megfordítani a jelenlegi tendenciát.

Ilyen lehet például a magyar kormány új gazdaságpolitikai akcióterve, ami a kis- és középvállalkozások fejlődését és támogatását kívánja fellendíteni.

A digitalizáció és az oktatás lehet a siker egyik kulcsa

A digitalizáció jelentősége az elmúlt években a legkisebb cégeknél is előtérbe került. A modern technológiák alkalmazása lehetőséget nyújt a vállalkozásoknak arra, hogy működési költségeiket csökkentsék, hatékonyságukat és eredményességüket növeljék, valamint új piacokat érjenek el.

Sárospataki Albert szerint a még nagyobb fokú digitalizáció nem csupán eszköz, hanem stratégiai lépés a vállalkozások számára, hogy a versenyképességüket megőrizzék vagy jelentősen növeljék.

A Billingo az év végén olyan speciális kezdeményezést indított vállalkozók ezreinek, ami a digitalizációs és oktatási lehetőségeket helyezi előtérbe.

Az ingyenes üzleti szolgáltatásokat és képzéseket biztosító program célja, hogy a vállalkozások új lendületet kapjanak 2025-re:

„Közel 700 ezer forint értékű szolgáltatás mixet kínálunk idén december végéig ingyen a programhoz csatlakozó vállalkozóknak, ezzel eddig soha nem látott mértékben hozzájárulva a fejlődésükhöz és ahhoz, hogy jövőre nagyobb lendületet vehessenek”.

„Üzleti szoftverek, álláshirdetési csomag, többféle oktatási csomag, mesterséges intelligencia képzés, marketing és sales támogatási pakkok és 10 meghatározó üzleti könyv is díjmentesen elérhető most a vállalkozók számára” – emelte ki a cégvezető.

„Nem kedvezményeket, hanem valós, ingyen biztosított megoldásokat gyűjtöttünk össze a vállalkozásoknak, hogy valódi értéket és kézzel fogható versenyelőnyt teremtsünk számukra” – mondta Sárospataki. Az ilyen kezdeményezések a kisvállalkozói szektort hosszú távon is versenyképesebbé és innovatívabbá tehetik.

Fotó: Stiller ÁkosFotó: Stiller Ákos

A jövő év egyik kulcsszava várhatóan a kollaboráció lesz, amely a vállalkozások összefogását és közös fejlődését segíti elő. Az ügyvezető hozzátette: a Billingo-nál szeretnének példát mutatni arra, hogy a vállalkozói összefogás milyen előnyöket hozhat a teljes szektor fejlődésében. Mindannyiunknak felelőssége van abban, hogy jobbá tegyük a környezetünket, hatással legyünk a gazdaságra, eszközöket mutassunk előremutató irányoknak.    

A vezérigazgató rámutatott, hogy nem elegendő kizárólag az állami szervektől és hatóságoktól várni a megoldásokat. Véleménye szerint a piaci szereplőknek, beleértve a mikro- és makroközösségeket is, aktív szerepet kell vállalniuk a gazdasági környezet javításában.

Bár a 2024-es év kihívásokkal teli volt, a hazai KKV-k számára 2025 több ízben is lehetőséget kínál a megújulásra. Az üzleti képzések és a digitalizáció, valamint az ilyen jellegű programok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a vállalkozók ne csupán túléljék, hanem kiaknázzák a gazdasági környezet adta lehetőségeket - összegezte.

Címlapkép és fotók: Stiller Ákos

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. december 13. péntek
Luca, Ottília
50. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33