A miniszter a Heves Megyei Vízmű Zrt. akkreditált laboratóriumában egy vízminőségi vizsgálattal demonstrálta, milyen tiszta lett a térség ivóvize. Mint mondta, az Ivóvízminőség-javító Programra 2012-ig 176 milliárd forint uniós és központi költségvetési forrás áll rendelkezésre, ebből több mint kétmillió ember ivóvizét javíthatják majd.
Heves megye településein a szűretlen természetes vizek egyébként geológiai eredetű vas, mangán, ammónia, néhol arzén szennyeződéseket is tartalmaznak, ezért az ivóvíz minőségének biztosítására évekkel ezelőtt vízminőség-javító program indult. A beruházás kulcsszereplői a települések önkormányzati társulásai voltak: az öt települést lefedő AQUA-KOM Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás, a négy települést lefedő Mátraaljai Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás, a Heves Megyei Vízmű Zrt. pedig projekt menedzserként működött közre a beruházásban.
Az 516 millió forintos Gyöngyöspata térségi ivóvízminőség-javítási projekt keretében Gyöngyöspatát a gyöngyösi vízművel összekötő csaknem tíz kilométernyi távvezeték épült, a detki vízbázist hasznosítva. Detken növelték a víztelenítő bányakutak teljesítményét, új szűrőberendezéseket szereltek fel a geológiai szennyeződések eltávolítására. A tisztítómű vízgépházának teljesítménye 1250 köbméter naponta, biztosítva ezzel a kistérség zavartalan ellátását. Gyöngyöshalászon a helyi mélyfúrású kutakat bővítették, az itt nyert vizet a Heves Megyei Vízmű Zrt. Gyöngyösi üzemegységének korszerű tisztítóberendezései kezelik. Rózsaszentmártonban is új víztisztító szűrőket építettek be, cserélték és automatizálták a hálózati szivattyúkat. A megnövelt teljesítmények révén a következő évek növekvő vízfogyasztásának is megfelelnek az új berendezések.
A 385 millió forintból elkészült Tiszanána térségi ivóvízminőség-javítási projekt részeként Hevesvezekényen új kutat fúrtak és új technológiát telepítettek. A próbaüzem sikeres volt, az ivóvíz-ellátás már jelenleg is az új vízzel történik. Sarudon egy új, 190 m talpmélységű kút létesítésével bővítették a vízbázist, valamint egy új kezelőépület épült a vízkezelési technológia gépészeti berendezései számára. Innen kapja az ivóvizet Poroszló, Tiszanána és Újlőrincfalva. Tiszanánán a vízellátás biztonsága érdekében egy 150 m3-es víztorony létesült. A meglévő vízbázisok tartalékként szolgálnak, a településeket távvezeték köti össze.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.