Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében két olyan pályázat is megjelent május 30-án, amely a gazdaságfejlesztés regionális központjait, a pólusvárosokat erősíti. A klaszterekbe tömörült vállalkozások és egyéb szervezetek a klasztermenedzsmentet támogató tevékenységekre pályázathatnak. A keretösszeg 6,45 milliárd Ft, melyből egy-egy klaszter 5-250 millió Ft támogatást kaphat. A pólus-, illetve társpólus-városok önkormányzatai számára kiírt Agóra pályázat kerete pedig 9,1 milliárd Ft, melyből pályázatonként 1-1,75 milliárd Ft támogatás nyerhető el. A pályázatok részleteiről a www.nfu.hu nyújt részletes tájékoztatást.
Új források a klaszterekbe tömörülő szervezetek támogatására
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség klaszterekbe tömörült vállalkozások és egyéb szervezetek számára kiírt pályázatai kétféle tevékenységcsoportra vonatkoznak. Egyrészt pályázni lehet olyan klasztermenedzsmenthez kapcsolódó tevékenységekre, mint például projektgenerálás, közös kutatás-fejlesztési tevékenység (termék- és technológiafejlesztés) megszervezése, közös projektek előkészítése és továbbfejlesztése; minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetése a klasztermenedzsment részére. Másrészt lehetőség van a klasztertagok számára tanácsadás igénybevételére például stratégiaalkotás, marketing, piacelemző és piackutató tevékenység, közös arculat kialakítása, illetve igényfeltáró kutatások elvégzése területén. A menedzsment-tevékenységek mellett a pályázat irányulhat a klaszter közös beruházásaira is, például eszközbeszerzésre, az ahhoz kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzésekre és információs technológia-fejlesztésre, beleértve közös informatikai platform kialakítását vagy továbbfejlesztését, az online megjelenés, e-kereskedelem és egyéb e-szolgáltatások támogatását is.
Magyarországon még nem jellemző, hogy a vállalkozások és egyéb szervezetek (pl.: kutatóintézetek, hatóságok, érdekvédelmi szervezetek) hálózatokba tömörüljenek. Ezek az együttműködések a fejlett gazdaságokban jelentősen hozzájárulnak a növekedéshez, a klaszterek, hálózatok alakításának ösztönzésével pedig eredményesen javítható a kis és közepes vállalkozások versenyképessége és a nemzetközi piacokra való kijutásának feltétele is. A klaszterekkel ezen kívül közvetetten elérhető a magyarországi gazdasági társaságok exportjának növekedése is, mely a hazai munkahelyek számának emelkedését segíti. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a pályázatokon keresztül járul hozzá a célok eléréséhez.
Az általános célokon túl a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség további szakpolitikai célokat is megfogalmazott: például a régió kulcságazataiban működő klaszterek versenyképességének jelentős növelését, illetve a térség felsőoktatási intézményei és a klaszter tagjai között partneri viszonyon alapuló, hálózati szerveződésű együttműködés létrehozását. Az NFÜ a régiók sajátosságainak figyelembe vételével külön részcélokat is meghatározott.
Az uniós források első részére korábban - az Európai Unió Strukturális Alapjainak 2004-2006 közé eső támogatására - a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT I) keretében lehetett pályázni. A téma kapcsán a pályázók 448 pályázatra 9,6 milliárd Ft-t igényeltek, melyből 151 projekt nyert összesen 3,5 milliárd Ft támogatással. Ebből jelenleg 108 pályázat zárult le eddig 2,1 milliárd Ft értékben. Most a pályázatok keretösszege újabb 6,45 milliárd forinttal bővül, melyből egy-egy klaszter 5-250 millió Ft támogatást nyerhet el.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Folytatódik a pólusvárosok fejlesztésének uniós támogatása
Szintén május 30-án írta ki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az Agóra pályázatot (TIOP 1.3.3.), mely a pólusvárosok innovatív kulturális infrastruktúra fejlesztéseinek támogatására szolgál. A pályázat célja olyan intézményrendszer kialakítása, amely hozzájárul a pólusvárosok versenyképességének növeléséhez, bemutatja a város felsőoktatási, tudományos, gazdasági lehetőségeit, eredményeit, bevonja a lakosságot az innovációs folyamatba, valamint segíti a műszaki, természettudományos nevelést. A támogatásra - Budapest és Pécs kivételével - a pólus-, illetve társpólus-városok önkormányzatai pályázhatnak. Az önkormányzatoknak kötelezően együtt kell működniük felsőoktatási intézménnyel. A támogatható tevékenységek közé tartozik a meglévő épületek korszerűsítése, bővítése, átalakítása, az intézmény felszerelése, a pólus tematikához kapcsolódó kiállító terek, műhelyek felszerelése, szolgáltatások igénybevétele, a projektmenedzsment, illetve az adminisztrációs tevékenység. A pályázat támogatási kerete 9,108 milliárd Ft. Egy-egy pályázat 1-1,75 milliárd Ft támogatást kaphat.
A Pólus program keretében a pályázati kiírás mellett a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség regionális workshopokat szervez a hét pólusvárosban helyi kis- és középvállalkozások részvételével. A workshopok célja a klaszter akkreditációs pályázatok bemutatása, valamint a résztvevők kérdéseinek megválaszolása. A workshopok időpontjai és helyszínei: június 10. - Miskolc, június 11. - Pécs, június 13. - Budapest, június 16. - Veszprém/Székesfehérvár, június 17. - Debrecen, június 18. - Szeged, június 19. - Győr.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.