Az NFÜ és a Svájci Nagykövetség Svájci Hozzájárulás Program Hivatala információs napot tartott Miskolcon május 6-án a Svájci-Magyar Együttműködési Program megvalósításáról. Az esemény előzményeként 2007. december 20-án Svájc és Magyarország olyan keretmegállapodást kötött, amely alapján a Svájci Hozzájárulás elnevezésű pénzügyi alap lebonyolítása 2008-ban elindulhat.
Svájc a tíz, 2004-ben EU-taggá vált ország részére öt éven át összesen 1 milliárd svájci frank értékben fejlesztési hozzájárulást biztosít. Ebből Magyarország részesedése Lengyelország után a második legnagyobb, bruttó 130.738.000 svájci frank - vagyis mintegy 21 milliárd Forint. Az együttműködési program csökkenteni kívánja egyrészt az Európai Unió tagállamai közötti, másrészt az érintett országok belső viszonyaiban tapasztalható egyenlőtlenségeket.
A nagy érdeklődéssel kísért eseményen közel 150-en vettek részt. Jelen voltak a régiók, kistérségek szervezetei, a helyi önkormányzatok, civil szervezetek, oktatási intézmények valamint az üzleti szféra képviselői.
Az információs napon a svájci és a magyar fél is tájékoztatást adott a Svájci Hozzájárulás keretében biztosított támogatási lehetőségekről. Mindkét fél hangsúlyozta, hogy a források felhasználásakor a tartalmi és földrajzi koncentráció elvét kell követni. Eszerint a rendelkezésre álló forrás 70%-át a keretmegállapodásban meghatározott alábbi prioritási területeken kötik le:
1. Regionális fejlesztési kezdeményezések periférikus és hátrányos helyzetű régiókban (15 millió CHF);
2. Természeti katasztrófák megelőzése és kezelése (2 millió CHF);
3. Az alapinfrastruktúra javítása/helyreállítása és modernizációja, valamint a környezet fejlesztése (30 millió CHF);
4. Határon átnyúló környezeti kezdeményezések, biodiverzitás és természetvédelem (5 millió CHF);
5. Az üzleti környezet fejlesztése és a finanszírozáshoz való hozzáférés elősegítése a kis- és középvállalkozások vonatkozásában (14,5 millió CHF);
6. A magánszektor fejlesztése és a kis- és középvállalkozások exportjának elősegítése (3 millió CHF);
7. Kutatás és fejlesztés (8.5 millió CHF);
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
8. Egészségügy (13 millió CHF);
9. Civil szektor támogatása (6 millió CHF).
A támogatás minimum 40%-a továbbá a leghátrányosabb helyzetben lévő észak-magyarországi és észak-alföldi régiókban kerül felhasználásra, külön figyelemmel Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékre.
A projektek kiválasztásáért Magyarország felel, de minden támogatásra javasolt projekt esetében szükséges a svájci fél jóváhagyása. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviselője elmondta, hogy a prioritási területek pályáztatása eltérő ütemezéssel fog zajlani. Az első pályázatokat már 2008 nyár elején kiírják az ösztöndíj programok, infrastruktúra és környezetvédelem, valamint természeti katasztrófák elhárítása témakörökben.
A projektek kiválasztásakor kétkörös döntési eljárást alkalmaz az NFÜ. Első körben a projektötleteket bírálják el, a második körben pedig csak a nyertes projektötleteket kell teljes részletességgel kidolgozni, ezzel is felgyorsítva a döntéshozási folyamatot és biztosítva a költséghatékonyságot.
A rendezvényen elhangzott, hogy a hatékonyság és a láthatóság alapelvének biztosítása érdekében minden önálló projekt költségvetése legalább 1 millió CHF (cca. 160 millió Forint) kell legyen. A kisebb projektekből összeálló programok esetén ez a határérték 4 millió CHF (cca. 640 millió Forint).
A rendezvénynek a pályázók számára a legfontosabb üzenete az volt, hogy minden projektnek - témától és mérettől függetlenül - közcélt kell szolgálnia.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.