A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint Magyarországon az aktív felnőtt (15-64 éves) lakosság körében 8 százalékos a munkanélküliség, a 2007. december-2008. januári időszakban pedig 337 ezer főnek nem akadt munkája. Többek között erre a problémára is jelenthet megoldást egy olyan szervezeti forma, a szociális szövetkezet, melynek tevékenységét, illetve alapítását az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) pályázati úton kívánja elősegíteni. Nézzük, mi is az a szociális szövetkezet, s miről is szól ez a kiírás.
Mi is az a szociális szövetkezet?

A szövetkezetekről szóló törvény rendelkezései alapján ez a szervezeti forma nagymértékben képes társadalmi erőforrásokat mozgásba hozni, az elkülönült gazdasági szereplők helyzetét megerősíteni, valamint közösségi szükségleteket kielégíteni, emiatt kívánják támogatni a szövetkezeti mozgalmat.
Külön kormányrendelet is rendelkezik a szociális szövetkezetekről, mely pontosan meghatározza, mit is takar ez az elnevezés. A szociális szövetkezet feladata, hogy munkalehetőséget biztosítson, illetve szervezzen munkanélkülieknek, tanulóknak, illetve hallgatóknak, emellett tagjai számára intézményi foglalkoztatást biztosít.
Természetesen a Szövetkezz/2007 kódjelű pályázat kiírása is meghatározza, milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy szociális szövetkezetnek. Ennek alapján olyan személyek önkéntes, autonóm társulásáról van szó, akik célja, hogy közös gazdasági, társadalmi, oktatási és kulturális célokat a létrehozott vállalkozás útján valósítsák meg.
Tagság
A szociális szövetkezet jogi személyisséggel rendelkező társaság, melynek tagja természetes személyként az lehet, aki a szövetkezet tevékenységében személyesen közreműködik. A pályázati kiírásban feltétel, hogy a szövetkezetben a foglalkoztatottaknak legalább 50 százaléka a célcsoportba kell tartoznia.
Ez pályázati céltól függően azt jelenti, hogy az alapító tagok között 3-4 munkanélkülinek kell lennie (A cél), illetve a tagok és külső munkavállalók 50 százalékának kell a meghatározott célcsoportból kikerülnie (B cél). A célcsoportba pedig azok a természetes személyek tartoznak, akik már legalább 3 hónapja regisztrált munkanélküli, illetve álláskereső magyar állampolgár.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Célok, pénz
Nem árt, ha áttekintjük, pontosan mire és mennyi pénzt is lehet igényelni. Pályázni lehet "A" cél esetében szociális szövetkezet alapítására, "B" cél esetében pedig a már megalapított szövetkezet működtetésére és fejlesztésére lehet támogatást kérni. Alapítás esetén a projekt időtartama legfeljebb 6, fenntartás, működtetés esetén pedig legfeljebb 12 hónap lehet.
A pályázat kétfordulós, melyből az első, a projektkiválasztás szakasza le is zárult. A projektkidolgozás folyamata most zajlik, a második forduló határideje április 30. Alapításra maximum 500 000 forintot, működtetésre legfeljebb 20 millió forintot lehet igényelni. A vissza nem térítendő támogatás a költségek 100 százalékára igényelhető.
Tevékenységek
A szövetkezet bármely tevékenységet végezhet, amely nem ütközik törvénybe. Működési engedélyhez kapcsolódó tevékenységet pedig abban az esetben, ha megszerzi az annak végzéséhez szükséges engedélyt. A pályázatban természetesen olyan tevékenységek elindítását, illetve működtetését támogatja, melyek az adott településen kielégítetlen szükségletként jelentkeznek, az előzetes felmérések szerint van rá vásárlóerő, s az értékesítési piac is megszervezhető.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


