Kinek szabad és kinek nem? Ha úgy döntünk, hogy saját vállalkozást szeretnénk, általában a kényszer vagy egy bombasztikus ötlet áll a háttérben. De az alapötlet kigondolása még nem minden, arra is szükség van, hogy kitaláljuk, melyik vállalkozási forma lenne a legmegfelelőbb a tervhez. Egy cég megalapítása már-már néhány óra alatt megvalósítható, viszont mit tegyünk abban az esetben, ha nincs szükségünk egy egész cégre, ha "csak" egyéni vállalkozók szeretnénk lenni?
Egyéni vállalkozó az, aki Magyarországon termelő vagy szolgáltató tevékenységet végez, a saját nevében. Ezzel azt is vállalja, hogy ha bármi probléma akad az üzlettel, azért a teljes vagyonával felel. További feltétele annak, hogy valaki egyéni vállalkozó legyen az, hogy a tevékenységet üzletszerűen és rendszeresen kell folytatni, amihez viszont vállalkozói igazolványra van szükség.
Végezhető tevékenységek
A kigondolt ötlethez szükséges vállalkozói igazolványt elég egyszer kiváltani, még akkor is, ha már körvonalazódik a következő nagy ötlet. Ha már megszereztük az igazolványt, akkor azzal több tevékenységet is végezhetünk, és egyidejűleg több telephelyünk is lehet. Vannak viszont olyan szakterületek, amikhez a vállalkozói igazolványt csak külön törvényben meghatározott módon lehet kaphatni. Ezek a szakmák az ügyvéd, a közjegyző, az állatorvos, vagy a gyógyszerész.
A fentiekkel ellentétben viszont olyan tevékenységet is választhatunk magunknak, amihez nincs szükség az igazolvány megszerzésére, elég egy adószám kérése az illetékes adóhivataltól. Ilyen például a lakás bérbeadás, amit a magánszemélyként önálló tevékenységcímén végezhetünk. Mezőgazdasági termelő tevékenység és az ehhez kötődő szolgáltatások elvégzéséhez sincs szükség az igazolványra, azt anélkül is lehet végezni.
Vannak viszont olyan tevékenységek, mint a taxis is, amikhez nem elég a vállalkozói igazolvány kiváltása, ahhoz, hogy ezt a tevékenységet végezzük mindennapi szinten, hatósági engedély szükséges.
Nem lehet egyéni vállalkozó...
A vállalkozói igazolványt érintően viszont további korlátozások is vannak, amelyeket be kell tartani, illetve ha valakire igazak a törvényben említett kitételek, az nem kaphat ilyen igazolványt. Nem kaphat az, akit már valamilyen gazdasági vagy vagyonellenes bűncselekmény miatt jogerősen elítéltek, illetve valamilyen szándékos bűncselekmény miatt egy évnél több időt töltött börtönben. Emellett tevékenységre vonatkozó korlátozás is lehet. Ha valakit az adott szakmától ítéletben eltiltottak, vagy jogszabály alapján foglalkoztatási tilalom alá esik, nem is érdemes megpróbálkozni az egyéni vállalkozói igazolvány megszerzésével.
További kikötés, hogy ha az igénylő valamilyen gazdasági társaság felelős tagja, vagy korábban már volt vállalkozói igazolványa, amit köztartozás miatt visszavontak, szintén ne számítson arra, hogy kiállítják számára a tervezett tevékenység folytatásához szükséges igazolványt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Milyen iratok kellenek hozzá...
Az igazolvány kiváltásához különböző igazolások és iratok szükségesek, ami alapján kiadják az igazolványt. Ilyen például az egyéni vállalkozó neve (ha szükséges, akkor a leánykori neve is), a születési hely, és idő, valamint az anyja neve. Ezeket a személyazonosságot igazoló okmány bemutatásával, diák esetén diákigazolvánnyal, és lakcímkártyával is igazolni kell. Ezeken felül szükséges még a nyugdíj összegét igazoló dokumentum, ha valaki nyugdíjasként szeretne egyéni vállalkozó lenni, de főállásban dolgozóként egy munkáltatói igazolást is be kell adni.
A tevékenységgel kapcsolatban meg kell nevezni az egyéni vállalkozás székhelyét, telephelyeit, és a tervezett konkrét tevékenységi köröket, valamint nyilatkozni kell arról is, hogy a kérelmező az adott tevékenységtől nincs eltiltva. Ha hatósági engedélyhez kötődő szakmához szeretnénk igényelni az igazolványt, akkor be kell mutatni a hatósági engedélyt is.
További, minden szakmára és igénylőre egyaránt érvényes követelmény, hogy rendelkezni kell egy 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvánnyal és a jogszabályban előírt képesítést igazoló okirattal is, ami azt bizonyítja, hogy értünk is ahhoz a munkához, amit végezni szeretnénk. Ezek után be kell mutatni az illetékbefizetést igazoló feladóvevényt is.
Az igazolvány nem minden, ami még szükséges lehet...
KérelemAz egyéni vállalkozói igazolványra vonatkozó kérelmet az okmányirodákban lehet beszerezni, vagy le lehet tölteni a www.nyilvantarto.hu oldalról. A kérelemben szerepelnie kell a tevékenység szakmakódjának. A kódok jegyzéke a Központi Statisztikai Hivatal honlapján a www.ksh.hu, illetve a www.nyilvantarto.hu oldalon is megtalálható. A kérelemben tetszőleges számú kódot lehet szerepeltetni, vagyis annyi tevékenységet jelölünk meg, amennyit csak szeretnénk, mindössze egy kikötés van, egy főtevékenységnek lennie kell (ez szerepel majd az igazolványban is főtevékenységként).
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.