A mai digitalizált világban a legtöbb kis- és középvállalkozás is találkozik mindennapi élete során valamilyen szoftverrel, melyet felhasznál a termeléshez, vagy az általa nyújtott szolgáltatáshoz. Ma már azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen programot is telepítünk a céges gépre, és itt nem csak a legális-illegális kérdéskörre kell gondolni. Mivel egy igencsak komplex kérdésről van szó, nem árt, ha megfelelő szoftver-stratégiát alkalmazunk. Hogy pontosan mit is fed ez a fogalom, illetve, hogy egyes vállfajainak milyen elöl- és hátulütői vannak, az Oracle megbízásából az Economist Intelligence Unit által készített tanulmány segítségével, jelen cikkünkben derítjük fel.
Szoftverüzlet - nagy biznisz
A CCID Consulting adatai szerint 2006-ban a világ szoftverpiacának mérete körülbelül 875 milliárd dollárt (151 ezer milliárd forintot) tett ki. Gyakorlatilag a vállalatok többsége kihasználja a szoftverekben rejlő automatizálási lehetőségeket vagy egy saját készítésű, vagy egy vásárolt program segítségével.
Később megjelentek az olyan folyamatmenedzsment programok, melyeket a vállalatoknak saját maguknak kellett személyre szabniuk, hogy az adott cégen belüli munkafolyamatoknak meg tudjanak felelni. Az internet megjelenésével mindez azonban megváltozott, illetve jóval egyszerűbbé vált, hiszen megjelentek a nyitott szabványok, melyek könnyebbé tettek az integrálást a különböző programok között.
Programot komponensekből?
A szoftver-készítési módszerek fejlődésével egyre elterjedtebbé váltak az úgynevezett moduláris szoftverek, vagyis az egyes cégek saját "szájuk íze" szerint rakhatták össze a számunkra szükséges programot. Ennek ugyanakkor az a hátulütője jelentkezett, hogy gyakorlatilag nem létezett egyetlen egy gyártó, amely teljes megoldással szolgálhatott volna az adott cég számára.
Így aztán egy vállalat több szoftverkészítővel áll, vagy állt kapcsolatban, amely persze adott esetben költséges lehet, ráadásul bizonyos kockázatokat is magában hordoz. Emiatt egyre több vállalat indult el annak irányába, hogy "konszolidálja" szoftver-beszállítóit, vagyis csökkentse azok számát. Egyébként a piaci folyamatok révén még az aktívan nem konszolidáló vállalatok esetében is csökkent a beszállítók száma, hiszen a nagy gyártók igyekeznek bekebelezni a kisebb versenytársakat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy az előre ellátott funkciókkal rendelkező programok esetében is szükség van bizonyos mértékű konfigurálásra és testreszabásra. Ha csupán egy beszállítónk van, a szakértők szerint biztonsági kockázatokat hordozhat magában.
Mennyibe kerül valójában egy program?
Az EIU összeállítása alapján a vállalatvezetők vélekedése az, hogy a szoftver megvételénél és konfigurálásánál sokkal nehezebb, illetve költségesebb feladatot jelent fenntartani és fejleszteni a meglévő szoftver-rendszert.
Ha ugyanis nem egy gyártótól szerezzük be a számunkra szükséges programokat, akkor oda kell figyelni a kompatibilitásra, s az egyes komponensek között kialakított viszonyokra. Meghibásodás esetén pedig nem biztos, hogy egyszerű feladat a probléma azonosítása, ráadásul az egész rendszert karban kell tartani, sőt naprakésznek kell lenniük az egyes összetevőknek.
Akkor milyen szoftvert és honnan?
Mindent összevetve a szoftvervásárlás is hasonló egy befektetési döntéshez, ugyanis mindenképp mérlegelni kell az adott döntés előnyeit és kockázatait is. Manapság már egyre több gyártó kínál testreszabott megoldásokat, ugyanakkor az egy gyártóra való támaszkodásnak is vannak hátulütői.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.