Ma hazánkban egyelőre kevéssé ismert fogalom a klaszter, pedig könnyen lehet, hogy ebben (is) rejlik a kis- és középvállalkozási szegmens versenyképességének fokozásának kulcsa.
Egy kis fogalommagyarázat
Egyértelmű meghatározás nincs és nem is adható a klaszterre a számos értelmezési, megközelítési lehetőségből fakadóan. Ennek ellenére természetesen több próbálkozás is akad a definiálására.
Az összes lehetőség kivesézése helyett mi most megelégszünk egy 2005-ben készített OECD-LEED tanulmány által felállított fogalom-meghatározással: "vízszintesen vagy függőlegesen kapcsolódó, egymással összefüggő üzleti tevékenységekre szakosodott cégek és a támogató szervezetek helyi csoportosulásai."
Ennek alapján tehát a klaszterek lényege a vállalatok (valamint üzleti partnereik és a támogató szervezetek) együttműködése, melyek kulcspontja a lokális, regionális versenyelőny kihasználása, a versenyképesség megteremtése, fenntartása, erősítése.
A klaszterek két alaptípusának általában a regionális, valamint az iparági klasztereket szokták tekinteni, azonban ezeken belül, illetve túl több kategória is képezhető (így például akad, aki a vertikális és horizontális csoportosulásokat is megkülönbözteti, de létezhet hálózatra/intézményre épülő klaszter is).
Az iparági klaszterek jellemzően egy adott ország, régió húzóágazatában jönnek létre, emiatt főleg a kisebb országokra (így például Hollandiára) jellemzőek. Ezzel szemben a regionális klaszterek esetében az iparági és a földrajzi koncentráció együttesen valósul meg, ilyen csoportosulásokkal általában a nagyobb országokban (pl. USA) találkozhatunk.
Miért jó, ha létrejön egy klaszter?
Mint azt már több ízben említettük, a klaszterek egyik legnagyobb előnye a versenyelőny kihasználásának megkönnyítése, elősegítése. Ezen kívül a csoportosulások mellett sorakoztatható fel érvként a koncentrált érdekérvényesítési erő, amely többek között a szabályozás területén segíthet a vállalkozásoknak megfelelő környezet kialakításában.
A fenti előnyök mellett jelentkezhet még a specializáció révén jelentkező termelékenységjavulás (amely végső soron a versenyképesség javulásában csapódhat le).
Klaszter-helyzet Magyarországon
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Annak ellenére, hogy még kevéssé ismert itthon a klaszterek fogalma, egyre több csoportosulással találkozhatunk, ezt alátámasztja az OECD-LEED tanulmány is. Igaz, többen úgy vélekednek, ezek egy része nem tekinthető igazi klaszternek, illetve több közülük nem is működik aktívan.
Az egyik leginkább ismert hazai klaszter a 2000-ben alakult Pannon Autóipari Klaszter (PANAC), amely az autóipar területén érdekelt vállalkozások, valamint szervezetek önkéntes alapon szerveződő hálózati együttműködése.
A klaszter előnyeit önmagában is mutatja a PANAC által a tagvállalatoknak nyújtott szolgáltatások listája. A tagok számára ingyenesen hozzáférhető az Autóipari Adatbázis, emellett a teljesítmények összehasonlítására létrejött a Benchmarking Klub. A PANAC megtakarítási klub pedig olyan közös beszerzések indítása, melyek révén a legjobb piaci áron történő árubeszerzés révén jelentős megtakarításra lehet szert tenni.
De a PANAC mellett számos egyéb klasztert is találhatnak az érdeklődő vállalkozások, több "első magyar" klaszter közül is lehet választani, létezik alternatív energia, építőipari, nyelviskola, iparos, beszállítói, repüléstechnikai klaszter is.
Újabb klaszter létrehozása? Nem lehetetlen...
Természetesen lehetőség nyílik újabb klaszterek létrehozására is, ehhez akár pályázati segítség is igénybe vehető, tipikusan ilyen lehetőséget nyújtanak a határ menti, valamint a szomszédos országok közötti együttműködéseket támogató INTERREG programok, illetve a Határon Átnyúló Programok.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Pörögnek idehaza a magánegészségügyi befektetések (x)
Most érdemes beszállni annak, aki gyorsan megtérülő befektetést keres! Sikeres a Mozgásklinika, Magyarország első manuálterápiás franchise-hálózata.
-
Kiemelkedő műalkotások a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján (x)
December 3–5. között közel 800 műtárgy kerül kalapács alá a BÁV ART háromnapos eseményén, amely a gyűjtők és befektetők számára is izgalmas lehetőségeket kínál.