A kormány 2025-től új lakhatási támogatási rendszert vezet be, amely évi 1,8 millió forintig terjedő adókedvezményes juttatást biztosít a 35 év alatti munkavállalók számára.
Százezreket követel zuglói lakásuk egykori albérlőjétől a Gáspár-família. Bár a fiatalember szűrét elvileg már bő egy hete kitették, holmiját azóta is hét alakat alatt őrzik. Vajon ehhez van joga Gáspáréknak, vagy akármelyik főbérlőnek?
H. Márk a Borshoz fordult segítségül, miután földönfutó lett a Gáspár család miatt. Egy évvel ezelőtt bérelte ki a zuglói lakást, melynek szerződését Győzike írattatta vele alá. Múlt héten azonban jött a fekete leves, és egyik pillanatról a másikra kitették a szűrét. A vagyontárgyait azonban csak 250 ezer forint fejében szerették volna visszadni.
- mesélte kétségbeesve Márk.
Mivel a pontos tényeket nem ismerjük, így nehéz megállapítani, hogy jelen esetben a Gáspár-családnak, vagy korábbi albérlőjüknek van-e igaza. Általánosságban azonban nem árt leszögezni, hogy bizonyos jogok (és kötelezettségek természetesen) mindkét félt megilletik. Na persze csak és kizárólag akkor, ha a két fél kötött bérleti szerződést.
Albérletet keresel? E nélkül inkább ne!
- Szerződés nélkül semmi esetre! A lakások és helyiségek bérletére vonatkozó lakástörvény leginkább a bérbeadó kezét köti, bérbevevőként jobban jársz, ha van szerződésed.
- Ne írj alá sablonszerződést! Minél pontosabb egy szerződés, annál egyszerűbb a dolga az albérlőnek, ha tisztázni szeretne egy-egy kérdést.
Albérletben laksz? Így kerülhetsz utcára
- Figyelj a felmondási időre! A felmondási időnél érdemes minél konkrétabb időintervallumokat megadni a szerződésben. Ha erről mégsem rendelkezik pontosan a dokumentum, akkor a felmondási idő a legextrémebb esetben sem lehet kevesebb 15 napnál, és az azonnali felmondás fogalma a vonatkozó törvény számára ismeretlen.
- Tartozás esetén sem rakhatnak azonnal az utcára! Ha azért mond fel a bérbeadó, mert valami miatt nem fizeted a bérleti díjat, akkor - hacsak a szerződés erről másként nem rendelkezik - a felmondás előtt köteles a fizetésre felszólítani, illetve tájékoztatni arról, hogy nemfizetés esetén felmondja a szerződést. Amennyiben nem rendezed a tartozásod nyolc napon belül, a bérbeadó további nyolc napon belül felmondhat.
- 3 hónap az azonnali felmondás! A bérbeadónak természetesen joga van indoklás nélkül is felmondani a szerződést, ebben az esetben - a törvény értelmében - három hónap a felmondási idő, azaz ennyi időt biztosítania kell arra, hogy másik albérletet kereshess. Ha a megadott vagy a szerződésben rögzített határidőre sem költözöl ki, akkor sem tehet ki csak úgy a főbérlő: bíróság előtt kell bizonyítania, hogy nem vagy jogosult tovább használni a lakást.
- Mi lesz a kaucióval? A kaució összegét, valamint azt, hogy mire terjed ki, és mi lesz a sorsa a szerződés lejártakor, fontos a szerződésben rögzíteni. A kaució az esetek többségében vagy lelakható, vagy visszajár a bérleti szerződés lejártakor. Ha a megállapodásban szereplő határidő előtt költözöl, a tulajdonosnak joga van megtagadni a kaució teljes összegének visszaadását.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.