Tovább élénkül az ingatlanpiac 2025-ben, ami emelkedő tranzakciószámot és ingatlanár-drágulást jelent.
A szilveszter ünnepe a Gergely-naptár szerinti naptári év utolsó napjára esik, míg az újév a legelsőre. A karácsonyi időszak sem ért még véget, az vízkeresztig, január 6-ig tart, ezért nevezték az újév napját kiskarácsonynak is. Magyarországon - ahogy sok más országban is - újév napja munkaszüneti nap.
December 31-én van I. Szilveszter pápa napja, ezért az év utolsó napját Szilveszter napjának, röviden szilveszternek nevezik. Az óévet búcsúztató ünnepek hagyománya egészen az ókori római szaturnáliáktól eredeztethető. A Wikipédia szerint szaturnáliák pogány szokását a középkori Franciaországban támasztották fel a január 1-e körül tartott "bolondok ünnepe" (festum fatuorum) képében. Az ilyen ünnepségeket az egyház a 15. században hivatalosan betiltotta, viszont a néphagyományban tovább éltek. Az év utolsó és első napjához is számos szokás, babona kapcsolódott.
Az évkezdet a legtöbb kultúrában csillagászati vagy természeti jelenségekhez kötődött, évvégi és újévi ünnepségeket már az ókori mezopotámiaiak és egyiptomiak is tartottak. Egyes kultúrákban a tavaszi nap-éj egyenlőség számított fordulópontnak, ilyen volt például a hettiták purulijasz ünnepe a Wikipédia szerint. A nyugati kultúrkörben január 1-jét az ókori rómaiak nevezték ki újév napjának i. e. 46-ban, a julián naptár bevezetésekor. Később ezt a dátumot az 567-es tours-i zsinat eltörölte, a következő ezer évben pedig különböző napokat, egyes helyeken karácsonyt vagy húsvétot tekintették az év kezdetének. A legtöbb európai országban március 25-e honosodott meg újév napjaként annak vallásos jelentősége miatt (Gyümölcsoltó Boldogasszony), bár nem rendeztek évköszöntő ünnepségeket, mert az ilyeneket pogány dolognak tekintették. 1582-ben, XIII. Gergely pápa naptárreformjának bevezetésével január 1. lett az általánosan elfogadott dátum, melyet 1691-ben XI. Ince pápa tett véglegessé.
Egyes országok már korábban, vagy csak később tértek át erre a dátumra és más naptárakat használó kultúrák ma is január 1-jétől eltérő napokon ünneplik az újévet. A kínai újév például februárra vagy márciusra esik, a zsidó újév szeptemberre vagy októberre, a perzsa újév március 21-ére, az iszlám újév is eltérő dátumra esik.
Szilveszteri hagyományok, újévi szokások, babonák
A babonák szerint az óév esti zajkeltés, lármázás elűzi a felhalmozódott gondokat, bajokat, és a gonosz szellemeket. Ennek modern megfelelője a zajos tűzijáték, petárdázás. A szilveszteri szokások, hiedelmek nagy része az évkezdettel kapcsolatos, a gonoszűző hagyományok és a szerelmi-, halál-, és időjóslások idejévé vált.
Sok szokás köthető az ilyenkor fogyasztott ételekhez, melyekhez babonák is kapcsolódnak. Nem szerencsés baromfit fogyasztani, ellenben ajánlott a sertéshús: egyes hiedelmek szerint a szárnyasok kikaparják, míg a malac kitúrja a szerencsét. A következő évi anyagi jóléthez kapcsolódik az aprószemű ételek, mint a szerencsehozó lencse, a rizs, a köles vagy a mák fogyasztásának szokása.
Ilyenkor szokás összegyűlni és családi, baráti körben várni az éjfélt, majd pezsgővel koccintani és boldog új évet kívánni. Az összegyűltek együtt számolnak vissza az újév utolsó percében. Magyar szokás újévor a Himnusz eléneklése vagy meghallgatása. A közmédiában ezt követi a Szózat elszavalása, majd a köztársasági elnök újévi köszöntőbeszéde.
Január 1-én tartják hagyományosan az újévi bécsi koncertet, amelyet több mint 90 országban egyenes televíziós adásban közvetítenek.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Gyakori az év utolsó napján a számadás, illetve az újévi fogadalmak megtétele is. Az újévi fogadalomtétel szokása is az ókorra nyúlik vissza a Wikipédia szerint: már a régi babilóniaiak és rómaiak is gyakorolták, majd később a keresztények is átvették ezt a világi szokást.
A babonák úgy tartják, hogy az újévben az első látogató férfi kell legyen, mert az hozza a szerencsét. Elterjedt szokás volt ugyanis a kántálás, újévkor jókívánságokkal házról házra járás. Ezt egykoron felnőtt férfiak űzték, később fiatalok és gyermekek, illetve később adománykérők. Egyes területeken Magyarországon is szokás volt a vincsázás, vagyis az újév köszöntés (a német wünschen szóból), amikor a szomszédokat, családtagokat látogatták meg, jókívánságokkal, versikékkel.
Egy másik népi hiedelem szerint tilos mosni, vagy ruhákat felakasztani a házban újév napján, mert ez szerencsétlenséget hoz. A téltemetés szokása is fennmaradt: az óévet jelképező bábu elásása vagy elégetése, vagy pedig egy öregembernek öltöztetett legény kiűzése a faluból.
A hajadonok jövendőbelijük kilétét, nevét, társadalmi helyzetét jövendölték meg gombócfőzéssel, pogácsasütéssel, ólomöntéssel. Ismert volt a halál- és az időjóslás is. A napos idő jó évet jelez előre, ha csillagos az ég, rövid lesz a tél, ha pedig piros a hajnal, szeles lesz az esztendő.
Az újévi jelképek közé tartozik a négylevelű lóhere, a lópatkó és a malac, valamint a kéményseprő is.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Béren felüli juttatások 2025: így változhat a cafeteria
A Multi-Pay szakértői szerint a vállalatok jelentős része nem tudja hatékonyan működtetni a béren felüli juttatások rendszerét.
-
Folytatódhat a "magyar invázió" Lengyelországban?
2025-ben is folytatja magyarországi kampányát a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet.
-
Dél-Koreában is jól cseng a tokaji brand – Ezekkel a magyar borokkal érdemes külpiacra menni
Bíztatóak a kilátások a Magyar Bormarketing Ügynökség szerint.