Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői.

Szabályosan menekülnek ezekből a városokból, de még a környékükről is a magyarok: ide tartanak
Mostanra elvonultak az ingatlanpiacot megrengető nagyobb változások, mint a pandémia okozta karaténhatás, vagy a rezsikrízis, rekordinfláció. Ezek a közelmúltbeli hatások jelentősen befolyásolták a Magyarországon zajló szuburbanizációs folyamatokat. Egy időre megtorpant a lakosság kiáramlása az agglomerációba, azonban nagyon úgy fest, hogy a korábbi tendencia folytatódott 2024-ben is. A legfrissebb adatok szerint már 4,6 millióan éltek agglomerációban és további 1,6 millióan nagyvárosokat övező településegyütteseken, ami azt jelenti, hogy a lakosok közel kétharmada szuburbán területen él.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2024 januárjában 4 millió 581 ezer fő élt olyan térségben, mely agglomerációnak tekinthető, vagy jelenleg agglomerálódik, tehát Budapesten túl Győr, Miskolc és Pécs körül, illetve Eger, Szombathely, Zalaegerszeg, valamint a Balaton vonzáskörzetébe tartozik. Nagyvárosokhoz - pl. Debrecenhez, Szegedhez, Székesfehérvárhoz, Nyíregyházához, stb. - közeli településegyütteseken további 1 millió 648 ezer fő élt. Eközben az agglomerációs központokban, vagyis a nagyobb városokban 3 millió 471 ezer fő élt, melyből 1 millió 686 ezer főt tesz ki Budapest lakónépessége.
Ha a tavaly januári adatokból indulunk ki, akkor azt láthatjuk, hogy a 2022-ről 2023-ra történt visszaesés megállt és elindult felfelé. Mind az agglomerációban, mind a központjaikban elhelyezkedő városokban - mégha minimálisan, 0,2 százalékkal is, de - nőtt a lakosságszám. A stagnáló számokat azért is lehet eredménynek tekinteni, hiszen közben az ország népessége folyamatosan apad. Természetesen az sem mindegy, melyik településekről van szó, mert amíg egyes nagyvárosokból egyenesen menekülnek a lakók, addig máshol a lakónépesség növekedése figyelhető meg.
A budapesti agglomeráció és a központ lakónépessége egyaránt gyarapodott 2023-ról 2024-re, ahogy Győr, Debrecen, Székesfehérvár és a körülöttük lévő térség is. Csak a szuburbán tér lakónépessége nőtt Sopron és Tatabánya körül, a többi város és térség népessége pedig csökkenést mutat. A legnagyobb mértékben Nagykanizsa, Veszprém, Miskolc, Szekszárd, Békéscsaba, és Dunaújváros lakónépessége csökkent, illetve Békéscsaba, Salgótarján, Miskolc, Veszprém, Szolnok és Eger agglomerációja, vagy a várost övező településegyüttes lakónépessége apadt.
Budapestnek minden területén emelkedés látszik a 2023-as adatokhoz képest, kivéve az Északi szektort.
Azt viszont látni kell, hogy 2022-ről 2023-ra sok helyen történt visszaesés, a szuburbanizációs folyamatok elé akadályokat gördített a rezsiválság - pl. a felújítandó vidéki házak iránti kereslet megcsappant, felértékelődtek a városi távhős panelek -, a pandémiát követő karanténhatás elmúlása, vagy akár a családtámogatási rendszer átalakítása, a lakáshitelpiac befagy(aszt)ása.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A 2022-es lakónépességi adatokhoz képest 2024-re már visszaesés látszik Budapesten, Győrött és Miskolcon, de Pécs városában és agglomerációjában is növekedés látszik. Ugyanez igaz Zalaegerszegre, Debrecenre, Kecskemétre, Székesfehérvárra, Tatabányára, Dunaújvárosra és ezeknek a településeknek az agglomerálódó térségére, azokat övező településegyüttesekre. Jelentős csökkenés látszik a balatoni, békéscsabai, salgótarjáni, szekszárdi, szolnoki és nagykanizsai szuburbán térségben 2022-höz képest.
Az ingatlan-adásvételek az elmúlt évekből ugyanezt a trendet húzzák alá, ezek alapján az utóbbi időben Budapesten nőtt, a fővárosi agglomerációban mérséklődött a kereslet, a Balatonnál ugyancsak visszaesés látható. A magyar nagyvárosok, kisvárosok, falvak állandó lakosságának változásaival a Pénzcentrum korábban részletesen foglalkozott idei cikksorozatában, cikkeinket a témában itt lehet olvasni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


