A kivándorló magyarok száma 2024-ben egy év alatt 15,6 százalékkal nőtt, közel 41 300-an hagyták el az országot.

A napelemsek várható bruttó elszámolásos átállása sokakon üthet nagyot, és teljsen tönkreteheti az előzetesen számolt megtérülési matekot. Konkrétum egyelőre még nincs az ügyben, de az biztos, elég borússá vált a helyzet - írja a Telex.
Mint ismeretes, Lantos Csaba energiaügyi miniszter a napokban jelentett be komoly változásokat a napelemesek jövőbeli elszámolásáról. A havi szaldó, majd a bruttó elszámolás hirtelen bevezetése nagy pofon azoknak, akik még egy másik rendszerben számolták ki a megtérülést, és úgy vágtak bele a beruházásba. Azóta persze kiderült, azaz az Energiaügyi Minisztérium azt ígérte, figyelembe fogja venni a már végrehajtott és megkezdett napelemes beruházásoknál az érintett családok érdekeit, és dolgozik a szabályok finomhangolásán, hogy még „a jövőbeli fejlesztések megtérülését is” lehetővé tegye.
A lap ugyanakkor azt írja, bárhogy is lesz, a napelemek most készülő szabályozása teljesen életszerűtlenül rontja a tiszta, megújuló, háztáji áramtermelés pénzügyi modelljét. Azt pedig kevéssé látni, hogy a folyamatos és nagyfokú változások után, ki fog egyáltalán merni telepíteni. Hogy értsük, nettó elszámolás az, amikor ha valaki annyit termel, amennyit fogyaszt, akkor egy minimális alapdíjat leszámítva nem kell fizetnie az áramért. Ehhez képest az éves bruttó elszámolás (még nem tudjuk pontosan hogy fog hangozni az új jogszabály) várhatóan nem energiában (azaz kWh-ban), hanem értékben, azaz forintban történik. Ez akkor lenne semleges a műszaki kiegyenlítéssel szemben, ha a vételezett és a hálózatra táplált áram ára megegyezne. Csakhogy nem így lesz – írja cikkében a Telex.
Ugyanis Magyarországon a rezsicsökkentés miatt az áram ára alacsony, viszont a rendszerhasználati díj magas, így a napelemesek szeme előtt ott lebeghet, hogyha a bruttó elszámolás során nagyon nagy lesz a különbség a vételezett és a leadott áram ára között, előbbi mondjuk 36 forint/kWh lehet, utóbbi 5 forint/kWh, akkor az nem lesz túl előnyös. Persze konkrétumokat még nem tudunk, de a cikk szerint a napelemesek helyzete elég borússá vált Magyarországon.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


