Az MNB friss lakásárindexe szerint 2024 negyedik negyedévében országos szinten 15,1 százalékkal emelkedtek a lakóingatlanok árai
Több mint 30 eladó Makovecz-villa van jelenleg a magyar lakáspiacon. Mélyen a zsebébe kell nyúlnia viszont annak, aki egy templomba, akarom mondani organikus családi házba költözne.
Kuriózumként számolt be nemrég az Index Mindeközben rovata egy eladó, rákospalotai Makovecz-villáról. A Pénzcentrum gyűjtése szerint ugyanakkor - melyet az egyik legnagyobb hazai ingatlanos adatbázis segítségével végeztünk - akad bőven a mester keze munkáját dicsérő családi ház a lakáspiacon.
Az eladó Makovecz-villák döntő többsége Pest megyében, illetve a fővárosban található, de találkozni az építész alkotásaival a Somogy, Vas, Veszprém, Fejér, Hajdú-Bihar, vagy éppen a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei lakáspiacon is.
Árak tekintetében is igen széles a skála, hiszen a 30 millió forintos értékhatártól 320 millió forintig válogathatnak az érdeklődők. Egy átlagos Makovecz-villáért jelenleg közel 125 millió forintot kell kicsengetni; habár itt mindenképp meg kell jegyezni, hogy a rengeteg fővárosi hirdetés erősen felfelé húzza az átlagárat.
A Wikipédia szócikke szerint az organikus építészet (más néven szerves építészet) az építészet azon irányzata, amelynek programjában az szerepel, hogy az épület "természetesen" nőjön ki abból a helyből, ahová tervezték, alkosson azzal harmonikus, "szerves" egységet mind a felhasznált anyagok, mind az épület mérete, alakja és gondolatisága szempontjából. Ezért mondják, hogy az organikus építészet inkább filozófia, aminek megnyilvánulásai annak épületei. Tágabb értelemben a szerves építészethez tartozónak számíthatjuk a legrégebbi építményeket, illetve a mai primitív társadalmak lakóépületeit is.
Méretüket tekintve 120-400 négyzetméteres ingatlanokból áll a paletta, de van 830 négyzetméter alapterületű lakóépület is. Jól látszik az is, hogy a mester szeretett nagyban gondolkodni, hiszen az átlagos ingatlanméret 300 négyzetméter körül alakul.
A Makovecz-házak átlagos jellemzői mellett azonban más tanulsága is volt a gyűjtőmunkának; többszáz hirdetést szemügyre véve ugyanis jól látszik, hogy a közvetítők akkor is szeretik puffogtatni Makovecz nevét, ha az ingatlannak valójában semmi köze az építészhez. Az egyik kedvenc ilyen frázisunk a hirdetésekben a
Sőt, egy Csongrád megyei családi háznál odáig is elment az ingatlanos szakember, hogy a tetőszerkezet egyértelmű tervezési/kivitelezési hibáját is a híres alkótóhoz hasonlította:
Ditróy Gergely, az Otthontérkép vezető elemzője szerint egyébként egy jól csengő építész neve nem sokat ér a hazai lakáspiacon. Legalábbis árban biztosan nem.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- mondta el a Pénzcentrumnak Ditróy Gergely.
A vezető elemző kiemelte: "az idő pénz, vagyis lehet kézzel fogható értéke annak, ha egy ingatlant gyorsan tud a tulajdonosa értékesíteni." Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy
Mi lesz a Makovecz-életművel?
Habár egy kormányhatározat már 2013-ban rendelkezett arról, hogy a minisztériumoknak át kell nézniük az alkotóművész hátrahagyott terveit (Makovecz munkássága során közel ötszáz épületet tervezett, amelynek hozzávetőlegesen a fele épült csak meg), és javaslatot kell tenniük arra, melyek érdemesek a megvalósításra, ennek azonban egyelőre nincs kézzel fogható eredménye. Hacsak a legutóbbi, Makovecz Imre Emlékközpontra vonatkozó kormánydöntést nem soroljuk ide.
A kormány ugyanis nemrég rendelkezett arról, hogy az idei költségvetés terhére legfeljebb 400 millió forint erejéig az állam megvásárolja a Makovecz-hagyaték ingóságait és ingatlanjait, a XII. kerület, Városkúti út 2. szám alatt található műteremházat, és a szellemi hagyaték vagyoni értékkel bíró elemeit. A határozat szerint:
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


