A Magyar Nemzeti Bank publikációjából kiderül, hogy a CSOK Pluszt igénylő házaspárok mekkora családot szeretnének.
Évente közel 1,5 millió forintot érhet meg a magyar családoknak, ha bevállalják a harmadik gyereket, és ebbe még a 10 milliós CSOK támogatás nincs beleszámítva. Az Index kiszámolta, hogy miből jön össze ez a hatalmas különbség a kétgyermekesek és a három gyermekes családok között.
A kormány nagyot lökött a népesedéspolitika szekerén az év végén bejelentett CSOK-bővítéssel. Az állami milliókból számításaink szerint a legszegényebbeken kívül rengetegen részesülhetnek, de nem ez az egyetlen ingyenpénz, amivel megkínálják a családosokat. A gyereket vállalók potenciálisan egy rakás különböző támogatást kaphatnak, viszont az állam közel sem ugyanannyira értékeli az első, a második és a harmadik utódot.
A legnagyobb szakadék a két és a háromgyerekesek között tátong: ha három gyerekünk van, több mint kétszer annyi pénzt is kaphatunk gyerekenként évente, mint ha csak kettő (és akkor a CSOK-ban észrevehető különbségről még nem is beszéltünk). Megnéztük, mennyivel kaphat többet az összes támogatásból ugyanaz a család, ha bevállalja a harmadik babát.
Példaként nézzünk két kisgyerekes, bejelentett munkával rendelkező középosztálybeli házaspárt, az egyszerűség kedvéért legyenek Kisék és Nagyék. A két család pontosan ugyanazokkal a paraméterekkel rendelkezik, azzal a különbséggel, hogy Nagyéknak van plusz egy gyerekük. Így a két felállás 2016-ban:
- Kis család: harmincas házaspár egy 5 és egy 9 éves gyerekkel
- Nagy család: harmincas házaspár egy 3, egy 5 és egy 9 éves gyerekkel
Az 5 éves gyerekek nagycsoportosok az oviban, a 9 évesek pedig ősszel a 4. általános iskolai osztályt kezdik. Nagyék 3 évese oviba jár. Mindkét család lakást vesz csok-támogatással ugyanabban az újépítésű sorházban. Ki mennyit kap az államtól idén?
A harmadik gyerek a legértékesebb
A családokra célzott támogatások köre elég széles, viszont nagyon aránytalanul jutalmaz, vagyis ha három gyerekünk van, akkor nem szimplán egy gyereknyivel adnak több pénzt, hanem sokkal jobban járunk. A felállásban rögzített konkrét évet nézve a Kis családnak 619 200 forintot ad az állam a gyerekei után. Ez egy gyerekre vetítve 309 600 forint - ha a rendszer ugyanannyira szeretné a háromgyerekeseket mint a kétgyerekeseket, akkor a Nagy család 928 000 forintot kapna a három gyerekére.
Ingyenebéd és más nyalánkságok
Ezek az összegek részben ténylegesen befolynak a családi kasszába, részben pedig olyan szolgáltatásokból állnak össze, amit nem kell kifizetni. Előbbi kategóriába tartozik a családi pótlék és a gyermeknevelési támogatás, az utóbbiba pedig az ingyenes vagy kedvezményes óvodai-iskolai étkezés, az ingyen tankönyv és a családi adókedvezmény.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Már a családi pótlék is finoman a három utód felé terelgeti a párokat, ugyanis ebből is többet adnak gyerekenként a nagycsaládosoknak. Két gyereknél 13 300 forint jár gyerekenként havonta, háromnál viszont már 16 000. A gyereknevelési támogatás még durvább: az csak a három vagy többgyerekeseknek jár a legkisebb gyerek 3-8 éves koráig, összege a mindenkori legalacsonyabb öregségi nyugdíj havonta, 2015-ben ez 25 650 forint volt. Két gyerekkel ilyesmire ne is számítsunk.
A kedvezményekkel is hasonló a helyzet. Két gyerekkel (hacsak nem vagyunk rászorulók, vagyis több mint 85 000 forint jut egy főre a családban) fizethetjük az összes étkezést az oktatási intézményekben és a tankönyveket 4. osztályos kortól. Ez éves szinten gyerekenként akár 70-100 ezer forint is lehet, amit a háromgyerekeseknek nem kell kiperkálniuk (teljesen függetlenül a család jövedelmi helyzetétől). Tehát például a többmilliós havi keresettel rendelkező gazdag párok gyerekei is ingyen ebédelnek majd a menzán. A tankönyv és az közoktatási étkezés költségeit átlagárral számoltuk, óvoda esetében teljes hónapra 7000 forint körül, iskolában inkább 6000 forint körül mozog a menzaköltség, az évi egyszeri tankönyvköltséget pedig 15 000 forintnak vettük.
És ezeken felül persze ott van a családi adókedvezmény is, ami ugyanezen logika mentén 2016-ban két gyerek után 12 500 forint gyerekenként havonta, három vagy több gyerek után viszont már 33 000. Igaz, a kétgyerekesek adókedvezményét a tervek szerint a következő években fokozatosan növelik, így 2020-ra eléri majd a gyerekenkénti 20 000 forintot.
A gólya hozza a lakást
A legmeghökkentőbb Kisék és Nagyék között azonban az igényelhető csok összege. Ha mind a két család újépítésű lakást vásárol, akkor ehhez az állam Kiséknek 2,6 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt, Nagyéknak viszont 10 millió forintot, plusz opcionálisan még 10 millió forint kedvező kamatozású hitelt. Ez már tényleg hatalmas eltérés, és ha mindent számításba veszünk, akkor kijön, hogy a lakásvásárlás évében az egyik családra nagyjából 3 millió forintot szán az állam, míg a másikra több mint 11 milliót.
Vagyis a kormánynak tényleg nagyon sokat, a most áttekintett évben, ebben a konkrét példában 8 millió forintot ér a harmadik gyerek, és ha a lakásvásárlást leszámítjuk, még úgy is több mint 1 milliót. A gyerekek korát a példa kedvéért úgy lőttük be, hogy a támogatások két szélső értékét tudjuk bemutatni, vagyis a két család között az idő múlásával valamelyest csökken a különbség (például a legkisebb gyerek 8 éves kora után már Nagyéknak sem jár a gyet), de mindenképpen jelentős marad egészen addig, amíg a gyerekek iskolába járnak.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.