Amit a napenergiáról tudni kell... A lakosság által is könnyedén kiaknázható megújuló energiaforrások egyike mindenképpen a Nap, melynek energiáját napkollektorok vagy elemek segítségével használhatjuk használati melegvíz vagy éppen elektromos áram előállítására. Azok számára, akik vállalják az alternatív energia ezen formájának használatával együtt járó több százezres, esetenként több millió forintos kezdeti költséget, fontos kérdés, hogy a befektetett pénz megtérül-e valaha, illetve pozitív hatással lesz-e erőfeszítésük ingatlanuk értékesíthetőségére.
A következőkben a telepítés, a finanszírozás és végül az ingatlanértékesítés területén jártas szakértők segítségével arra keressük a választ, hogy mennyibe kerül egy átlagos családi ház esetében egy komplex rendszer telepítése, milyen hasznot hozhat ez nekünk, honnan szerezhetünk államilag támogatott forrást a fejlesztéshez és milyen előnyöket jelent a rendszer megléte, amikor értékesíteni szeretnénk az adott ingatlant.
Napenergia 1.0: kezdjük elölről!
A napenergiát alapvetően kétféleképpen tudjuk hasznosítani: vagy napkollektorok segítségével hőt termelünk belőle, mellyel előállíthatjuk a használati melegvizet, illetve fűtésrásegítő rendszer segítségével csökkenthetjük fűtésköltségeinket. Vagy napelemekkel elektromos árammá alakítjuk a napenergiát, melyet a háztartási berendezések működtetésére használhatunk fel.
A napelemek esetében már hazánkban is lehetőség van arra, hogy az általunk termelt energia közvetlenül a központi hálózatba kerüljön, így a napelemekkel rendelkező ház tulajdonosának csak a berendezés által termelt és a házban felhasznált energia különbözetét kell megfizetnie, ez jó esetben nulla. Ekkor a ház két mérővel rendelkezik, az egyik a fogyasztást, a másik pedig a termelt energiamennyiséget méri.
Ha a fent leírtakat egy átlagos családi házra vonatkoztatjuk, melynek alapterülete 120 négyzetméter, és néhány éve épült, akkor egy a házat ellátó komplex rendszer telepítése, mely 6 kW hő és 5 kW villamos energiát képes termelni körülbelül 8 millió forintba került - tudhattuk meg György Vincétől, a Napelemek Bt. tulajdonosától.
Ez a 8 millió forint a következőképpen oszlik meg: 3 millió forintot emészt fel a használati melegvíz előállításához és a fűtésrásegítéshez szükséges napkollektorok telepítése és újabb 5 millió forintba kerülnek a villamosenergia-termeléshez szükséges napelemek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ezek élettartama általában harminc év, a gyártók azonban eltérnek abban a tekintetben, hogy az eszközök teljesítményére vonatkozóan hány év garanciát biztosítanak a vevők számára. György Vince azt is elmondta, hogy a hazai viszonyok között jobb megoldást jelenthetnek az olcsóbb, de nagyobb felületet igénylő napkollektorok, mert ezek a szórt fényben is stabilabban működnek.
A napkollektorok tömege sokszorosa a napelemekének, ettől függetlenül egyik sem jelent olyan megterhelést a tetőszerkezet számára, mely átépítését igényelne. Újonnan épített családi házak esetében érdemes mérlegelni azt a lehetőséget, hogy a cserepek is helyettesíthetők napelemekkel, tehát itt legalább a cserepek ára megspórolhatóvá válik.
A fent leírt rendszer arra alkalmas, hogy a villamos energiaszükségletet, a téli időjárás függvényében, de akár teljes egészében fedezze, míg a fűtésköltségek általában közel 50 százalékkal csökkenthetőek. Persze teljesen más a képlet, ha nem egy hagyományos építési technológiával megépült családi házról, hanem egy passzív házról van szó, ekkor ugyanis a napelemek és a napkollektorok alkalmazása akár a családi ház teljes energiaszükségletét fedezheti.
Honnan lesz minderre pénzünk?
Az Európai Unió a kiotói protokoll aláírásakor vállalta, hogy 2020-ig 20 százalékkal csökkenti a tagállamaiban az üvegház hatásért felelős gázok kibocsátását. A szén-dioxid emisszió visszaszorításának egyik leghatékonyabb eszköze a lakossági ingatlanok energiaigényének csökkentése, amely egyrészt a már meglévő ingatlanok energetikai korszerűsítésén, másrészt a megújuló energiaforrások használatának fokozásán keresztül valósulhat meg.
Kvíz: Jártál már Miskolcon, mennyit tudsz a Bükk fővárosáról? Ez a 10 kérdés sok helybélin is kifog!
A Pénzcentrum mai kvíze talán még egy echte miskolcin is kifog.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


