2 °C Budapest

Gond lehet a bérlettel, kerüld el a kellemetlenséget!

Pénzcentrum
2006. október 16. 08:00

Amit tudnod kell! Gyakran hallani olyanokat, hogy aki kiadja a lakását, az könnyen pórul járhat: bérlője nem fizet, de mégsem tud megszabadulni tőle; esetleg jelentősen megkárosítja a bérbeadót azzal, hogy teljesen lelakja, akár meg is rongálja lakást; vagy netán eltűnik az éjszaka leple alatt kirámolva az egész "kéglit"... Jelen összeállításunkban az ilyen és ehhez hasonló esetekre keressük a megoldásokat!

Az alapvető problémát az okozza, hogy sok esetben jóval nagyobb - elsődleges - védelem illeti meg a bérlőt, a bérbeadóval szemben. A birtokvédelem szabályai ugyanis azt mondják, hogy aki birtokon belül van (jelen esetben a bérlőnk), azt mindentől függetlenül elsődlegesen birtokvédelem illeti meg. Majd csak másodsorban fogják megvizsgálni, hogy az illető jogosan tartózkodik-e ott (rendesen fizeti-e a bérleti díjat, rendeltetésszerűen használja-e a lakást, stb...).

Ha ennek az időbeli vonatkozását vizsgáljuk, arra is hamar rájöhetünk, hogy mire a jogosult (vagyis a bérbeadó) eljut odáig, hogy érvényt szerezzen jogainak, addig több hónap, vagy akár egy év is eltelhet. Ezen ideig pedig a bérlő vígan élheti világát továbbra is ingatlanunkban, szélsőséges esetben ingyen, bérleti díj fizetése nélkül.

A szabályok szerint a bérbeadó nem rakhatja ki bérlőjét önhatalmúlag, és a rendőrséget sem hívhatja, mert a válasz azonnal az lesz, hogy ez a jegyző és a bíróságok hatáskörébe tartozik. A bérbeadó tehát könnyen hátrányos helyzetbe kerülhet, ha nem elég előrelátó, és a bérleti szerződésbe nem építenek be bizonyos garanciákat az ő oldalán is. Lássuk tehát, mik is ezek a biztosítékok!

Ne felejtsük el, hogy a bérleti díjból származó jövedelem adóköteles, vagyis jogainkat csak akkor tudjuk érvényesíteni, ha magát a bérleti jogviszonyt is bevalljuk. Ha pedig minden szabályosan történik, akkor célszerű ügyvédi vagy közjegyzői ellenjegyzéssel ellátott okiratba foglalni szerződésünket, a könnyebb jogérvényesítés kedvéért.

Az anyagi károk és a nemfizetés ellen bebiztosíthatjuk magunkat kaució kikötésével. Ez általában 2-3 havi bérleti díj összegének felel meg, és a szerződés megkötésekor kell letennie a bérlőnek. Alapesetben a bérbeadó ezt az összeget a bérleti jogviszony megszűnéséig megőrzi, majd visszaadja. Viszont ha a bérlő huzamosabb ideig nem fizet, vagy kárt okoz ingatlanunkban, akkor az elmaradt bérleti díjakba, illetőleg a javítások költségeibe a kaució összegét betudhatjuk, és a bérlőnek a különbözet összegével kevesebb jár vissza a szerződés megszűnésekor.

Ezzel párhuzamosan kezdeményezhetjük a bérleti szerződés felmondását is. A felmondási okokat, illetve az eljárás menetét célszerű már a bérleti szerződésben lefektetni. Rendkívüli felmondási oknak minősülnek a fent leírtak, ilyen esetekben azonnali hatállyal költöznie kell a bérlőnek.

Nem fizetés esetén azonban a felmondást meg kell, hogy előzze egy írásos - esetleg ügyvédi - felszólítás. Az átlagember nem is gondolná, hogy ennek is megvannak a szigorú szabályai, amelyek a következők:

1. Első és legfontosabb szabály, hogy írásban, ajánlott, lehetőleg tértivevényes levélben kell történnie (igazolni ugyanis csak így tudjuk a dolgot), mert lehet, hogy furfangos bérlőnk egyszerűen nem veszi át a levelet. A tértivevény éppen ezért hasznos, ugyanis ha ez történik, a tértivevény a "nem kereste", illetve a "nem vette át" megjegyzésekkel érkezik vissza hozzánk. Ilyen esetben pedig a jogszabályok szerint a levelet kézbesítettnek kell tekinteni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

2. Második szabály, hogy a levélben először is póthatáridőt kell tűzni a fizetésre, ami általában 8-15 nap.

3. Ha ezalatt az idő alatt sem történik meg a fizetés, akkor lehet csak felmondani a szerződést. Ezt lehetőleg ugyanolyan módon kell továbbítani, mint a felszólítást: írásban, ajánlott, tértivevényes levélben.

A fent leírtak a határozatlan időre létrejövő bérletre vonatkoznak. Előfordul azonban, hogy határozott időre kötünk bérleti szerződést. Ehhez azonban még nagyobb bizalom kell, ugyanis ezen határozott időtartam alatt csak közös megegyezéssel lehet a szerződést megszüntetni, vagyis mindkét fél beleegyezése szükséges hozzá.

Mindezeket olvasva tehát láthatjuk, hogy ha be akarjuk biztosítani magunkat, akkor célszerű szakemberhez fordulni a szerződés megkötésével kapcsolatosan, hogy később a felmerülő problémákat gyorsan és hathatósan meg tudjuk oldani.

Érdekes esetek

Végül pedig még néhány érdekesség, illetve gyakran felmerülő kérdés:

Mi történik akkor, hogy bérlőnk elhalálozik, de a rokonsága úgy gondolja, hogy mint örökösök, joguk van folytatni a bérletet?

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?