A karácsonyi kiadások és a hosszú januári hónap terhei sok nyugdíjas számára komoly anyagi kihívást jelentenek.
Magyarországon tízezrek élnek 50 ezer forint alatti nyugdíjból, míg Ausztriában a nyugdíjminimum 250 ezer forint feletti. A Pénzcentrum megnézte a környező országokban adható legkisebb nyugdíjat, akadt azért olyan hely is, ahol még nálunk is kevesebbet kapnak.
Magyarországon 28 500 forint havonta az öregségi nyugdíjminimum. Ez igen csak kevésnek számít a környező országokhoz képest. Ausztriában ennek majdnem a tízszerese jár, míg a Csehországban még nálunk is kevesebbet kapnak.
Kiemelkedően magas a nyugdíjminimum Ausztriában: 254 745 forintnak megfelelő összeggel. Azonban nem járnak rosszul a máltaiak, az írek és a cipruson élők sem, ők legalább 100 000 forint feletti nyugdíjat kapnak. A lengyeleknél a legkisebb nyugdíj összege 60 921 forint havonta, de még nálunk is kevesebbet kapnak a csehek, ott összesen 25 245 forint jár az időseknek.
Vannak országok, ahol azonban nincsen megszabva a nyugdíjminimum, ilyen például Németország és Szlovákia. Ezzel szemben, néhány országban a nyugdíj maximális összege is szabályozva van, például Spanyolországban a nyugdíjasok nem kaphatnak havonta többet mint 755 568 forint. Magyarországon erre nincsen szabályozás, ezért idén januárban a legnagyobb nyugdíj összege 1,3 millió forint volt - értesült a Pénzcentrum az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságtól (ONYF).
Magyarországon az átlagnyugdíj idén januárban 117 372 forint volt, ami kevesebb mint a fele az Ausztriában kapható nyugdíjminimumnak. Emellett a kétmillió magyar nyugdíjas közül, csupán kicsit több mint százezren kapnak 200 ezer forint felett. A Magyarországon kifizetett nyugdíjak a következőképpen alakultak:
Viszonylag kevesen kapnak 50 000 forint alatti összeget, azonban az ellátottaknak több mint fele 100 000 forint alatti nyugdíjból él. Érdekesség továbbá, hogy a magyar nyugdíjasoknak közel 90 százaléka 50 ezer és 200 ezer forint közötti nyugdíjat kap.
Mikor mehetünk nyugdíjba?
Nem csak a nyugdíjminimum összegében van eltérés, hanem például a nyugdíjkorhatár is igen változó Európa egyes országaiban.
Magyarországon 2010-ben emelték a nyugdíjkorhatárt 65 évre, azonban ez már csak az 1957 után születettekre vonatkozik. Ausztriában a férfiak 65 évesen mehetnek nyugdíjba míg a nők 60 évesen. Csehországban egészen korán a férfiak már 62 év és 8 hónaposan lehetnek nyugdíjasok. Ezzel szemben Németországban sokáig kell várni, ott 67 év a rendes nyugdíjkorhatár.
Küszöbön a totális nyugdíjkáosz: nincs tovább, végre kell hajtani a krízis-protokollt Magyarországon
Ha Magyarországon sokáig halogatjuk a reformot, az egyébként is fejnehéz állami nyugdíjrendszer finanszírozása egyre súlyosabb terhet fog jelenteni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.