Emelkedéssel nyithat pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint.
December a karácsony, a szilveszter mellett sokak számára fontos pénzügyi szempontból: ez az év végi prémiumok időszaka is. Sokan szívesen tennék félre az így kapott pénzt, de a rendszeres megtakarításuk nem megfelelő arra, hogy egyszeri nagyobb összeget befizessenek rá. Megmutatjuk, hogy melyik az egyik legrugalmasabb termék arra, hogy félretegyük az év végi plusz pénzünket.
Az év végén sokan kapunk prémiumot a munkahelyünkön, vagy csak az évnek ebben az időszakában jutunk nagyobb jövedelemhez. Ebben az esetben több olyan megtakarítás van, amibe tehetjük a pénzünket, azonban a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) kimagaslik ezek közül. Ennek az elsődleges oka, hogy a lekötést követő öt év után teljes kamatadó- és járulékmentességet ad, illetve, hogy sok más középtávú, kötött felhasználású megtakarítással szemben a TBSZ-szel megtakarított pénzünk szabadon felhasználható.
Miért most tegyek pénzt TBSZ-be?
A kamatadó és egészségügyi hozzájárulás (EHO) mentességet a TBSZ csak a lekötési idő leteltével biztosítja, vagyis ezt a tartamot kell megvárnunk, ami összesen egy plusz három plusz kettő, vagyis összesen hat év. Van viszont egy kibúvó ez alól, amivel gyakorlatilag egy évvel lecsökkenthetjük a várakozási tartamot.
Ennek köszönhetően közel egy teljes évvel korábban kamatadó és EHO mentesen juthatunk a pénzünkhöz.
Hogyan működik a Tartós Befektetési Számla?
Akár rendszeres megtakarításról, akár egyszeri nagyobb befektetett összegről van szó, megfelelő megtakarítás lehet a TBSZ. Az értékpapír számlára - ahogy arra nevéből következtetni lehet - értékpapírokat vásárolhatunk, vagy ha a betéti számlát választjuk, akkor bankbetétben köthetjük le a pénzünket.
A felhalmozási év alatt a számlára befizetünk pénzeket, amiket azonnal leköthetünk vagy befektethetünk, de a felhalmozási év végével, december 31-én lezárul a számla és elkezdődik az első lekötési időszak, ami három év.
Ha a felhalmozási év letelte után további pénzt szeretnénk elhelyezni a számlánkon, akkor erre is van lehetőségünk, de ehhez minden ilyen új megtakarítást hozó évben új számlát kell nyitnunk, amelynek a felhalmozási időszaka természetesen a számlanyitás naptári éve lesz.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mire érdemes figyelni a számlanyitáskor?
A felhalmozási időszak ugyan csak december 31-én ér véget, azonban nem érdemes az utolsó pillanatig várni a pénz befizetésével. Akkor is megéri előre megnyitni a számlánkat, ha a pénzünkhöz csak az év végén jutunk hozzá. Igaz, a törvény előírja 25 ezer forint befizetését számlanyitáskor, mégis ha megtehetjük, akkor érdemes előre megnyitni, kezdetnek egy ilyen kisebb összeget lekötni, mivel így biztosan nem csúszunk ki az idei évből, hiszen így egy évet nyerhetünk.
A számlanyitáskor a másik, amire figyelni kell (egyébként minden befizetés után), hogy mibe tesszük a pénzünket. A betéti számla esetén nyilvánvalóan bankbetétet fogunk választani, azonban nem mindegy, hogy milyen futamidővel, mivel lehet éven belüli vagy hosszabb, akár a TBSZ-hez igazodóan három és öt éves futamidejű is a betétünk.
Az értékpapír számla esetén viszont ennél jóval nagyobb a szabadságunk, ezért itt minden befizetésnél figyelni kell, hogy mibe megy a pénzünk. Ha év végén egy nagyobb összeget teszünk a számlánkra, arra kiemelten érdemes figyelni, hiszen a számlán lévő pénz nem kamatozik, azt be is kell fektetni ahhoz, hogy hozamot érjünk el.
Természetesen ezúttal is várjuk olvasóink kérdéseit, amelyeket pénteken az FHB Bank szakértői válaszolnak meg. Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.