Az OTP megdöntötte a napközbeni és záró csúcsát is.
Csányi Sándor a következő feladványt adta: az OTP olyan bankot venne, amelyik a csoport történetének legnagyobb felvásárlása lehet, a kiszemelt pénzintézet az Európai Unióban van, három országban van jelen, ahol fejlett a digitalizáció. Mutatunk egy olyan bankot, ami minden kritériumnak megfelel - írja a Portfolio.
Izgalmas feladványt adott az OTP a piaci szereplőknek. A múlt hét pénteki közgyűlésen Csányi Sándor feltette azt a kérdést, hogy ha közel ezermilliárd forint a bankcsoport profitja, akkor miért fizet „csak” 150 milliárd forint osztalékot, erre pedig az egyik válasza az volt, hogy azért, mert történetének legnagyobb akvizíciójára készül.
A közgyűlést követő sajtótájékoztatón aztán azt is elárulta a bakvezér, hogy az Európai Unióban vennének bankot, olyan országban, ahol az OTP nincs jelen, a Portfolio kérdéseire pedig olyan válaszok érkeztek a bankvezértől, ami alapján egymás után lehetett kizárni a lengyelországi, nyugat-európai, dél-európai célpontokat.
Tegnap az InfoRádióban aztán újabb információt osztott meg Csányi Sándor, a kiszemelt bank nem is egy, hanem valójában három országban van jelen, olyan országokban, ahol nagyon fejlett a digitalizáció és nagyon fejlett a bankrendszer. Ez egy viszonylag nagy bank, tette hozzá a bankvezér.
- Vagyis a kiszemelt banknak a következő kritériumoknak kell megfelelnie:
- európai uniós bank
- olyan országban, ahol az OTP nincs jelen
- az OTP eddigi legnagyobb felvásárlása lenne (az eddigi legnagyobb megvett bank a Nova KBM volt, könyv szerinti értéke közel 380 milliárd forint)
- három országban van jelen, ahol fejlett a digitalizáció és persze: eladó.
Az információ, hogy három országban van jelen, kifejezetten fontos, hiszen kisebb országokban a bankrendszer mérete is jellemzően kicsi, így ott, ha értelmezhető árazás mellett vásárolna az OTP, akkor az nehezen lehetne az OTP történetének legnagyobb vásárlása.
A kritériumoknak pont megfelel egy olyan pénzintézet, amely eladósorba került, ez pedig a Luminor Bank.
A három országban, Észtországban, Lettországban és Litvániában jelenlévő pénzintézetet a vezető független bank a Baltikumban és a harmadik legnagyobb pénzügyi szolgáltató a régióban, 15 százalékos piaci részesedéssel a hitelezésben. Közel 2 500 alkalmazottat foglalkoztat a pénzintézet, fiókjain keresztül közel 900 ezer ügyfelet szolgálnak ki. Két svéd bankkal, a Swedbankkal és a SEB-bel versenyez a Luminor, amelyek az egész régióban tevékenykednek, valamint egy kisebb méretű, helyi bankkal, az LHV Pankkal.
Fun fact: a Luminor vezérigazgatója, az a Peter Bosek, aki idén június végén távozik a banktól, és az Erste vezérigazgatója lesz (a felügyelőbizottság tagja Anreas Treichl, aki 2019-ig, közel 23 éven keresztül az Erste vezérigazgatója volt). A Luminornak jelenleg pénzügyi befektetői vannak, tulajdonosa egy konzorcium, amelyben a Blackstone (80,05%) és a DNB Bank (19,95%) által kezelt magántőkealapok vannak benne.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Egy idén januári információ alapján a Luminort a pénzügyi befektető és nagytulajdonos Blackrock értékesítené, a Bloomberg információi szerint a könyv szerinti érték 1,2-szeresén. A baltikumi bankcsoport könyv szerinti értéke tavaly év végén 1,78 milliárd euró volt, vagyis a vételár (1,2x 1,78) 2,14 milliárd euró, jelenlegi árfolyamon közel 837 milliárd forint lehet, ezzel pedig bőven az eddigi legnagyobb felvásárlása lehet az OTP-nek.
A Luminor első ránézésre jól menedzselt, hatékony és tőkeerős banknak tűnik, saját tőke arányos megtérülése tavaly 11,6 százalék volt (OTP Csoport 27,2%), CET1 rátája 24,1 százalék (OTP Csoport 16,6%). A pénzügyi csoporthoz nem csak bankok, de lízingcégek, nyugdíjalapok is tartoznak. A három ország közül, ahol a baltikumi bank jelen van, egyértelműen a litván operáció a legnagyobb.
A Luminor alaposan megdobná az OTP bankcsoport számait, a baltikumi bank mérlegfőösszege 15,5 milliárd euró, vagyis 6 057 milliárd forint, közel akkora, mint az OTP legnagyobb leánybankjai, a bolgár (6457 milliárd forint) és a szlovén (5 893). A csoport mérlegfőösszegét (39 609 milliárd forint) 15 százalékkal növelné a Luminor. Bruttó hitelállománya 10,6 milliárd euró, vagyis közel 4145 milliárd forint, ez 18 százalékkal növelné az OTP Csoport hitelállományát (22 466 milliárd forint), betétállománya 11,3 milliárd euró, vagyis közel 4 413 milliárd forint, ezzel együtt 15 százalékkal lenne nagyobb a magyar bankcsoport.
A Luminor profitja tavaly 194,5 millió euró, vagyis mostani árfolyamon 76 milliárd forint volt, az közel 8 százalékot tett volna hozzá az OTP Csoport 990 milliárd forintos adózott eredményéhez. Azt már csak mi tesszük hozzá a témához, hogy ha beigazolódnak az elemzői várakozások, és az OTP Csoport a következő években 900+ milliárd forintnyi profitot termel, akkor akár minden évben beleférhetne egy nagyobb felvásárlás.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.