Kinek jár a garantált bérminimum 2025 évében, mennyi a garantált bérminimum 2025 nettó és bruttó összege, mennyi lesz a garantált bérminimum összege 2025 januárjától?
Tavaly az Európai Unióban élők átlagosan a jövedelmük 12,7 százalékát tudták félretenni, ami kevesebb mint az elmúlt években. Magyarország viszont az uniós tagállamok középmezőnyében végzett. A Pénzcentrum most annak járt utána, hogy mennyi az uniós tagállamok lakosainak a megtakarítása, és hogy változott ez az elmúlt években.
Tavaly, azaz 2022-ben az Európai Unióban élők átlagosan a jövedelmük 12,7 százalékát tudták félretenni az Eurostat friss adatai szerint. Ez pedig egy lényegesen alacsonyabb szám, mint amit 2021-ben állapítottak meg. Ekkor ugyanis még átlagosan az unióban élőknek sikerült a fizetésük 16,4 százalékát félretenni, ami már elkezdett közelíteni a koronavírus kitörése előtti számokhoz.
A legmagasabb bruttó megtakarítási rátát Németország (19,9%), Hollandia (19,4%) és Luxemburg (18,1%) érte el, míg 12 tagállam a 10 százalékot sem. A legrosszabbul Lengyelország és Görögország teljesített, ahol konkrétan negatív lett a megtakarítási ráta: előbbi lakosai -0,8 százalékot, míg utóbbi -4,03 százalékot tudott félretenni. Ez azt jelenti, hogy a háztartások többet költöttek, mint a bruttó rendelkezésre álló jövedelmük, ezért vagy a megtakarításukat használták vel, vagy hitelt kellett felvenniük a kiadásaik finanszírozására.
De nézzük meg közelebbről ezeket a számokat. Ha az EU átlagát figyeljük meg először, akkor láthatjuk, hogy az egy lakosra jutó rendelkezésre álló bruttó háztartások jövedelme 0,8 százalékkal csökkent, míg az euróövezetben 0,9 százalékkal. Ez volt az első csökkenés 2013, azaz a gazdasági világválság vége óta. Az elmúlt évtized történéseit tekintve pedig láthatjuk, hogy 2010-2013 között voltak utoljára negatív ráták, ami után 2021-ig folyamatosan nőtt az egy lakosra jutó bruttó háztartások korrigált rendelkezésre álló reáljövedelme.
Ez a növekedés pedig csak a koronavírus következtében torpant meg először, de ekkor is még pozitív maradt, sőt 2021-ben még rekord is született, 2,8 százalékos növekedéssel, ami az elmúlt két évtized legmagasabbika volt. Azonban 2022-ben már elmaradt a bérek növekedése (6,3%) az áremelkedésektől (7,2%).
Ha közelebbről nézzük meg a számokat, azaz országonként vizsgáljuk, láthatjuk, hogy Svájcban a legmagasabb (23,37%) a lakosság megtakarításainak aránya, ezt követi a már említett Németország, Hollandia és Luxemburg, majd Franciaország (17,12%). Azaz az itt élők a fizetésük ennyi százalékát tudták félretenni. Azt pedig kifejezetten jó látni, hogy a háztartásokra jutó átlagos megtakarításokat nézve Magyarország a középmezőnyben végzett.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ennyi pénzt takarítottak meg a magyarok tavaly
2022-ben az Eurostadt adatai szerint a magyar háztartások átlagosan a fizetésük 13,44 százalékát takarították meg, ami csak kevéssel marad el az osztrákokétól. Ausztriában ugyanis ez a szám 15,19 százalék.
A környező országok közül sajnos Romániáról és Szerbiáról nincsen adat, azonban az kiderül az Eurostat adataiból, hogy Horvátországban a háztartásoknak átlagosan 6,39 százalékot takarítottak meg. míg a csehek 16,38 százalékot. A Szlovákoknak sikerült a legkevesebbet félretenniük a környéken, ők átlagosan 5,27 százalékot tudtak megtakarítani, azonban Szlovénia egy hajszállal előttünk végzett. Ők 13,99 százalékot tettek félre.
Ahogy fent már említettük a legrosszabb helyen Lengyelország és Görögország végzett, míg a magyarok ezzel az átlagos EU-s szint felett, Belgiumot megelőzve tudtak spórolni. Utóbbiban 12,88 százalékot tettek félre, míg az olaszok 9,84 százalékot, a spanyolok 7,64 százalékot.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.