Ezt tudnod kell, ha nem elégszel meg a banki kamatokkal!

Pénzcentrum
2013. augusztus 22. 05:02

Részben írásunknak, részben a kormány korántsem elegáns unszolásának köszönhetően sokat kedvet kaptak az állampapír vásárlásához. Augusztus 20-án megjelent cikkünkben azt írtuk le, hogyan is lehet 30 perc alatt saját számlánk az Államkincstárnál, most viszont már be is zsákolunk valamennyit a papírokból. Mire kell figyelni, ha a legmagasabb hozamot szeretnénk elérni? Csak az ne olvassa tovább ezt a cikket, aki tudja, mit jelent a "Eladási ár bruttó %" az állampapírok esetén. Egyébként meg ajánlott elmélyedni ezekben a fogalmakban, hogy a legjobb helyre tehessük a pénzünk.

Ha sikerült megnyitni a saját számlánkat, akkor ideje állampapírt vásárolni. Ehhez nem árt ismerni, hogy mit jelentenek a webkincstár webes felületén feltüntetett számok. Ehhez próbálunk segítséget nyújtani azoknak, akiknek nem elég a banki betétek hozama.

A Webkincstár felületét bemutató fenti kép, illetve táblázat néhány fontosabb oszlopának jelentése leegyszerűsítve:

Típus: ez az oszlop értelemszerűen azt mutatja, hogy egy rövidebb futamidejű (Diszkontkincstárjegy, azaz DKJ, Féléves Kincstárjegy, azaz FKJ, vagy egy Kamatozó Kincstárjegy, azaz KKJ), vagy egy hosszabb futamidejű (Magyar Államkötvény, azaz MÁK, vagy inflációkövető Prémium Magyar Államkötvény, azaz PMÁK) papírról van-e szó.

Devizanem: ebben az oszlopban a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) kivételével csak forintalapú papír megnevezést láthatunk.

Eladási nettó és bruttó árfolyam oszlopok: az állampapírok jegyzése és kereskedése az árfolyam alapján történik és ebből adódik a piacon elérhető hozam (ld. hozam oszlop alább). Egy elméleti példában szereplő egyszerű kötvényt a névérték (pl. 10 ezer forint) 100%-án bocsátanak ki, és ahogy haladunk előre az időben az első kamatfizetésig (esedékesség napja), úgy a piacon elérhető nettó árfolyamhoz hozzá kell adni a még kifizetetlen kamat időarányos részét is. E két tétel összege adja a bruttó árfolyamot, amely mellett ténylegesen hozzá juthatunk a megvásárlandó papírunkhoz.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Lejárat: az a dátum, ameddig az adott papír futamideje tart. A dátum abban is segít, hogy belőle könnyen ki tudjuk olvasni, hogy a vásárlandó többéves futamidejű államkötvényünk következő kamatfizetési napja mikorra esik, azaz mikor kapunk pénzt a papír után, amit újra be tudunk fektetni. Például egy 2015.02.02 lejáratú, évente kamatot fizető papírból tudjuk, hogy annak következő kamatfizetése jövő február 2-án lesz. A Webkincstárban már előre is rendelkezni tudunk arról, de a lejára napjai körül is tudunk erről határozni, hogy mi legyen a megkapott pénz sorsa: vagy újra befektethetjük egy másik papírba, vagy esetleg kérhetjük annak kifizetését, azaz átutalását saját banki folyószámlánkra is.

Kamatozás: a legtöbbször megjelenő "fix" kifejezés azt jelenti, hogy a papírhoz tartozó, előre megígért kamatláb (utolsó előtti oszlopban látott aktuális névleges kamat) nem változhat a futamidő alatt. Ez tehát NEM arra vonatkozik, hogy a hozam oszlopban látható, mostani feltételek mellett érvényes éves hozamot biztosan megkapjuk.

Hozam: a papír kondíciói (névleges kamat, futamidő, bruttó árfolyam) és az aktuális piaci kereslet-kínálati viszonyok alapján kialakuló hozam, amelyet ténylegesen CSAK akkor tudunk elérni, ha a papírt a lejáratig megtartjuk. Ha ezt nem tudjuk kivárni, akkor ki vagyunk szolgáltatva a papír árfolyamingadozásának, amelyből következik az elérhető hozam ingadozása is.

Aktuális névleges kamat: ez az oszlop arra vonatkozik, hogy ha az adott papírt a kibocsátás napján vennénk meg, akkor mennyi az előre megígért (névleges) éves kamatláb. Ezt akkor érhetjük el, ha a kibocsátástól lejáratig megtartjuk a papírt.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2025. április 25. 15:25
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választ...
ChikansPlanet  |  2025. április 25. 12:21
  Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés  Épp egy fél évszázaddal azt követően, ho...
MEDIA1  |  2025. április 25. 09:38
Két ügyben is a Médiatanácsnak adott igazat a bíróság az RTL-lel szemben. A bíróság szerint jogszerű...
KonyhaKontrolling  |  2025. április 25. 07:30
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válas...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 25. péntek
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33