Magyarország 2024-ben rekordmagas kamatkiadásokkal szembesült, ami az Európai Unióban egyedülállóan a GDP 5%-át tette ki.
Alig fél órába kerül a számlanyitás az Államkincstárnál. Online regisztráció után, sorban állás nélkül percek alatt túl lehetünk az ügyintézésen, és akár azonnal vásárolhatunk állampapírt. Egyre többen akarják így megúszni az augusztus elsején bevezetett 6 százalékos új adót, a befektetéseket terhelő EHO-t.
Miért nyissunk számlát a Webkincstárnál?
Mindig érdemes több különböző megtakarításban tartani a pénzünk. Az államkincstárnál ráadásul ingyenes a számlanyitás, nincs havi vagy egyéb költség. A pénzfelvételkor is csak a tranzakciós illetéket kell megfizetni, amit más befektetések esetén sem úszhatunk meg.
Van már számlád? Ezt kell tudnod, hogy a legnagyobb kamatot kapd!
Hogyan vágjunk bele?
Számlanyitást érdemes az online regisztrációval és időpontfoglalással kezdeni, így nincs sorban állás és a papírmunka is kevesebb.
A webkincstar.allamkincstar.gov.hu oldalon az ügyfél regisztrációra kattintva adjuk meg az adatainkat és azt, hogy milyen szolgáltatásokat igénylünk. A következő oldalon már ki is választhatjuk, hogy hol és mikor akarjuk megnyitni a számlát.

Csak az internetes regisztráció másnapjára lehet kérni időpontot, de akkor már tényleg csak percek kérdése, hogy saját állampapírt vásárolhassunk. A kiválasztott irodában az e-mailben elküldött kód segítségével sorszámot kérhetünk magunknak, amivel minket alig 1 perc alatt hívtak is a pulthoz. Még 10 perc és már kifelé sétáltunk az épületből.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Saját számlánkra akár itt is befizethetünk, de utalással is megtehetjük ezt. A Webkincstárt másnap lehet aktiválni, de ez sem sokkal bonyolultabb, mint az eddigi ügyintézés. Ha van pénz a számlánkon, akkor egyből vásároljunk is valamilyen államkötvényt, hiszen a pénzszámlán tartott összeg semmilyen kamatot nem hoz.
Ha már kész a számla, mit vegyek a pénzemen?
Magyarországon a lakossági kisbefektető hatféle állampapírból választhat. Elérhető egyrészt számára az a kínálat, amelyben a nagybefektetők "utaznak" (ezek a normál állampapírok a néhány héttől a 15 éves futamidőig), emellett az Államadósság Kezelő Központ további ötféle, elsősorban a kisbefektetőknek szóló lakossági állampapírt is piacra dobott. Választható így tehát a Féléves Kincstárjegy, az egyéves futamidejű Kamatozó Kincstárjegy, az egy- és kétéves Kincstári Takarékjegy, továbbá a három és ötéves futamidejű forintalapú, illetve euróalapú inflációkövető kötvény. Előbbit Prémium Magyar Államkötvénynek (PMÁK), utóbbit Prémium Euró Magyar Államkötvénynek (PEMÁK) nevezik hivatalosan. A nevüket onnan kapták, hogy a magyar és az eurózóna statisztikai hivatala által megállapított inflációs ráták felett egy előre meghatározott kamatprémiumot fizetnek.

Az állampapírok egyik nagy előnye a bankbetétekhez képest, hogy nagyon sokféle futamidejű konstrukció választható, így igazodik a különböző megtakarítók igényeihez. Ráadásul a legtöbb bankbetéttel ellentétben mindegyik papírnál lehetőség van bármikor a futamidő alatt megszakítani a befektetést. Több esetben az is előnyös, hogy a bankbetéti hozamoknál magasabb kamatok is elérhetők egyes állampapír konstrukcióknál, igaz ezért cserébe jellemzően hosszabb megtakarítási időt vár el az állampapírt kibocsátó. Érdemes tehát körbenézni a hatféle papír kínálata között, hogy a bankbetéti hozamokhoz képest ezeknél a termékeknél milyen kamatokat tudunk elérni a megtakarításainkra.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


