2008. január 1-jével a "HONVÉD" Nyugdíjpénztár (HONVÉD) és a Villamosenergia-Ipari Társaságok Nyugdíjpénztára (VIT) csatlakozott Magyarország legnagyobb pénztári szövetségéhez, a Stabilitás Pénztárszövetséghez. A csatlakozás a nyugdíjpénztárak életének meglehetősen mozgalmas szakaszában történt: 2008. január 1-jével mind a HONVÉD mint az OTP Magánnyugdíjpénztár a vártnál magasabb tagsági visszajelzés mellett elindította a választható portfolió rendszerét, a küszöbön álló nyugdíjreformra pedig a Stabilitás szakértői szereppel készül.
A Stabilitás Pénztárszövetség két újabb taggal történő bővülése egy hosszan tartó folyamat egyik állomása. A kooperáció elsődleges célja a Stabilitásnak a pénztári szektor olyan meghatározó szakmai szervezetté válása, amely képes ellátni az egyes pénztárak szakmai érdekképviseletét, és fórumot jelent tapasztalataik egymás közötti megosztásához. Az együttműködésben résztvevő szövetségek a nyugdíjpénztári rendszerek jobb átláthatóságára, az ágazat eredményeinek mélyebb bemutatására törekszenek, amelynek minőségi szakmai érdekképviseleti és koordinációs munkájában a Stabilitás Pénztárszövetség eddigi tapasztalataival segíti a pénztárakat. A HONVÉD és a VIT számára az sem elhanyagolható szempont, hogy a csatlakozással egyben lehetőségük van a nemzetközi színtérre történő kilépésre, és azon keresztül szélesebb tapasztalatok megszerzésére.
"A Stabilitás Pénztárszövetség a 2007. január 1-jén elindított központi beszedés előkészítésében a piacon egyedüliként asztalhoz ültetette az érdekelt feleket az egységes rendszer kialakítása érdekében. Célunk, hogy a jövőben is komoly koordinációs és szakértő szerepet töltsünk be a pénztárpiaci szférában, beleértve a nyugdíjrendszer átalakítását is" - mondta Nagy Csaba, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
Annak érdekében, hogy a pénztártagok kötelezően fizetendő magánnyugpénztári tagdíja minél versenyképesebb hozamot biztosítson, és ezáltal valós nyugdíjkiegészítést jelentsen a tagoknak, mind az OTP Magánnyugdíjpénztár és OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár (OTP MNYP és OTP ÖNYP), mind a HONVÉD 2008. január elsejével bevezette a választható portfoliós rendszert, amely révén a pénztártagok választásuk vagy automatikus besorolásuk révén olyan portfolióba kerülhetnek, amelyik az egyénileg várható nyugdíjelőtakarékossági időtávon a legkedvezőbb hozam / kockázat arányt adhatja. Az eddigiek alapján elmondható, hogy mindkét pénztárnál sikeresen indult a bevezetés: választható portfoliós rendszer 2008. január 1-jei indulását megelőzően csaknem 80 ezer portfolióválasztó nyilatkozat érkezett be az OTP Magánnyugdíjpénztárhoz, ami a pénztári taglétszám 10 %-ának felel meg. Ezzel egy időben a HONVÉD önkéntes ágából 9.905 fő (23 %) választott saját döntés alapján portfoliót, 33.047 főt (77 %) pedig automatikusan sorolt be a pénztár. A magánpénztári ágazatban 6.650 fő (30 %) választott portfoliót. A tagok 83 %-a a növekedési portfolióba, 1 %-a a klasszikusba, 16 %-a pedig a kiegyensúlyozott portfolióba került. A HONVÉD magánnyugdíjpénztári és önkéntes ágazatát összevetve az összes taglétszámból 16.560 fő (25 %) választott, amely a többi pénztárhoz képest egy sokkal aktívabb választási hajlandóságot mutat a tagság részéről.
A választás lehetőségével élő tagok visszajelzéseiből megállapítható, hogy a portfolió választás lehetőségével élő tagok némiképp óvatosabbnak bizonyulnak a törvényi előírás szerinti besoroláshoz képest, azonban ez a teljes pénztári taglétszámra vetítve nem jelent szignifikáns eltérést. A magasabb várható hozam magasabb kockázattal jár, így természetszerűleg lesznek olyan időpontok - akár évek is - amikor a részvénypiacok kedvezőtlen teljesítménye miatt a nagyobb részvénykitettségű portfoliók gyengébb, vagy akár negatív hozamot érhetnek el. Nem szabad azonban a hozamokat rövidtávon, egy-egy rövidebb időszakot kiragadva vizsgálni, részvénybefektetések esetén a legalább 5 éves időtáv ad értékelhető teljesítménymérésre lehetőséget. Értelemszerűen a vagyonkezelés is ehhez igazodik, a stratégiát nem rövid, hanem hosszú távra, a nyugdíjcélú megtakarítások várható időtartamára optimalizálja.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.