Ismét egészséges növekedést könyvelhetett el 2007 második negyedévében a befektetési alapok mellett a pénztáraknak, biztosítóknak kezelt vagyonokat is magába foglaló vagyonkezelési piac. A közel 400 milliárdos növekedésből az alapok mellett a pénztárak és a továbbra is egyre népszerűbb unit-linked biztosítások is kivették a részüket - derül ki a BAMOSZ negyedéves összefoglaló jelentéséből. A pénztáraknál az első negyedévben megfigyelhető kedvező változás - a részvényarány növelése - sajnos az elmúlt negyedévben nem volt tapasztalható, ráadásul a pénztárak a legkevésbé kockázatos eszközök felé mozdultak. Nem így a unit-linked biztosítások, amelyek továbbra is sokkal bátrabbak a kockázatvállalás terén, mint a befektetési alapok.
A negyedév végén a BAMOSZ tagjai 3.214 milliárd forint vagyont kezeltek az alapokon kívül, így az alapokban kezelt 2.824 milliárddal együtt a teljes kezelt vagyon 6.038 milliárd forintot tett ki - írja a BAMOSZ jelentésében. Ez 395 milliárd forintos növekedést jelent a teljes kezelt vagyon tekintetében.
A vagyonkezelt vagyon egy része befektetési alapokban jelentkezik, így átfedés van a két kezelt vagyonkör között. A befektetési alapok portfolióiban lévő befektetési jegyek 247 milliárdos állományát is figyelembe véve a BAMOSZ tagok által kezelt teljes nettó vagyon 2007. június 30-án 5.491 milliárd forintot tett ki.
A BAMOSZ tagjai által kezelt vagyont legnagyobb részben alapokban kezelik, és a negyedévben az alapok ismét gyorsabban nőttek, mint a vagyonkezelt portfoliók, így a negyedév végén az alapokban kezelt és a vagyonkezelt vagyon együttes értékének 46,7 %-a volt alapokban.
A második legnagyobb kört a pénztári vagyonok adják, elsősorban a magánnyugdíjpénztárak számára kezelt vagyonok. Ezek a teljes kezelt vagyon 31,6 %-át teszik ki, és a pénztári vagyonok aránya a vagyonkezelt vagyonokon belül trendszerűen nő. A biztosítói vagyon a negyedév végén a teljes kezelt vagyon 17 %-át tette ki, és a pénztárakénál jellemzősen lassabb növekedése miatt tendenciaszerűen csökken az aránya a kezelt vagyonon belül. A maradék közel 5 %-ot az egyéb kezelt vagyonok jelentik.
A következő ábrán jól látható, hogy az alapok mellett mind a pénztárak, mind pedig a biztosítók unit-linked termékei számára kezelt vagyon növekedési üteme magasabb volt a megelőző negyedévhez képest, így az egyéb biztosítói vagyonok csekély mértékű növekedésének ellenére is a teljes vagyonkezelt állomány az első negyedévnél magasabb tempóban tudott növekedni 2007 második negyedévében (az egyéb kezelt vagyon növekedése a teljes piac szempontjából kis jelentősséggel bír). A vagyonkezelési piac legutóbb 2006 kamatadó által befolyásolt harmadik negyedévében nőtt utoljára a mostaninál magasabb ütemben.
A kezelt vagyon tulajdonosa szerint a legnagyobb kategória a pénztári vagyon. A negyedév végén 1.905 milliárd forint , a teljes vagyonkezelt vagyon 59 %-a volt pénztárak számára kezelt vagyon.
A pénztári portfoliók közel 70 %-a hazai állampapírokban volt a negyedév végén, az átlagos portfolió 59 % körüli mértékben hazai államkötvényeket, és további 9 %-ban diszkont kincstárjegyeket tartalmaz. A két eszközkategória között némi átcsoportosítás volt tapasztalható a negyedév során, miután egyedül a hazai államkötvények súlya csökkent jelentősebb mértékben, míg a diszkont kincstárjegyeké érezhetően növekedett.
A pénztári kezelt vagyonok eszközmegoszlását és a negyedéves átlagos piaci teljesítményeket figyelembe a pénztárak átlagosan 4,4 % körüli negyedéves teljesítményt érhettek el, míg a frissen beáramló pénzek okozhatták a negyedéves növekedés közel felét.Ez számszerűsítve mintegy 63 milliárd forintos friss befektetést jelent.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Üstökösként szárnyaló unit-linked termékek
A BAMOSZ tagok biztosítók számára kezelt vagyona a negyedév végén 1022,3 milliárd forint volt. Ennek kisebbik, ugyanakkor dinamikusabban növekvő része (a vagyonkezelt vagyon 12,5 %-a) unit-linked termékek vagyonkezelése, míg a nagyobb rész a biztosítók egyéb tartalékainak vagyona. A unit-linked termékek vagyona a negyedév végén meghaladta a 402 milliárd forintot. A negyedév során elért 11 %-os bővülés a kategóriák közt leggyorsabb növekedés volt.
A unit-linked termékek portfoliószerkezete 2005. vége óta folyamatosan tolódik a kockázatosabb eszközök irányába. A hazai állampapírok súlya 31,4 %-ra csökkent a negyedévben, míg a részvényarány 53 %-ra nőtt. A részvényeken belül 14 % hazai, 39 % pedig külföldi részvényekben van. A külföldi kötvények aránya ebben a csoportban a legnagyobb, meghaladja az 5 %-ot és ugyancsak több mint 5 % az egyéb külföldi eszközök (elsősorban külföldi garantált befektetési alapok) aránya is.
A unit-linked termékek számára vagyonkezelt vagyon eszközösszetételét és a piaci átlagteljesítményeket tekintve a negyedéves átlagos teljesítmények 6 % körül lehettek. A vagyonnövekményt tehát közel felerészben a 18 milliárd forint körüli új befektetések eredményezhettek.
A korábbi jelentésekhez hasonlóan összehasonlítható a unit-linked termékek számára kezelt vagyonok eszközmegoszlása a befektetési alapokéval, hiszen mindkét esetben elsősorban a lakosság és a forgalmazók preferenciái tükröződnek bennük, míg a vagyonkezelők, alapkezelők döntései kisebb súlyúak az eszközösszetételre. A befektetési alapok összesített portfoliója minden negyedévben jelentősen kockázatkerülőbb, mint a unit-linked termékeké.
A biztosítók számára kezelt egyéb vagyon a félév végén közel 620 milliárd forint volt. A befektetésekhez nem kötött biztosítások jellemzően rövid távú mögöttes kötelezettségei miatt a portfolió döntően hazai kötvénytípusú eszközökből áll. Az egyéb biztosítói portfoliók 89 %-a hazai állampapírokban, ezen belül 7 % diszkont kincstárjegyekben van, további 3,3 % a hazai kötvények és betétek aránya.
A biztosítói portfoliókban a negyedévben nominálisan is csökkent a hazai bankbetétekben, állampapírokban és ingatlanokban tartott vagyon, és ugyanez igaz a hazai jelzáloglevelekre és vállalati kötvényekre és az egyéb külföldi eszközökre is. A unit-linked termékekhez hasonlóan nőtt mind a hazai, mind a külföldi részvények aránya is. A piaci teljesítmények alapján a biztosítói portfoliók teljesítménye átlagosan 2,6 % körül lehetett a negyedévben, ami a vagyonnövekményt figyelembe véve a negyedévben tőkekivonást jelez, ennek mértéke 14 milliárd forintot tehetett ki.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.